Jak ušetřit s pomocí moderní techniky?

Při stavbě či rekonstrukci obytných i komerčních staveb představuje jednu z nezbytných prací příprava podkladů pro finální pokládku podlah, tedy přípravné práce k zajištění bezvadné přilnavosti a ukotvení nových povrchů ke stávajícímu betonovému či jinému podkladu. Této práci dnes pomáhá specializovaná technika, která však i přes svou dostupnost a velký přínos stále zůstává doménou jen několika málo firem. Přípravu povrchů podlahářské firmy řeší tedy často buď subdodávkou nebo chemicky, což s sebou nese jistá rizika.

Proč tomu tak je? Zřejmě dál přetrvává mylný názor na složitost strojů a celých procesů, snad je to tím, že chybí dostatečná osvěta, která by stavební, podlahářské a izolatérské firmy přesvědčila o tom, že náklady vložené do specializované techniky se jim mohou vrátit již po několika málo stavebních sezonách. Investice se opravdu není třeba bát.

Ukažme si na konkrétním příkladu, že vlastnit tuto techniku je nesporná výhoda a dobrá investice. Průměrná podlahářská firma položí za jeden měsíc cca 2 000 m² podlah. S tím samozřejmě souvisí, že stejnou plochu musí před samotnou pokládkou i připravit, například formou frézování. Cena profesionální otloukací frézy se pohybuje mezi 300–400 tisíci Kč, přičemž cena je odvislá od vybavení, především typu pojezdové mechaniky. Samozřejmě existují i levnější stroje, které lze pořídit již od cca 60 000 Kč, nejsou však tak výkonné jako stroje profesionální třídy, které jsou schopny připravit až 250 m² za den. Menší stroje jsou vhodnější pro menší prostory a obvykle se jejich denní výkonnost uvádí v desítkách m². Za 1 m² připraveného povrchu zaplatí podlahářská firma svému subdodavateli 70–120 Kč. Pro náš výpočet návratnosti investice zůstaňme u nižší hranice. Při měsíčním rozsahu 2 000 m² tedy podlahářská firma zaplatí 140 000 Kč. Subdodavatelé se netají tím, že se jejich čistý zisk pohybuje od 15 do 20 %, což na 1 m² činí 14 Kč. Když vynásobíme zisk na 1 m² (14) průměrným rozsahem připravovaných ploch měsíčně (2 000) a počtem měsíců v roce (12), dostaneme se k částce 336 000 Kč. To znamená, že průměrná podlahářská firma musí být schopna ušetřit na stroj již za jednu stavební sezonu. Ještě si myslíte, že se to nevyplatí?

Otloukací fréza LFH 300 od společnosti LESTTE

Stroje nejsou určeny pouze pro velké speciální firmy, které se zabývají přípravou povrchů a měsíčně jsou schopny zrealizovat tisíce metrů čtverečních plochy. Veškeré stroje na přípravu povrchů, ať jsou to brusky, frézy nebo tryskací stroje, jsou vyráběny v různých velikostech podle jejich určení. Existují i produktové řady vyvinuté speciálně pro drobnější firmy, které tyto stroje mohou využít i při běžných stavebních pracích a problémech s nedodržením nivelety, odstranění různých nerovností a nepřesností. Tyto stroje tak šetří čas, a tím i náklady. Práce se strojem se dá navíc koncovým zákazníkům prodávat, čímž tedy příprava povrchů může představovat další zdroj příjmů.

Tryskací souprava Culomet LTS 400S od společnosti LESTTE
1 Marek Motalík, jednatel společnosti LESTTE s.r.o.
Autor: Marek Motalík
Foto: Archiv firmy LESTTE s.r.o.