Foto: studiovin

Jak vybrat garážová vrata?

Potřeby majitelů garáží se člověk od člověka liší, na trhu se proto vyskytují různé druhy vrat. Každý z nich má své přednosti a hodí se jiného domu. Během výběru je v každém případě doporučováno neporovnávat pouze ceny, ale i další parametry, přičemž není zapotřebí slevovat ze svých požadavků. Nebojte se být nároční, správný výběr vám zaručí dlouhou životnost vrat.

Elektrické ovládání je v současnosti standardem, s nímž se setkáte prakticky u všech výrobců a typů vrat. My se v tomto článku proto zaměříme na jiné jejich vlastnosti.

Výklopné brány

Prvními vraty, které se poprvé „setkaly“ s elektrickým ovládáním, byly výklopné typy.

Výhody: Pevné výklopné křídlo vrat je možné díky jeho celistvé konstrukci osadit i okny či vstupními dveřmi.

Nevýhody: Při vyklápění křídlo zabírá prostor před garáží. Autem proto nelze přijet až k bráně. Po otevření je brána umístěná pod stropem garáže, kde by jinak mohl být další úložný prostor.

Foto: Mascha Tace

Sekční brány

Patří ke stálicím na trhu a mezi nejoblíbenější druhy garážových vrat. Otevírají se svisle (případně na stranu) a je možné je vyrobit na míru podle rozměrů stavebního otvoru.

Výhody: Často zmiňovanou předností sekčních bran je její vynikající izolační funkce – jsou totiž optimálně utěsněné na všech čtyřech stranách. Lze do nich přitom také integrovat vstupní dveře. Poskytují navíc větší šířku průjezdu než výklopné brány.

Nevýhody: Tato brána snižuje výšku stropu v garáži, což může v prostorech s menšími rozměry působit stísněně. Prostor pod stropem pak nelze využít jako skladovací místo.

Foto: Tarasenko Andrey

Rolovací brány

Spolu se sekčními branami tvoří drtivou většinu zakázek na garážová vrata.

Výhody: Díky rolovacímu boxu, který se dá umístit jak před stavební otvor, tak do něj či za něj, zabírají rolovací brány minimum místa. Strop v garáží zůstává volný. Platí to přitom jak během otevírání, tak při úplném vysunutí brány. Hodí se všude tam, kde nechcete, aby brána dominovala prostoru. Lamely jsou přitom vedeny v dobře těsněných vodicích profilech a pro zvýšený izolační účinek bývají vyplněny polyuretanovou pěnou.

Nevýhody: Rolovací brána se skládá z jednotlivých lamel, a proto do ní nelze umístit dveře. Vnitřní prostor však můžete prosvětlit perforovanými lamelami.

Foto: Maha Heang 245789

Posuvné brány

Jsou možností pro ty, kteří mají po stranách stavebního otvoru dost místa, nechtějí přitom snižovat jeho výšku a chtějí vybudovat samostatný vstup do domu.

Výhody: Tato vrata nabízejí i možnost jen částečného otevření pro vstup obyvatel domu. Výška průchodu/průjezdu přitom zůstává pořád stejná.

Nevýhody: Posuvná konstrukce brány má horší izolační vlastnosti v prostoru mezi křídlem brány a vodicí lištou.

Foto: GagoDesign
Autor: tisková zpráva 1)
Foto: Shutterstock

1) Zdroj: tisková zpráva firmy Building Shutter Systems, redakčně upraveno