Jak vybrat osvětlení?

V současné době je výběr vhodného osvětlení velké téma. Je to především z důvodu ochrany zraku a také díky vývoji nových technologií LED, jež přináší rozmanité možnosti v oblasti svícení. Víte, jak zvolit svítidla do interiéru tak, abyste měli dostatek světla, cítili se v něm příjemně a osvětlení plnilo své poslání? Poradíme vám, jak na to!

Nejprve je dobré si uvědomit účel prostoru, do kterého svítidla instalujete. Pokud je místnost určena k odpočinku a trávení času s rodinou, je vhodné osadit svítidla světelným zdrojem, který vyzařuje teplé bílé světlo. Do koupelny a kuchyně je spíše doporučena neutrální bílá barva světla. Neutrální barva vyzařuje nejpřirozenější světlo. Nezmění tak vzhled jídla, ani tón lidské pokožky při líčení. Rovněž do dílny či pracovny náleží neutrální bílá barva, která podpoří vaši aktivitu, soustředěnost a zažene únavu.

Každá místnost si zaslouží hlavní svítidlo. Zpravidla se jedná o závěsné světlo neboli lustr nebo stropní svítidlo s více zdroji. Může být její dominantou, nebo zcela nenápadné. Vybírat lze z vysoce designových kousků, minimalistických stylů, nebo můžete sáhnout po klasice, která splní svůj účel.

Potřebujete-li hlavní svítidla doplnit, jsou velmi vhodná menší nástěnná a stropní svítidla. Mohou být nenápadná i posloužit jako stylový prvek. Zajímavým doplňujícím prvkem jsou praktická bodová svítidla nebo vestavná podhledová svítidla. Člení prostor a můžete jimi ozářit určitý bod, který potřebujete přisvětlit.

Do místností, kde hlavní zdroje světla nepokryjí celý prostor, je možné umístit také stojací nebo stolní lampy, které vyzařují méně světla a člení místnost. Umístíte je na noční stolky, na komodu nebo do blízkosti jídelního stolu. Jejich světlo postačí i ke sledování televize nebo čtení knihy.

V současné době je velmi oblíbené retro osvětlení. Jedná se zejména o LED žárovky, které díky novým technologiím LED diod, vypadají jako klasické vláknové žárovky. Jsou velmi dekorativní a vhodné do svítidel s přiznaným světelným zdrojem. K tomuto účelu poslouží svítidla v retro a industriálním stylu. Jsou většinou v kovovém provedení, v přirozených barvách nebo s patinou. Velmi oblíbené jsou pak objímky na kabelu bez cylindru, kde dominuje krásná žárovka. Vyzařují měkké teplé světlo, které vkusně zútulní každý prostor.

Novinkou ve světe svícení je tzv. chytré osvětlení. Tuto smart technologii svítidel a světelných zdrojů nabízí například produkty Hue od značky Philips. Zařízení pomohou díky možnosti proměnlivého svícení vytvořit atmosféru k jakékoliv příležitosti. Můžete si nastavit stmívání a rozednívání podle vašeho denního rytmu nebo podle slunečního svitu. Philips Hue je skvělé pro vytváření světelných scén, které vám pomohou relaxovat, vychutnat si hudbu nebo podpoří náladu filmu, který sledujete. Líbit se bude zejména fanouškům PC her, protože světlo může skvěle doplnit akční atmosféru. Všechna svítidla lze rozsvěcet pomocí dálkového ovladače a nastavit pomocí aplikace na vašem mobilním telefonu. Díky ní lze ovládat domácí osvětlení, i pokud nejste doma a světlo se tak stává zároveň bezpečnostním prvkem.

Související články

Autor: kolektiv autorů
Foto: Archiv K & V ELEKTRO