Jak vyčistit fasádu svépomocí? Víme, co funguje na omítku, dřevo i obklad
Můžete mít sebehezčí dům, ale pokud je jeho fasáda zašedlá, flekatá nebo zarostlá mechem, kazí to celkový dojem víc, než si možná myslíte. Možná vás hned napadne, že na takové čištění je potřeba volat odborníky – jenže spoustu věcí zvládnete i sami. Stačí jen vědět, jak na to.
Pokud máte rodinný dům, víte, že práce kolem něj nikdy nekončí. Pořád je co opravovat, udržovat nebo vylepšovat. Jenže jedna věc často zůstává trochu stranou – fasáda. Přitom právě ta hraje větší roli, než se na první pohled zdá. Nejde jen o to, jak dům vypadá zvenku. Čistá fasáda nedělá jen dobrý dojem – chrání dům před vlhkostí, pomáhá udržet tepelnou pohodu uvnitř a prodlužuje životnost celé stavby. Jenže každý den na ni působí prach, déšť, slunce i smog. Nejvíce problémová bývá severní strana domu, kde se kvůli vlhkosti často objevují zelené mapy, řasy, nebo dokonce plísně. Tam, kde je málo slunce a víc stínu, se nečistoty drží nejdéle – a pokud navíc bydlíte blízko lesa, vzrostlých stromů nebo frekventované silnice, fasáda trpí ještě víc. Dobrou zprávou je, že tomu všemu se dá celkem snadno předejít. Stačí se o fasádu pravidelně starat – jednou za 2 roky ji zkontrolovat, podle potřeby umýt nebo ošetřit. Každý typ povrchu si ale žádá trochu jinou péči a právě proto se vyplatí vědět, co na který materiál funguje nejlépe.
Na omítku většinou stačí wapka, ale s opatrností
Většina domů má omítkovou fasádu a na běžné znečištění často stačí jen voda. Pokud máte wapku (vysokotlaký čistič), ušetří vám spoustu práce – silný proud vody snadno odstraní prach, trus, mech i náletové nečistoty. Skvěle se hodí hlavně pro přízemní domy a bungalovy. U zateplených fasád ale buďte opatrní – pod omítkou je izolace, kterou by mohl příliš silný proud vody poškodit. Držte se proto ve vzdálenosti alespoň 1–2 metrů a nikdy nemiřte zblízka. Postupujte odshora dolů, ať si zbytečně nepřemýváte už hotová místa. Pokud wapku nemáte, postačí vám hadice a houba. Na mastnější skvrny použijte trochu jaru nebo čistič na fasády z hobby marketu, který si pro jistotu nejprve vyzkoušejte na malé ploše. Jen se vyhněte silné chemii – ta by mohla fasádu spíš poškodit.

Prověřené fasádní lešení PERI UP Easy se rozšiřuje o novou řadu EVOTOP
PERI UP Easy představuje inovativní řadu EVOTOP plně kompatibilní s existujícím modulárním lešením PERI UP Easy prověřeným od uvedení na trh v roce 2017 již nespočtem staveb.…
Zelené mapy? Řasy a plísně chtějí trochu víc péče
Objevili jste na fasádě nevzhledné zelené skvrny nebo tmavé fleky, hlavně na chladnější, severní straně domu? S největší pravděpodobností máte tu čest s řasami nebo plísněmi. A tady už obyčejná voda bohužel nestačí. Naštěstí nejde o nic, co by se nedalo zvládnout svépomocí. Sáhněte po přípravku s fungicidním účinkem – seženete ho snadno v každém hobby marketu. Stačí ho nanést podle návodu, nechat chvíli působit a pak pečlivě opláchnout. Pokud chcete mít od problému delší dobu pokoj, vyplatí se po zaschnutí použít i ochranný nátěr nebo impregnaci, které zpomalí opětovný růst a fasáda tak vydrží déle čistá. Pokud je však plísněmi zasažená větší plocha, skvrny se neustále vracejí nebo si nejste stavem fasády úplně jistí, raději se obraťte na odborníky.
Dřevěná fasáda si zaslouží citlivější přístup
Dřevo si zaslouží jemnější zacházení – ale nebojte, není to nic složitého. Začněte tím, že fasádu omyjete hadicí vlažnou vodou s kapkou mýdla nebo speciálním čističem na dřevo. Vezměte si na pomoc měkký kartáč nebo houbičku a hlavně zapomeňte na drátěnky – ty by povrch snadno poškrábaly. Pokud dřevo ztratilo barvu a působí zašedle, sáhněte po tzv. odšeďovači. Ten mu vrátí svěží vzhled a struktura dřeva krásně vynikne. Až budete mít hotovo, můžete popřemýšlet i o novém nátěru nebo impregnaci. Nejen že dřevo zkrásní, ale hlavně ho ochráníte před deštěm, sluncem i stárnutím. Jednou za pár let se tahle péče vážně vyplatí – a váš dům vám za ni poděkuje.
I kámen potřebuje správnou péči
Fasády z přírodního kamene, cihel nebo betonových pásků jsou sice odolnější, ale i na nich ulpívá prach, mechy nebo řasy. Většinou si vystačíte s vodou a kartáčem, případně s přípravkem určeným na minerální povrchy. Pokud chcete zkusit babskou radu, zředěný ocet (1 díl octa na 5 dílů vody) funguje dobře, ale nejprve ho vyzkoušejte na méně viditelném místě – některé kameny by mohl zmatnit. Na pískovec nebo vápenec raději kyselé prostředky vůbec nepoužívejte.
Kdy raději zavolat odborníky?
Někdy ale přece jen stojí za to nechat práci na odbornících. A to v případě, že máte vícepatrový dům, nebo když je fasáda hodně poškozená, barva opadává nebo jde o starší dům s citlivým povrchem, kde by neodborný zásah mohl nadělat víc škody než užitku. Profesionální firma má nejen zkušenosti, ale i šetrnou techniku, která si poradí i s náročnějšími případy a přitom fasádu nepoškodí. Navíc, pokud už přemýšlíte o novém nátěru, může být tenhle okamžik ideální. Všechno zvládnete najednou a fasáda bude vypadat jako nová.
Téma: Fasády
Za pár hodin může být dům jako nový
Vůbec nejlepší je se zeptat výrobce vaší omítky – poradí vám, co přesně použít a jak na to, aby fasáda zůstala krásná a v dobré kondici co nejdéle. Jinak se ale není čeho bát. Čištění fasády většinou není žádná věda – stačí pár hodin, trochu vody, správný přípravek a chuť pustit se do práce. A pokud teprve stavíte, snad jsme vás tímto článkem přesvědčili, že se vyplatí investovat do kvalitní fasády – nejen že bude vypadat skvěle, ale hlavně vám ušetří v budoucnu spoustu starostí.