Jak vytápět starší dům bez zbytečné rekonstrukce? Vitocal 200-A ie nabízí řešení
Jen málokterá domácnost dnes plánuje všechno najednou. Rekonstrukce domu často probíhá po etapách – letos nový zdroj vytápění, za pár let fotovoltaika, později bateriové úložiště nebo nabíjení elektromobilu. Právě proto roste zájem o technologie, které se dokážou přizpůsobit tomu, jak se mění potřeby domácnosti. Jednou z nich je i nové tepelné čerpadlo Vitocal 200-A ie od společnosti Viessmann. Pojďme se podívat, co tento model přináší v praxi a pro koho může být zajímavou volbou.
Při výběru nového vytápění dnes nerozhoduje jen výkon zařízení a jeho pořizovací cena. Důležité jsou také provozní náklady, prostorové možnosti domu a to, zda bude možné systém později rozšířit. Právě na tyto požadavky reaguje společnost Viessmann, která patří mezi přední světové poskytovatele řešení pro vytápění, kvalitu vzduchu a vody i využívání obnovitelných zdrojů energie. Nové tepelné čerpadlo Vitocal 200-A intelligent energy, pracující na principu vzduch–voda, v sobě totiž spojuje vysokou účinnost, jednoduché ovládání a kompaktní konstrukci s inteligentním řízením domácí energie.
Stávající radiátory nemusí být překážkou
Jak už bylo řečeno v úvodu, Vitocal 200-A ie je určený jak pro novostavby, tak pro modernizaci starších domů. Díky schopnosti pracovat s vyšší teplotou topné vody jej lze využít také se stávajícími radiátory. Zařízení dokáže připravovat topnou vodu o teplotě až 75 °C při venkovní teplotě do 5 °C, při venkovní teplotě −10 °C pak až 70 °C. V mnoha případech tak může původní otopná soustava zůstat zachována a majitelé domu mohou omezit rozsah stavebních úprav i další náklady spojené s rekonstrukcí. Model je dostupný ve výkonových variantách od 6 do 12 kW a kromě vytápění zajišťuje také chlazení a přípravu teplé vody. Výkonové varianty 14 a 16 kW pak budou dostupné v příštím roce.
Mějte nad spotřebou energie více kontroly
Z pohledu běžného provozu patří mezi hlavní přednosti Vitocalu 200-A ie nejvyšší možná energetická třída A+++, a to při podlahovém vytápění i při provozu s vyšší teplotou topné vody. V praxi systém průběžně přizpůsobuje svůj výkon aktuální potřebě tepla nebo chladu, aby energií zbytečně neplýtval.
Za zajímavou považujeme také možnost dalšího rozšíření. Platforma Viessmann One Base Intelligence umožňuje propojit tepelné čerpadlo například s fotovoltaikou, bateriovým úložištěm nebo nabíjecí stanicí pro elektromobil. Vlastní vyrobenou elektřinu pak může domácnost využít nejen pro vytápění, ale také pro ohřev vody nebo nabíjení auta.
Praktické je i to, že není nutné pořizovat celý systém najednou. Začít lze samotným tepelným čerpadlem a další technologie doplňovat postupně podle potřeb i rozpočtu. Zapojit lze také některá stávající zařízení nebo produkty jiných výrobců, což dává majitelům větší volnost při budoucím rozšiřování systému.
Jedna aplikace pro teplotu, spotřebu i servis
Celý energetický systém můžete ovládat prostřednictvím bezplatné aplikace ViCare. V ní lze nastavovat teplotu a časové programy, sledovat spotřebu elektřiny nebo kontrolovat aktuální stav zařízení. Podle dostupnosti služby je možné pracovat také s dynamickými tarify a využívat elektřinu v době, kdy je cenově výhodnější.
Pomocí chytrých termostatů ViCare můžete regulovat teplotu v jednotlivých místnostech. Systém sleduje jejich skutečnou potřebu tepla a podle ní upravuje provoz vytápění. V obývacím pokoji tak můžete mít příjemnou teplotu, zatímco v méně využívaných místnostech se nebude zbytečně topit. Pokud systém hlásí potíže, může je odborná firma se souhlasem majitele nejprve prověřit na dálku. V některých případech se tak obejdete bez výjezdu technika. Výhodou firmy Viessmann je možnost získání zvýšené 5 nebo 10-leté záruky na tepelné čerpadlo, která umožňuje využívat nadstandardní servisní služby, které zajišťují maximální dostupnost a spolehlivost vašeho topného systému.
Vitocal 200-A ie
- Typ: Tepelné čerpadlo vzduch–voda, monoblok
- Výkon: 6 až 12 kW
- Využití: Novostavby i modernizace
- Funkce: Vytápění, chlazení a příprava teplé vody
- Teplota topné vody: Až 75 °C
- Energetická třída: A+++
- Chladivo: R290
- Ovládání: Controller ie a aplikace ViCare
- Rozšíření: Fotovoltaika, bateriové úložiště a nabíjení elektromobilu
Kompaktní řešení s tichým provozem
Při vývoji nového modelu se myslelo také na domy s menší technickou místností. Oběhové čerpadlo a topné těleso jsou zabudovány do venkovní jednotky. Uvnitř domu tak může zůstat pouze kompaktní regulátor Controller ie nebo některá z vnitřních jednotek se zabudovanou hydraulikou či zásobníkem teplé vody. To ocení zejména majitelé menších sklepů a úzkých technických místností, kde není možné dispozici výrazně měnit.
Pozornost si zaslouží také fakt, že Vitocal 200-A ie využívá akusticky optimalizovanou konstrukci a inteligentní řízení otáček ventilátoru, které pomáhají snižovat hlučnost při běžném i vyšším výkonu. V režimu se sníženou hlučností dosahuje podle varianty hladiny akustického výkonu 54 až 56 dB(A), takže jej lze navrhnout i k řadovým domům nebo na menší pozemky.
Oceňujeme také použití přírodního chladiva R290 a to, že většina komponentů vzniká a výroba probíhá ve firmě Viessmann v Evropě. Pro zájemce to může být důležité nejen z hlediska kvality, ale také dlouhodobé spolehlivosti a budoucího provozu.
Novinka bude k vidění během zářijové roadshow
Vitocal 200-A ie je za nás zajímavou volbou pro domácnosti, které hledají moderní a úspornější řešení bez zbytečně složité rekonstrukce. Díky vysoké teplotě topné vody se hodí i pro řadu starších domů se stávajícími radiátory, zatímco chytré řízení pomáhá lépe pracovat se spotřebou energie. Výhodou je také možnost systém v budoucnu rozšířit podle toho, jak se budou měnit potřeby vaší domácnosti.
Pokud vás nový Vitocal 200-A ie zaujal, můžete si jej prohlédnout osobně během podzimní Viessmann Roadshow 2026. Novinku společnost představí od 7. do 17. září na několika místech po celé České republice. Na místě se dozvíte více o instalaci, ovládání i možnostech propojení s fotovoltaikou, bateriovým úložištěm nebo dalšími prvky domácí energetiky. Prodej bude zahájen v průběhu září 2026.
Více informací najdete na produktové stránce společnosti Viessmann a na stránce Viessmann Roadshow 2026.1) zpracováno z podkladů Viessmann Climate Solutions