Trendy tohoto jara jsou hlavně extravagantní vzory, netradiční textury a hraní si s barvami. (foto: Pixel-Shot, Shutterstock)

Jarní trendy roku 2023 jsou ve znamení svěžích tónů a hmatového designu

Z našich pravidelných článků o designu již určitě víte, že je dobré každou sezónu obměnit své bydlení něčím novým. S příchodem jara by byla škoda neosvěžit naše domovy trochou barev či je neozvláštnit originálními trendy, které k nám pronikly ze zahraničí.

Naše domovy si s příchodem prvních jarních paprsků zaslouží ozvláštnit svěžími barvami a čerstvými květinami, které udělají za nevlídnou zimou pomyslnou tučnou čáru. Z odstínů letos sázejí designéři na vanilkově žlutou a blankytně modrou. Hitem bude také hmatový design (tzv. tactile styl). Je klíčovou podmínkou pro vytvoření příjemného domácího prostředí. Nechte se inspirovat.

1. Svěží barvy jsou nezbytností

Prvním tipem vás určitě nepřekvapíme, ale zmínit ho musíme. Svěží odstíny, jako je světle růžová, limetková nebo vanilkově žlutá, dodají vašemu bydlení šťávu a udělají ho zase o něco zajímavějším. Tyto odstíny do interiéru nejsnáze zakomponujete prostřednictvím bytového textilu a drobných doplňků. Pastelové tóny navíc mají blahodárný vliv na naši psychiku. Pokud chcete být originální, vsaďte na světle modrou. Ta je hitem letošního jara a léta. Blankytně modrá u vás doma navodí lehkost a klid. Navíc se snadno kombinuje s ostatními barvami – zejména s vanilkovými a pistáciovými tóny. Ať už zvolíte jakoukoliv barevnou paletu, nezapomeňte, že by se měly mezi sebou kombinovat vždy maximálně 3 barvy, přičemž ta hlavní by se měla objevit na největších plochách místnosti (stěny, podlaha), druhá poté na vybavení (nábytku) a třetí jen na doplňcích.

Modré odstíny milují přirozené světlo a slunce. Zakomponujte je tedy jen do těch pokojů, které směrují na jih či jihozápad. Skvěle budou vypadat s kovem a dřevem. (foto: Pixel-Shot, Shutterstock)
Vanilkově žlutou využívají designéři k doplnění pocitu tepla. Velmi oblíbené jsou zejména kombinace s dřevěnými dekory. (foto: Ground Picture, Shutterstock)

2. Z materiálů vede ratan, keramika a hedvábí

S příchodem jara jdou ruku v ruce přírodní materiály. Pořiďte si domů dekorace či nábytek z ratanu, rákosu, kůže, juty, proutí, keramiky nebo lnu. Nezapomeňte ani na osvěžení interiéru pokojovými rostlinami. Podle výzkumu, který provedla NASA, bychom na každých 10 m² měli umístit alespoň jednu květinu. Mezi pokojové rostliny, jež čistí vzduch a zároveň nejsou náročné na pěstování, patří tchýnin jazyk, dracena, fíkus či banánovník. Pokud chcete jít s trendy, můžete si pořídit například řasokouli nebo mechový obraz.

Udržitelnými materiály nikdy nic nezkazíte. Z textilií jsou ještě módní těžké látky, jako je hedvábí či brokát – zde už ale počítejte s větší investicí. (foto: New Africa, Shutterstock)

3. Zařiďte si jógový koutek

V poslední době je více než kdy jindy moderní zajímat se o své psychické a fyzické zdraví. Z různých stran slýcháme o důležitosti pravidelného přísunu čerstvého vzduchu, vystavování se slunečním paprskům či blahodárným účinkům cvičení nebo meditace. Není tedy divu, že k nám tuto sezónu pronikl trend domácích jógových koutků a meditačních místností. Ať už čerpáte dobrou náladu čtením knihy, hrou na hudební nástroj, cvičením jógy nebo meditacemi, vytvořte si doma koutek, který bude vaší osobní oázou klidu.

Máte doma nevyužitý prostor, nebo dokonce volnou celou místnost? Přetvořte si jej k obrazu svému a zhotovte si odpočinkové místo dle svých představ. (foto: Pixel-Shot, Shutterstock)

4. Vykouzlete si originální zdi

Snad nejpřekvapivějším trendem tohoto jara jsou extravagantní zdi. Nezáleží na tom, zda zeď oblepíte texturovanou tapetou, vymalujete ji neobvyklou barvou nebo si pořídíte velký obraz jako středobod celého prostoru. Netradičně vypadající zdi budou zkrátka v kurzu a je jen na vaší fantazii a kreativitě, jakou formu zvolíte. I zde si ale dovolíme připomenout další pravidlo interiérového designu, a to, že méně je někdy více. Netradiční vzhled proto dopřejte jen jedné vybrané stěně, jinak by pokoj působil nevkusně. Chybět nebudou ani vzory inspirované palmami, divokou přírodou, ovšem pozadu nezůstanou ani staré dobré geometrické tvary vypadající skvěle od koberců po nábytek.

Pokud jste kreativní, pohrajte si s texturou stěny: zdrsněte ji pískem nebo ozvláštněte dekorativními panely z MDF či dřevotřískových desek. (foto: brizmaker, Shutterstock)

5. Dodejte bydlení plasticitu

Netradiční povrchy se kromě stěn mohou objevit i na dekoracích a bytovém textilu. Ať už zvolíte strukturované polštářky, židli v asymetrických tvarech nebo dřevěnou komodu s vyrytými vzory, vybírejte předměty, jež vás uklidňují a jsou vám příjemné na dotek. Mezi nejoblíbenější textury patří přírodní materiály, jako je korek, kámen, hedvábí, kůže či surové dřevo. S „tactile“ stylem budete mít zkrátka hmatatelný důkaz, že bydlení není jen o krásném vzhledu, ale i zapojení dalších smyslů. Co se týče barev, k texturovaným povrchům se hodí hlavně přírodní a zemité tóny. Vyloučená není ani limetková nebo světle růžová.

Povrchové prvky jsou důležitým kamenem bytového designu, jelikož tvoří vizuální teplotu místnosti. Celý interiér díky nim získá rázem úplně jinou hloubku.. (foto: Liudmila Fadzeyeva, Shutterstock)
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock