Je potřeba změnit přístup k modernímu stavitelství

Nedávno publikovaná zpráva Indoor Generation poukazuje na to, že již dnes trávíme v budovách až 90 % času našeho života a ne jinak tomu bude v budoucnu. Vyvstává tedy otázka, zda nepřehodnotit to, jak projektujeme a stavíme obytné budovy, školy a kanceláře, neboť otázka zdravého vnitřního klimatu je mnohem důležitější, než kdykoliv dříve. Řešením je myslet na všechna rizika již při návrhu budov a také na možnosti využití automatizovaných systémů pro řízení vnitřního klimatu.

Jsme generace trávící většinu svého času zavřená v budovách se všemi výhodami i nevýhodami, které to s sebou přináší. Industrializace a technický rozvoj přinesly výhody v oblastech, jako je například životní úroveň, zdravotní péče nebo vzdělání. Díky tomu ale dnes stojíme před novými výzvami, které ohrožují naše zdraví. Pokud máme zmírnit nebo zvrátit rostoucí výskyt zdravotních problémů, jako jsou například poruchy spánku, sezonní deprese, astma a chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční onemocnění a diabetes, pak bychom měli přistoupit k činům a upravit své chování i své prostředí uvnitř budov.

Trávíme příliš času zavřeni v budovách

Aktuálně zveřejněná zpráva zabývající se tzv. INDOOR GENERATION potvrdila domněnky, že lidé netuší, kolik času reálně tráví zavřeni v budovách. Rozsáhlý průzkum společnosti YouGov, který proběhl v březnu a dubnu 2018 v Evropě a Severní Americe a kterého se zúčastnilo 16 000 respondentů ve 14 zemích, ukázal, že lidé mají nejen mylnou představu o čase, který tráví zavřeni v budovách, ale i o kvalitě vzduchu v interiéru. Nejvíce se představa od reality lišila u výpovědí Čechů, kteří dosáhli nejhoršího skóre ze všech respondentů. Pouhých 5 % dotázaných si totiž správně uvědomuje, kolik času tráví denně v uzavřených budovách. U mladé generace je to přitom 21 až 24 hodin.

Automatické větrání a stínění

Současná pokročilá automatizace může pomoci s monitorováním a se zvýšením kvality prostředí i v běžné domácnosti. Dokáže ohlídat a patřičně reagovat na důležité parametry, jako je kvalita vzduchu, světelné podmínky, vlhkost a další.

Letošní novinkou v této oblasti je inteligentní systém VELUX ACTIVE, vyvinutý společností VELUX ve spolupráci s NETATMO, který slouží k ovládání střešních oken, rolet a žaluzií na základě podnětů z chytrých senzorů. Systém neustále monitoruje řadu parametrů vnitřního klimatu, jako je teplota, množství slunečního světla, vlhkost nebo koncentrace CO2.

Důležitou vlastností VELUX ACTIVE je také schopnost učit se, díky čemuž se systém dokáže lépe přizpůsobit chodu každé domácnosti. Na základě vstupních informací z čidel a napojení do sítě NETATMO, která systému zprostředkovává informace o vývoji počasí, je VELUX ACTIVE velmi efektivní v rozhodování, kdy a jak intenzivně větrat nebo stínit.

Systém VELUX ACTIVE je určen pro všechny elektricky ovládaná střešní okna VELUX a stínicí doplňky (všechna elektricky ovládaná okna VELUX prodávaná od roku 2007). Je možné jej používat též pouze jako autonomní systém pro větrání a stínění, tedy bez připojení do chytré domácnosti. Ovládání se realizuje pomocí dálkového ovladače, aplikace chytrého telefonu (podpora Apple HomeKit, Google Home), nebo lze využít systémové senzory v interiéru a řídit vnitřní prostředí automaticky na základě vyhodnocených dat. Toto řešení zefektivní větrání, protože bude reagovat na aktuální obsazenost místnosti a stav vzduchu. Vyvětrá jen tehdy, pokud to bude potřeba. Současně zajistí, že kvalita vnitřního vzduchu nebude závislá na manuální akci uživatele, protože větrací návyky v populaci nejsou optimální. Například 72 % lidí si nevyvětrá místnost, kde spí (dle HHB 2016).

Více na stránkách velux.cz/active a velux.cz/indoorgeneration.

Autor: Marek Turoň
Foto: Archiv firmy