Marek Štěpánek, SPŠS České Budějovice : 1. místo v kategorii Projekt rodinného domu
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Jedenáctý ročník Soutěže o nejlepší projekt potvrdil kvality českých studentů stavebních oborů

Velmi nadějnou vyhlídku do budoucna ukázal 11. ročník studentské Soutěže o nejlepší projekt organizované společností Wienerberger s.r.o. Porota zasedla 27. srpna nad projekty studentů středních stavebních škol a vybrala ty nejlepší v kategoriích Projekt rodinného domu a Projekt občanské a bytové stavby. Byla shledána vysoká úroveň soutěžních prací. Studenti v těchto projektech využili systémového řešení produktového portfolia Porotherm pro vodorovné a svislé konstrukce z cihelných materiálů. Kromě toho bylo možné ucházet se o speciální ocenění související s použitím střešních výrobků značky Tondach.

Na jaře se zdálo, že díky nepříznivým vlivům celosvětové pandemie budeme muset letošní ročník soutěže zrušit, ale nakonec se podařilo najít alternativní řešení s využitím moderních technologií, které má dnes doma každý student. Budoucí stavaři ukázali, že se i současným komplikacím dokážou dobře postavit. Na projektech pracovali z domácího prostředí, vše konzultovali se svými pedagogy online a nakonec své práce odevzdali v elektronické podobě. Finálové projekty měly vysokou úroveň a myslím si, že letošní ročník soutěže byl skutečně reprezentativním vstupem do další dekády,“ říká autor soutěže a zároveň člen odborné poroty za Wienerberger Ing. Ivo Petrášek a dodává: „Přistoupili jsme k úpravě pravidel, umožnili elektronické odevzdání a hodnocení školního kola přes internet. Ukázalo se, že tato změna soutěži prospěla a posunula ji na vyšší úroveň. Rozhodli jsme se tyto změny zachovat a implementovat i do dalších let.

Adéla Bařinová, SPŠ Zlín - 2. místo v kategorii Projekt rodinného domu

Společnost Wienerberger si tímto ověřila, že studentům elektronické materiály a online komunikace vyhovují. V reakci na to připravila edukativní výuková videa, která byla do škol distribuována k rukám jednotlivých pedagogů zejména za účelem usnadnění výuky na dálky, praktické využití je však mnohem širší i v běžném prezenčním režimu.

Eliška Krejčí, SŠS Třebíč – Speciální ocenění Tondach v kategorie Projekt rodinného domu

Výsledky letošního klání

V celostátním kole se utkalo 45 prací studentů třetích ročníků v kategorii Projekt rodinného domu a 34 studentů čtvrtých ročníků v kategorii Projekt občanské a bytové stavby z dvacítky přihlášených škol z celé republiky. Devatenáct projektů soutěžilo o speciální ocenění Tondach. Mezi třeťáky zvítězil Marek Štěpánek ze SPŠS České Budějovice, 2. místo obsadila Adéla Bařinová ze SPŠ Zlín a na 3. místě se umístila Iveta Vrkočová ze SPŠ strojní a stavební Tábor. Speciální ocenění Tondach získala práce Elišky Krejčí ze SŠS Třebíč. Vítězem mezi čtvrťáky se stal Tomáš Bajer ze SPŠS Praha 4, 2. místo patří Petru Jandovi ze SPŠS Hradec Králové a na 3. místě skončil David Talacko z SPŠS Praha 4. Speciální ocenění Tondach si vysloužila práce Matěje Švandy ze SPŠS Havlíčkův Brod.

Tomáš Bajer, SPŠS Praha 4 - 1. místo v kategorii Projekt občanské a bytové stavby

Na finanční ohodnocení v prvním školním kole měli nárok nejlepší studenti, jejich pedagogové, a dokonce i školy. Celorepublikoví vítězové obdrží za 1. místo 10.000 Kč, za 2. místo 5.000 Kč, za 3. místo 3.000 Kč a studenti, jejichž projekty byly vybrány v rámci speciálního ocenění Tondach, získají 5.000 Kč v obou soutěžních kategoriích. Finančně odměněny budou také školy vítězných studentů.

Matěj Švanda, SPŠS Havlíčkův Brod - Speciální ocenění Tondach v kategorii Projekt občanské a bytové stavby

Společnost Wienerberger s.r.o. zároveň v loňském roce vydala k příležitosti výročí 10 let Soutěže o nejlepší projekt souhrnnou publikaci, která mapuje historii soutěže, obsahuje statistiky, a rovněž rozhovory s porotci a vítězi minulých ročníků. Je dostupná na webových stránkách výrobce.

Fotogalerie

Autor: tisková zpráva
Foto: archiv Wienerberger