Ještě před stěhováním se seznamte se stavem rozvodů a instalací. Zamezíte budoucímu diskomfortu a finanční újmě

Nejste detailně obeznámeni s historií bytu či domu, do něhož se aktuálně stěhujete? V takovém případě je ve vašem osobním zájmu, ale též v zájmu vaší peněženky důkladná kontrola rizikových míst v nemovitosti. Řeč je zde zejména o rozvodech elektřiny, plynu, vody a topné soustavy.

Nejrizikovějšími oblastmi jsou hlavně rozvody elektřiny a plynu. „Ve starších činžovních či panelových domech často narazíte ještě na staré hliníkové rozvody elektřiny. V takovém případě je třeba elektroinstalaci zrevidovat elektrikářem. V opačném případě může hrozit zkrat a následný požár. Rozvody lze samozřejmě také vyměnit za nové, počítejte ale pak s investicí pohybující se v řádech desítek až stovek tisíc, v závislosti na velikosti bytu,“ říká Jan Kovalský z Energie ČS. Pokud je v domácnosti zavedený také plyn, je třeba zkontrolovat i jeho rozvody. Při podcenění revizí může hrozit únik, což by chtěl riskovat málokdo.

Elektrospotřebiče a potenciální požár

S kontrolou rozvodů elektřiny a plynu souvisí i revize spotřebičů. Elektrospotřebiče ve špatném technickém stavu mohou velmi snadno způsobit požár a plynové spotřebiče zase nebezpečný únik plynu. „Obezřetnosti je třeba zejména v případě, když přicházíte do nově pronajatého bytu, se kterým nemáte zkušenosti a neznáte dobře jeho historii. Zde se jistě vyplatí nespoléhat se na starší revize a investovat do vlastního a aktuálního prověření technického stavu elektrických a plynových spotřebičů,“ doporučuje Kovalský. Taková investice se jistě mnohanásobně vrátí v následném klidu a bezpečí.

Voda je živel

Nepříjemné komplikace a finanční zátěž může přinést i únik vody ze špatně těsnících rozvodů či topení. Pečlivé zkontrolování vodovodního potrubí, ale i všech roháčků, sifonů a hadiček u spotřebičů a sanity se vyplatí. Předejdete tak nepříjemnému překvapení při úniku vody, který může trvat mnoho hodin i dní. Škody mohou být obrovské. Častým případem jsou například staré a zpuchřelé hadičky s přívodem vody do WC nádržky, které mohou prasknout a vytopit nejen vás, ale i sousedy. „Vyplatí se také kontrola topného systému včetně těsnosti topných těles. V neposlední řadě je důležitá také revize přístupnosti a stoprocentní funkčnosti všech uzavíracích ventilů,“ dodává Jiří Bonk ze společnosti Wirtuuu.

Mezi zásadní místa, která by měla být zrevidována před nastěhováním do staršího bytu, patří rozvody plynu
Autor: tisková zpráva 1)
Foto: archiv ASPEN.PR

1) redakčně upraveno