Divadlo F. X. Šaldy v Liberci

Jeviště divadla v Liberci bude mít novou podlahu, stav předchozí byl tristní

Liberec 4. července (ČTK) - Jeviště divadla F. X. Šaldy v Liberci dostane o letních prázdninách novou dřevěnou podlahu za více než tři miliony korun. Předchozí byla v tristním stavu, řekl dnes ČTK marketingový specialista divadla a herec Jakub Kabeš.

"Byly tam třísky, prohlubně a bylo nepříjemné se po podlaze pohybovat jinak než chůzí," řekl Kabeš. Novou podlahu bude mít jeviště historické divadelní budovy po 20 letech. Zároveň řemeslníci přes léto vymění i takzvané jevištní výkryty, což jsou například opony. Za pořízení nových zaplatí divadlo dalších zhruba půl milionu korun.

Rozlehlá novorenesanční budova z roku 1883 prochází v posledních letech dílčími rekonstrukcemi. V roce 2019 řemeslníci za 23,5 milionu opravili topení a zmodernizovali klimatizaci, o rok později dělali rekonstrukci hlediště za 4,4 milionu korun. Převládající červenou tehdy nahradila krémová, lépe tak vynikají dekorativní prvky, jako jsou strop či čela balkónu a galerie. Interiér tím získal podobu, jakou mělo divadlo v době svého vzniku. Díky úpravám se zlepšila i akustika. O letních pauzách v letech 2021 a 2022 dalo divadlo vyměnit ve dvou etapách všechny sedačky od přízemí až po třetí balkón. Pořízení více než 440 sedaček a odstranění starých stálo skoro deset milionů korun.

Autor: ČTK
Foto: VitVit, zdroj: www.wikipedia.org