Jízdní kolo jako interiérový doplněk

Malé byty nedisponují dostatkem prostoru k úschově kola. A nebo jsou majitelé bytu prostě horliví cyklisté, svůj bicykl považují za umělecký kus, a ten by měl být v domácnosti náležitě prezentován. Mezi interiérovými designovými doplňky se tak čím dál častěji objevuje i jízdní kolo.

V městských aglomeracích, v nichž se doprava automobily stává neúnosnou, je velmi praktické se do práce i za zábavou dopravovat na jízdních kolech. Stávají se nejsvižnějším transportním prostředkem. Ne všechny byty však disponují balkony či sklepem, kam by bicykl mohl být uložen, navíc se mnohdy jedná o kolo vysoké hodnoty, proto je nutné nalézt pro něj místo přímo v interiéru našeho obydlí. Minimalisticky řešené malé městské byty tak přímo vyzývají designéry k tvorbě funkčního nábytku a dekorací, které nezabírají nadbytek prostoru, ale přesto splňují nároky uživatelů na úložný prostor pro kolo i další majetky. Návrháři se s tím vyrovnávají velmi zdárně a v tomto textu si popíšeme různé možnosti a kreace s tím související.

Kolo můžeme umístit například i do šatny na samostojný držák spojený s odkládací policí. (Zdroj : ezphoto, Shutterstock)

Vhodné umístění

A kam kolo konkrétně v bytě umístit ? Je to jen na Vašich prostorových možnostech a kreativitě. Kolo lze pověsit na zeď vstupní chodbičky, kde splyne v tmavém koutě a nebude tolik na očích. Pro ty z Vás, kteří si svého dopravního prostředku cení značně, lze doporučit viditelnější místo. Klidně kolo umístěte hned vedle knihovny, a nebo dokonce pověste nad sedací soupravu nebo krb v obýváku, jídelní stůl v kuchyni, či nad postel v ložnici. Jen pozor na kombinaci kola s obrazy a policemi, aby toho na zdi neviselo příliš. Pokud přece jen disponujete menším balkonem, zavěste kolo hned vedle posezení, kde obvykle vychutnáváte ranní kávu. Pokud pak potřebujete uložit kol více, doporučujeme tak učinit na jednom místě. Nic se nemá přehánět a pokud byste na bicykly doma naráželi na každém rohu, mohlo by se klidně stát, že Vás dané kreace rychle omrzí.

Hliníkový designový držák na kolo ve stříbrné barvě osvěží fádnost každé zdi. (Zdroj : Eshop Deflee, Biano.cz)

Typy

Nejjednodušším řešením pro kola jsou interiérové samostojné sestavy. Nevyžadují žádné vrtání a mohou být vyrobeny z rozmanitých materiálů (kov, plast nebo dřevo, všechny jsou povětšinou velmi vzhledné) v rozličných dekorech. Pojmou i dva a více kusů bicyklů. Jeden z posledních trendů je zavěšení kola ze stropu. Tato varianta přináší maximální úsporu prostoru a hodí se především do místností s vysokými stropy. Tyto držáky pracují obvykle na principu kladky a můžete si je libovolně spouštět dolů či vytahovat nahoru, kdykoliv je potřeba, aniž by bylo zapotřebí mohutného svalstva. A nebo kolo zavěste pod schodiště a využijte tak prostor, který jinak zůstává nevyužitý, až zbytečný. Pokud chcete kola umístit do prostoru a kupříkladu tak rozdělit větší místnost na dvě části, je možné nainstalovat teleskopickou tyč s výškově nastavitelnými držáky kol. Je namontovaná mezi podlahou a stropem.

Kolo zavěšené u stropu vypadá v místnostech s vysokými stropy skvěle. (Zdroj : Zastolskiy Victor, Shutterstock)

Víceúčelovost ruku v ruce s designem

Téměř všechny na trhu dostupné standardní věšáky na kola jsou univerzálního charakteru a lze do nich upevnit kola všech velikostí a typů. Dnes není problém nalézt ani předmět, který nejenže splní funkci praktického držáku, ale také ozdobí místnost. Trhákem je např. víceúčelová police, kterou lze mimo jiné použít jako odkládací stolek v předsíni na cyklistické doplňky (pumpička, helma apod.). Především však lze na polici zavěsit rám kola (díky integrovanému zářezu ve spodní části). Podobný produkt, který získal v letošním roce stříbro na soutěži A´Design Award and Competition, vznikl pod záštitou návrhářského studia Oona.

https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/bicycle-hanging-wall-786498034?src=bW1RSxIf_VlqpixOn9pApg-1-6 Interiérový cyklistický držák lze zkombinovat i s praktickou policí, kam si uživatel v případě potřeby odloží helmu, láhev či jiné sportovní doplňky. (Zdroj : Thomas Photo, Shutterstock)

Velmi efektní je také držák na kola Cyclos SOLO vhodný především do moderních interiérů. Je dostupný v několika barevných variantách a velmi variabilní. Kolo do něj lze zasadit jak vertikálně, tak horizontálně. Do jeho útrob lze jednoduše zasunout drobnosti jako třeba cyklistické rukavice, brýle a světlo. Výrobek získal ocenění za funkční návrh hned v několika designových soutěžích.

Závěsný držák kola Cyclos Solo je možné pořídit v několika barevných odstínech. Jeho přidanou hodnotou je moderní vzhled a víceúčelovost. (Zdroj : www.buydesign.cz)

Kolo lze také zavěsit za sedátko. Rám kola tak nepřijde k úhoně ve formě škrábanců na laku. Dostupné jsou také závěsy, na které je zachycován pedál či pneumatika. Jedním z vizionářů v daném oboru je i Jurgen Beneke (společnost DaHänger), cyklistický fanatik a návrhář v jednom, který využívá všech svých sportovních zkušeností, které aplikuje ve svých funkčních produktech určených právě pro milovníky cyklistiky, kteří si svá kola přejí uchovávat doma.

Pomyslné zadání, které diktuje výrobcům, aby cyklistický držák splňoval jak funkční parametry, tak půvab designového doplňku, perfektně splňuje věšák Hang Bike ve tvaru srdce. Pokud je kolo zrovna na cestách, zdobí zdi sám, pokud je kolo zavěšeno, vše působí lehce a vzdušně, a sestava dodává zdi ostentativní podobu. Kolo je zavěšováno za rám, který je chráněn proti poškození díky gumovým součástem držáku, které však nejsou viditelné a nijak tedy nenarušují celkový vzhled. V roce 2017 získal produkt ocenění Red Dot Award.

Držák na kolo ve tvaru srdce je určen převážně pro městská kola. Spojuje design a praktické vlastnosti. (Zdroj : www.designbuy.cz)

Udělej si sám

Držák na kolo si lze velmi jednoduše vyrobit i doma, stačí do zdi v libovolné výšce vyvrtat dva otvory, vložit hmoždinky, a do nich nainstalovat dřevěné kolíky, na kterých bude rám kola držet. Věšáky lze navrtat do téměř všech druhů příček, zděných i betonových, velmi opatrní však buďte v případě sádrokartonu. Pokud preferujete masivní dřevo a Vaše domácnost je navržena v « přírodním » stylu, lze pouze vyřezat do menšího špalku jeden zářez, zastrčit do něj přední pneumatiku a parkování je hotovo. Případně využijte starší palety, které postačí obrousit, a mohou fungovat jako další typ.

Držák na kolo může mít mnohé podoby. Jedna z nich je i tato verze zabudovaná do dřevěné příčky, která skýtá velkou výhodu v možnosti posuvu úchytů nahoru i dolů dle aktuální potřeby. (Zdroj : WichitS, Shutterstock)

Rozmanitost

Trh nabízí široký výběr prefabrikovaných držáků (ve velmi širokém cenovém rozmezí, od malých praktických a velmi levných, až po ty designové a finančně náročnější kusy), či materiálu, který Vám umožní vyrobit si závěs nebo stojan sami doma. Ať už využijete možnost první nebo druhou, v obou případě Vám přejeme, ať se Vaše kolo stane efektní dekorací znamenitě doplňující interiérový design Vaší domácnosti.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv firem, Shutterstock