Jubilejní seminář Dřevostavby 2011 ve Volyni

Vyšší odborná škola Volyně pořádala ve dnech 21. a 22. dubna 2011 již 15. mezinárodní odborný seminář na téma Dřevostavby. Seminář patřil architektům, projekčním, investorským a realizačním firmám, které se zabývají problematikou dřevostaveb, ekologie a úsporami energií, řídícím pracovníkům resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogům odborných škol a široké odborné veřejnosti.

Seminář se konal pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje a Ministerstva životního prostředí ČR. Jak řekl ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy ve Volyni RNDr. Jiří Homolka při slavnostním zahájení: „Cíl semináře je již patnáct let stále stejný – popularizace dřevostaveb jako moderního stavebního systému.

Letošní rekordní počet účastníků (760 přihlášených) si vyslechlo téměř pět desítek odborných přednášek na téma dřevostavby, se kterými vystoupili přední odborníci z Kanady, Finska, Německa, Rakouska, Slovenska, Švýcarska a České republiky.

Vysokou prestiž semináře potvrzuje i dlouholetá spolupráce s Kanadou. Osobní účast a vystoupení velvyslankyně Kanady v České republice, paní Valerie Raymond při příležitosti jubilejního patnáctého ročníku, je toho dokladem.

Diskuze, rozhovory i prezentace firem

Akce, na níž se sešlo tak velké množství odborníků z realizační i projektové praxe, ze škol, ústavů, zkušeben a úřadů, byla také vhodnou příležitostí k diskuzím a rozhovorům. Ty se vedly nejen v rámci oficiálních přednášek v sále, ale i v prostorách mimo sál, během přestávek a společenského programu.

Tak jako v letech předchozích byly součástí akce i prezentace firem v přízemí areálu školy. Zájemci se zde mohli seznámit se stavebními materiály a konstrukčními řešeními aplikovanými ve výstavbě ze dřeva, softwarem pro projektování a novinkami stavební literatury.

Tematické okruhy semináře

Oficiální tematické okruhy, mezi které patřily: dřevo, jeho vlastnosti a ochrana, materiály a polotovary používané pro dřevostavby, vícepodlažní dřevostavby, rekonstrukce dřevěných staveb, úspory energií, vytápění, ekologické aspekty a požární ochrana při realizaci dřevostaveb byly opravdu je stručným nástinem. V průběhu dvou dnů byly diskutovány dřevostavby a vše, co se jich týká, opravdu z mnoha úhlů pohledu.

Hovořilo se mimo jiné o předpisech a normách pro dřevěné stavební konstrukce, posouzení shody v oblasti dřevěných výrobků a konstrukcí a dalších možnostech certifikace, Dokumentu národní kvality, snižování energetické náročnosti budov, nízkoenergetických, pasivních a nulových domech, požární a seizmické odolnosti budov na bázi dřeva, hydroizolaci a kročejové neprůzvučnosti. Nechyběly realizace dřevostaveb ve Švýcarsku či Kanadě, obnova dřevěných historických památek v ČR a na Slovensku, vícepodlažní dřevostavby a další.

Dřevěná stavba roku

V závěru semináře také zazněly informace, týkající se soutěže Dřevěná stavba roku 2011, kterou vyhlásila Nadace dřevo pro život. Projekt je koncipován k masivnímu oslovení široké veřejnosti. Jejím prostřednictvím chce nadace působit na veřejné mínění ve dvou úrovních. Přesvědčit potenciální investory o tom, že je na našem trhu dostatečné množství skutečných odborníků, kteří jsou schopni dřevěné domy i konstrukce kvalitně navrhovat i realizovat. A současně představit dostatečně širokou nabídku projektů i realizací, která jednoznačně ujistí veřejnost o potenciálu dřevěného stavitelství.

V letošním roce je vyhlášeno šest kategorií, které budou uzávírány postupně v různých časových odstupech. Jedná se o kategorie: Dřevěné hřiště (uzávěrka květen 2011), Dřevěná konstrukce – návrhy, Dřevěná konstrukce – realizace (uzávěrka červenec 2011), Dřevostavba – návrhy, Dřevostavba – realizace, Roubený dům – realizace (uzávěrka leden 2012). Přihlášené návrhy či realizace bude posuzovat odborná porota a široká veřejnost. Podrobné informace najdete na www.drevenastavbaroku.cz, www.drevoprozivot.cz.

Další, již šestnáctý ročník semináře Dřevostavby, se bude konat počátkem dubna 2012 opět ve Volyni.

1 Zpracováno z tiskových podkladů
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Jiří Hejhálek