Káhira – mezinárodní symposium o technologiích mobilního mapování

Třetí mezinárodní symposium o technologiích mobilního mapování bylo uspořádáno The Survey Group, Faculty of Engineering, Ain Shams University pod patronací FIG (International Federation of Surveyors) Komise 5, The IAG (International Association of Geodesy) Speciální komise 4 a ISPRS (International Society of Photogrammetry and Remove Sensing) Komise 11.

Mezi spolupořadatele patří University of Calgary (Canada), The Egyptian Survey Authority (Egypt) a The National Lab for Information Engineering in Surveying, Mapping and Remote Sensing (China).
Bližší informace lze získat na webovských stránkách: www.acs.ucalgary.ca/~cmellum/.
Symposium probíhalo ve dnech 3. až 5. ledna 2001 v hotelu Paradise (Dar El-Mos-hah) v severovýchodní části Káhiry ve čtvrti Heliopolis. Ubytování účastníků v počtu cca 150 osob ze všech světových kontinentů bylo zajištěno v nádherném hotelu Paradise a v dalších třech okolních hotelích (tří až pětihvězdičkových).
Symposium zahájil hlavní odborný garant symposia Dr. NASER EL - SHEIMY (Uni Calgeary) a přivítal cca 150 účastníků především z Evropy, ale i Afriky, Asie (Čína, Japonsko), Austrálie, Ameriky – USA a Kanady.
Česká republika byla zastoupena doc. Ing. Milanem Kašparem, CSc. ze Stavební fakulty ČVUT v Praze a doc. Ing. Věrou Voštovou, CSc. ze Strojní fakulty ČVUT v Praze. Ze Švýcarska přijel Jan Škalaud Ph.D., Dipl. Ing. - absolvent Fakulty stavební ČVUT, nyní École Polytechnique Féderale de Lausanne.
Hlavní projev »Určování polohy – nástroj jednadvacátého století« přednesl prof. Gerard Lachapelle – vedoucí katedry inženýrské geomatiky University Calgary.
Vlastní symposium probíhalo ve dvou paralelních zasedáních. Po každém dvacetiminutovém referátu probíhala bezprostřední diskuse (z časových důvodů ji předsedové sekcí omezili na dva až tři dotazy). Přednášky (4 až 5 v každé sekci) byly rozděleny do osmnácti sekcí podle své odborné náplně.
Celkem odeznělo 80 přednášek, z nichž vyjímáme dvě nejzajímavější:

Autoři: C.M.Elluma, N.El-Sheimy (Uni. Calgary, Kanada)
Název: Systém mobilního mapování pro geodetickou veřejnost
Úsporný systém mobilního mapování (MMS) je vyvíjen na katedře inženýrské geomatiky university Calgary. Cílem bylo překonat nevýhody běžných systémů mobilního mapování zejména jejich vysoké náklady, velké rozměry a složitost, které omezují jejich rozšíření v geodetickém průmyslu. Vývoj takového systému splňuje požadavky na systém mobilního mapování, který může konkurovat jak cenově tak i uživatelsky systému GPS a běžným měřícím systémům.
Metodika: Součástí systému je digitální magnetický kompas, dvoufrekvenční GPS přijímač a digitální kamera. GPS společně s magnetickým kompasem poskytují odhady polohy kamery na stanoviskách a okamžité polohy. Tyto odhady vnější orientace jsou pak používány jako parametry při vyrovnání.
Výsledky: Absolutní a relativní přesnosti systému jsou zkoumány pro různé vzdálenosti kamera – objekt s využitím různého počtu obrazů (snímků). Se třemi obrazy (snímky) na vzdálenost 20 m objekt – kamera je dosahováno absolutní přesnosti pod 25 cm. Toto je srovnatelné s běžným jednofrekvenčním systémem GPS. Vnitřní shoda bodů měřených s použitím tohoto systému je pod 10 cm. Rovněž je zkoumán vliv dodatečných pozorování a různých konfigurací snímků.
Autoři: S. S. Young, A. Kealy, P. Collier (Uni Melbourne, Austrálie)
Název: Inteligentní navigace pozemních vozidel
Úspěšné inteligentní systémy navigace pozemních vozidel pracují pouze díky integraci navigačních dat a prostorové informace. Je to patrné ve vývoji moderních inteligentních dopravních systémů (ITS), kde je k poskytování navigačních dat používán GPS a prostorová informace obsažená v informační databázi poskytuje detailní polohu. Příští generace ITS bude mít v sobě rozhodně začleněné technologie družicového určování polohy.
Použití družicové technologie je bohužel omezeno v místech, kde jsou úplné nebo částečné překážky ve viditelnosti oblohy. To je základní požadavek pro využití navigačního systému v budoucím vývoji ITS. Možná řešení zahrnují vývoj integrovaných systémů, které slučují měření GPS a dalších doplňkových senzorů, které povede ke zlepšení spojitosti určování polohy. Současné integrační algoritmy, jako Kalmanův filtr, však mají problémy s dynamikou pozemních vozidel a schopností navigace těchto systémů v městském prostředí. Je to však snad jediné prostředí, kde by úspěšná aplikace družicové technologie mohla ITS nejvíce prospět.
Referát pojednává o integraci prostorové informace obsažené v geografickém informačním systému (GIS) s měřením získaným z navigačního systému. Prostorová informace poskytuje dostatečné údaje, které jsou použity k vymezení navigačního řešení a umožňují přesnější a spolehlivější odhad polohy. V tomto pojetí není řešení závislé na výkonnosti navigačních senzorů. Umožňuje použití zařízení nižší navigační přesnosti, čímž snižuje náklady navigačního systému přičemž jsou stále poskytovány přijatelné výsledky.
Všechny přednášky symposia, které byly včas zaslány pořadatelům v internetové formě byly předány účastníkům jako CD-ROM. Tento CD-ROM je uložen ve VÚGTK – ODIS Zdiby č. 98, 250 66 Zdiby, e-mail: odis@vugtk.cz a je k dispozici případným zájemcům.

Paradise hotel (Dar Al Moshah) - areál Domu armády – místo konání symposia
Třetí mezinárodní symposium o technologiích mobilního mapování se konalo ve dnech 3. – 5. ledna 2001 v areálu Domu Armády v Káhiře – Heliopolis (Egypt). Moderní čtvrť Heliopolis leží v severovýchodní části Káhiry směrem k letišti.
Tomuto nově vybudovanému areálu vévodí Paradise hotel arabsky označený jako Dar Al Moshah. V tomto hotelu nalezla ubytování část účastníků symposia (převážně z řad předsednictva a přípravného výboru symposia). Ve dvou menších sálech vybavených moderní přenosovou a promítací technikou probíhalo paralelní zasedání jednotlivých sekcí symposia. Celkem zde proběhlo cca 80 přednášek v 18. sekcích. Každá přednáška byla limitována dvaceti minutami a předsedající povolil max. tři dotazy z pléna. Diskuse byla bezprostřední a pokračovala často i o přestávkách, vyhražených na občerstvení v přilehlých chodbách a halách hotelu. V jídelním sále tohoto hotelu probíhal i oběd často spojený se zasedáním některých pracovních skupin (např. pracovní skupinu 5 FIG »Positioning and Maesurement – Určování polohy a měření« - svolanou jejím předsedou Jean – Marie Beckerem).
Slavnostní zahájení symposia se konalo v kongresovém sále Vojenského domu. Tato moderní stavba je součástí rozsáhlého rekreačního areálu Vojenského domu spolu s hotelem Paradise a dalšími objekty a zařízeními určenými pro sport a rekreaci. Při slavnostním zahájením před kongresovým objektem koncertovala vojenská hudba v pestrých uniformách. Pořadatelé vítali přijíždějící hosty. Zahraniční účastníci byli ráno svezeni přistavenými autobusy z jednotlivých hotelů v blízkosti Paradise hotelu a v noci po večerní exkurzi opět rozvezeni.
Pozdravné projevy přednesli zástupci FIG (International Federation of Surveyors), IAG (International Association of Geodesy), ISPRS (International Society of Photogrammetry and Remove Sensing), University Calgary, Egyptské geodetické autority, Egyptské Ain Shams University a ministr dopravy Egyptské republiky.
Hlavním jednacím jazykem symposia byla arabština, referáty byly však předneseny v angličtině.
Ve vstupní hale kongresové budovy byl nádherný lustr (obr. 4). Areál okolí Vojenského domu je určen k odpočinku a relaxaci.

Egyptské museum
Je to jedno z největších světovým museí, jeho expozice obsahuje přes 100 000 exponátů, a kdybychom před každým z nich stanuli pouze jedinou minutu, trvala by nám prohlídka rovných 70 dní. O založení musea se zasloužil významný francouzský archeolog Auguste Mariette, který prováděl četné vykopávky na chrámových komplexech v Karnaku, Dendaře, Edfu a který v roce 1858 shromáždil první významnou kolekci egyptských vykopávek.
Exponáty zde vystavené jsou seřazeny chronologicky podle časových historických údobí egyptské historie.
Stará říše (3000 ÷ 2 250) př.n.l. – 1. až 6. dynastie, pyramidy v Gíze, nejstarší sochy a sarkofágy. V malé pohřební komoře z Dahšúnu (6. dynastie) jsou na barevných zdech vyryty obrázky zásob, které se poskytovaly zemřelému na nebeskou cestu.
Velmi realistická socha písaře ze Sakary (5. dynastie), její skleněné oči zachycují světlo s překvapivou životností. Dále jsou realistické sochy velekněze Rahotepa a jeho ženy Nofret, které dávají tušit nemalou krásu šlechty starověkého Egypta, zvýrazněnou též oblečením a kosmetikou.
Střední říše 11. a 12. dynastie - 2000 ÷ 1570 př.n.l.
Nová říše 18. až 20. dynastie, hrobky v Luxoru, Abú Simbel - 1570 ÷ 1100 př.n.l.
Pozdní období 21. - 30. dynastie, 1100 ÷ 332 př.n.l.
Období Ptolemaiovců – 332 ÷ 30 př.n.l.
Období římsko-byzantské – 30 př.n.l ÷ 639 n.l.
Nejskvostnější je bezesporu expozice egyptského faraona Tutanchamona – krále 18 dynastie (1347÷1339) př.n.l., prvního a nejstaršího panovníka, jehož nevyloupená hrobka byla objevena archeology. O tento nejúžasnější objev století se zasloužil Angličan Howard Carter v r. 1922, kdy v Údolí králů v Luxoru pod obrovskými nánosy kamení a šotoliny objevil zavalené schodiště, na jehož konci nalezl ještě královskou pečetí zaplombovaný vchod do Tutanchamonovy hrobky. Ačkoliv se jednalo o poměrně malou hrobku, vydala neslýchané bohatství a představu o tom, jaké poklady musely být uloženy v hrobkách významných egyptských panovníků. Tutanchamon byl vlastně králem ještě ve svém dětství a vládl pouze 9 let.
Tutanchamonova expozice obsahuje 1 700 předmětů z jeho hrobky a je umístěna ve 12ti místnostech muzea. Jsou zde zlaté předměty, šperky, amulety nalezené přímo v sarkofágu u Tutanchamonovy mumie, zlaté sandály, které měl král na nohou, dvě nejvnitřnější rakve, jedna z ryzího zlata, druhá dřevěná pozlacená. Středem největší pozornosti je jeho legendární maska z tepaného zlata vykládaného drahými kameny. V dalších místnostech jsou čtyři pozlacené dřevěné skříně, které do sebe byly vložené. Uvnitř nejmenší se nalézal sarkofág z jediného kusu křemence a v sarkofágu tři rakve v podobě mumifikovaného těla (poslední rakev byla z 22 karátového zlata). V dalších místnostech byly trůny, křesla, válečné vozy, lůžka, ozdobné skříňky, roucha, sochy, vázy, zbraně, šperky, magické a užitkové předměty, vše ve zlatě, vyzdobené alabastrem, drahými kameny a vzácným dřevem.
Uspořádané mezinárodní symposium o technologiích mobilního mapování bylo velmi zdařilé díky perfektnímu zabezpečení ze strany pořadatelů a díky vhodně zvolenému místu konání symposia s hlediska bohaté historie Egypta.
Cesta do Káhiry byla realizována s podporou Grantového projektu GA ČR 103/99/0021 a výzkumného záměru MŠMT ČR VZ CEZ: J 04/98:212200008 a sponzorského příspěvku Českého svazu geodetů a kartografů Praha.


Literatura:
[1] Infantry Home (Informační brožura o Vojenském domě a Paradis hotel – Dar Al Moshah v arabštině)
Autor:
Foto: Archiv firmy