Kam kráčí koupelnový nábytek?

Dnešní koupelna už zdaleka není jen obyčejným místem, které slouží pouze k naší osobní hygieně. Stala se plnohodnotnou součástí našich domů či bytů a podle toho je také třeba vybírat její vybavení v čele s nábytkem.

Na současnost i budoucnost jeho designu a funkčnosti jsme se zeptali designéra Lubo Majera, který se navrhování nábytku věnuje již přes dvacet let.

Co se Vám vybaví jako první, když se řekne koupelnový nábytek?

Umyvadlová skříňka! Ta mě napadne okamžitě bez dlouhého přemýšlení. Podle mého názoru je totiž tento kus nábytku pro koupelnu asi nejvíce ikonický. Bez něj by to snad ani nebyla ona.

Dipl. Ing. LUBO MAJER (*1974)

Nábytkový a produktový designér. Autorskému designu nábytku se věnuje od roku 1995. Je absolventem Technické univerzity ve Zvoleně, obor průmyslový design nábytku. Práce je pro něj zároveň koníčkem i posláním. Design vnímá jako prostředek na vylepšení kvality života. Jeho cílem je vytvářet návrhy, které svojí funkcí a estetikou osloví zákazníka. Výrobcům ukazuje, jak dokáže inovativní produkt otevřít cestu na nové trhy. Zaujal svojí kolekcí extravagantních sedaček, které byly publikované v médiích celého světa. V současnosti spolupracuje s českými i rmami Dřevojas, v. d. nebo TON. A protože nechybí nové nápady, na obzoru se rýsují i další spolupráce. Více na www.lubomajer.com.

Než přejdeme k budoucnosti koupelnového nábytku a koupelny jako takové, vraťme se kousek zpátky. Jaké byly koupelny dob minulých?

Donedávna bylo synonymem koupelny umakartové jádro na malém prostoru doplněné dřevotřískovým nábytkem v šedé nebo bílé barvě. Nástup nové výstavby a také příchod nových dekorů a materiálů na trh pak vnesl i do oblasti koupelnového nábytku různorodost, pestrost a odvahu experimentovat. Což je rozhodně dobře. I když zároveň musím dodat, že oproti ostatním typům nábytku určených třeba do obývacího pokoje či ložnice, zůstává ten koupelnový stále v podstatě konzervativní.

Jaké požadavky jsou kladeny na koupelnový nábytek dnes?

Tím hlavním požadavkem je vždy a z každého hlediska funkčnost. Ať už se tedy jedná o správný výběr materiálů, dobrou ergonomii nebo i ekonomické hledisko, vždy by měl být nábytek hlavně funkční a uživatelsky příjemný. Zákazníkovi by tak měl nabízet nejen správné a bezpečné používání, ale také hodnotu, za kterou je ochoten zaplatit. Neméně důležitým faktorem je i míra inovace a zohlednění nejnovějších technologií.

Kdybyste tedy měl jmenovat aktuální trendy, jaké by to byly?

Na prvním místě bych určitě zmínil velkou dávku experimentování a inspirování se jinými typy nábytku. Koupelnové skříňky dnes musí nejen lahodit oku zákazníka, ale zároveň také vydržet náročné podmínky panující v koupelnách. Designéři se tak společně s výrobci snaží vymýšlet stále nové prvky a způsoby užívání, aby mohli zákazníkovi nabídnout produkt s vyšší přidanou hodnotou. A i když jsou koupelnové skříňky mnohdy rozměrově menší, stále v sobě spojují více funkcí dohromady. Přitom se ale základní typologie nábytku do koupelen s časem nemění. Například už zmiňovaná umyvadlová skříňka jako typ nábytku stále zůstává, a to hlavně proto, že je spojená s používáním umyvadla. Když bych se měl podívat do budoucnosti, tak si myslím, že větší změny v typologii koupelnového nábytku by mohly přinést až změny našich hygienických návyků a zvyklostí.

To je velmi zajímavý postřeh... můžete prosím uvést nějaký konkrétní příklad takové změny?

Avizovanou změnu zřejmě přinese nová situace, jakou může být například nedostatek vody nebo nové poznatky a technologie, které umožní vykonávat naši hygienu a mytí zcela jiným způsobem, než dosud známe. Úplně konkrétní obraz této myšlence asi dnes nedokážu dát, ale můžeme se celkem dobře inspirovat v kosmických technologiích, které jsou již běžně využívány při letech do vesmíru.

Co z Vašeho pohledu berete naopak za největší prohřešky v designu či provedení takového nábytku?

Jedním z největších prohřešků je obecně jeho nefunkčnost. A to například ve smyslu nesprávné ergonomie nábytku nebo ne zrovna dobře zvoleného materiálu a jeho následného zpracování. Z estetického hlediska je pak dle mého prohřeškem i příliš velká snaha zaujmout. Jak se říká – méně je někdy více.

Zkuste si představit, že máte zcela volnou ruku a nejste ničím omezován. Jak by vypadala Vaše ideální koupelna?

Na to mám jednoznačnou odpověď. Určitě by byla prostorná a funkční s dostatkem denního světla. To je důležité, protože koupelna s minimálním přístupem denního světla či dokonce jeho úplnou absencí je neveselou tmavou místností, do které nikdo nechodí rád a obzvlášť ráno.

A co barvy a materiály? S jakými nyní nejraději pracujete?

Řekl bych, že se v poslední době hodně barevně mírním, a proto u mě v současnosti vede nestárnoucí černá a bílá v kombinaci s přírodními barvami. A co se týče materiálů? Při navrhování produktu si vždy vybírám takové, které nabízejí maximum výhod a zároveň souzní s produktem, jeho výrazem i filozofií. Abych tedy odpověděl na otázku – nejraději pracuji s kvalitními pravdivými materiály.

Co by podle Vás z hlediska nábytku nemělo chybět v žádné koupelně?

Určitě takový kus nábytku, na který se budeme každé ráno těšit... Přeci jenom je koupelna většinou první místností, kterou po probuzení navštívíme. A pak také uzavřené úložné prostory. Těch zkrátka není nikdy dost, však to jistě znáte sami.

Autor: Ing. Aleš Rychetský
Foto: Archiv firmy Dřevojas, v.d.