Pro vytvoření úložného prostoru jsou praktická i přímá nebo zalomená schodiště. Zdroj: Jo Ann Snover

Kam s věcmi v domácnosti: tipy na úložné prostory

Úložné prostory jsou v domácnosti naprostou nezbytností. Vybraní z nás si sice mohou užívat luxusu samostatné místnosti v podobě pohádkových šaten a komor, ale ne každý má takové štěstí.  Pokud tedy pátráte po tipech, které by vám pomohly ušetřit prostor v interiéru, pak doufáme, že vás v následujících řádcích inspirujeme.

Vestavěné šatní skříně

Nejvděčnějším kusem nábytku pro uskladnění věcí jsou bezpochyby šatní skříně. Kam jinam bychom schovali ty hromady oděvů, dětských hraček či sezónních věcí? Vybírat můžete mezi volně stojícími nebo vestavěnými typy. Výhodou první varianty je, že se dá poměrně snadno přestěhovat.

Vestavěná skříň zase nabízí širší škálu využití. Řešením je též skříň na míru, kterou lze využít například k vyplnění celé stěny. Při jejím výběru se kromě designu řiďte i vnitřním uspořádáním, které by mělo být praktické, a také výškou, od níž se odvíjí finální objem úložného prostoru. V mnohých případech pak určitě využijete i přenosné schůdky.

Závěsné systémy

Ani v koupelně by neměly chybět praktické úložné prostory. Zvláště u výběru koupelnového nábytku doporučujeme dbát na kvalitu a neřídit se pouze cenou. Většina koupelnových skříněk při kontaktu s vlhkem a vodou ztrácí na trvanlivosti – hlavně pak dřevěné umyvadlové úložné prostory. Z tohoto důvodu doporučujeme spíše závěsné sestavy, které jsou navíc moderní a velmi elegantní. Závěsné koupelnové skříňky a umyvadla dnes nabízejí vysoce praktické řešení odkládacího prostoru, a navíc poskytují dostatek místa k uskladnění všeho potřebného. 

V módě jsou závěsné nábytkové sestavy s praktickým uspořádáním, a to v koupelnách i obývacích pokojích. Zdroj: Archideaphoto

Od komod po toaletní stolky

Obzvláště ložnice jsou k uskladnění věcí ideální. Více úložného prostoru lze získat díky komodám nebo nočním stolkům, kam se vejde spousta věcí. Také postele s úložným prostorem jsou vhodným východiskem ze situací, kdy postrádáte skladovací prostor v domácnosti. Pokud vlastníte postel klasickou, nezoufejte a podívejte se po úložných boxech z plastu nebo košících pod postel. Kromě klasického nábytku můžete k uložení rozmanitých předmětů či šatstva využít pánského sluhu nebo toaletní stolek.

Jedinečnou součástí ložnice se může stát toaletní stolek, jež ukryje všechny nezbytnosti od kosmetiky až po hřeben na vlasy. Zdroj: KUPRYNENKO ANDRII

Kam s hračkami?

Pokojíček pro ratolesti se zařizuje minimálně na patnáct let dopředu. A co si budeme povídat, je zde potřeba spousta úložného prostoru. Kromě samotné postele se bude dětem v pokoji určitě hodit pár skříní, přihrádek, šuplíků a krabic na oblečení i všelijaké poklady. Poličky na zdech můžete vyplnit dalšími úložnými boxy. Na zdi se mohou rovněž objevit praktické kapsáře a nástěnky, jež můžete vyrobit doma a do jejich produkce zapojit i děti. Veškerý nepořádek potom schovají sedací taburety s víkem. Mladé slečny určitě ocení designový toaletní stolek se zrcadlem.

Úsporným řešením pro vybavení dětského pokoje a získání úložných prostorů mohou být barevné regály. Zdroj: Photographee.eu,

Do kuchyně potravinovou skříň

O úložných kuchyňských prostorech přemýšlíme už při jejich navrhování. Takovou komodu do ložnice lze pořídit vždy, ale špatně navržený kuchyňský kout s minimem místa na nádobí už lze zachránit jen hůře. V kuchyni ocení nejedna hospodyňka vysoké variabilní potravinové skříně, horní skříňky s výklopným systémem, široké zásuvky nebo i kuchyňský ostrůvek. Úložný prostor mohou poskytnout i magnetické lišty, na které se zavěsí kuchyňské náčiní.

Knihovna pod schody

A na závěr máme ještě jeden tip. Pokud disponujete interiérovými schody, pod kterými je dostatek volného místa, pak máte vyhráno. Prázdný prostor pod schody stačí vybavit šuplíky, nebo skříněmi přímo na míru. Odkládejte zde však spíše sezónní věci. Elegantním a nevšedním dojmem zde bude působit třeba i knihovna nebo krb.

Při výběru myslete na tyče pro umístění ramínek a police, na něž si poskládáte trička. Praktickou součástí skříní jsou dnes i boxy, například na spodní prádlo. Zdroj: Scott-lee
Autor: Kateřina Slezáková
Foto: Shutterstock