Nábytek z kartonu prezentovaný na milánském veletrhu designu v roce 2014. Autor: Tinxi, Shutterstock

Karton místo dřeva a cihel

Netradičních materiálů využívaných ke stavbě domů existuje v dnešní době řada. Vedle plastu, odpadu či kontejnerů je to například karton, jež své uplatnění našel i v odvětví výroby nábytku.

Je lehký, a přesto pevný a odolný. Lze ho použít jako stavební materiál i jím vybavit domácnost. Nápad kartonového obydlí se zrodil v nizozemské firmě Fiction Factory pod názvem Wikkelhouse. Tento dům lze poskládat z libovolného množství dílů – podle toho, jak velkou domácnost (ale může jít rovněž o kancelář, chatu nebo zahradní domek) potřebujeme. Na výběr jsou díly jak bez oken, tak s okny a mezi jednotlivé bloky je možné vložit přepážky, čímž lze vyřešit členění interiéru. Tato obytná alternativa je cenově dostupnější než tradiční bydlení – jeden díl o délce 1,2 metru nás v přepočtu vyjde zhruba na 200 tisíc korun1). Navíc je možné dům kdykoli rozebrat a přemístit do jiné lokality (hmotnost jednoho bloku se pohybuje okolo pěti set kilogramů), jeho opětovné sestavení navíc netrvá déle než jeden den. Díky tomu mohou být Wikkelhousy využívány například v místech, kde došlo k přírodní katastrofě a kde jsou lidé dočasně bez střechy nad hlavou.

Z kartonu lze vytvořit téměř jakékoli interiérové zařízení, vybavit jím můžeme i obchod s oblečením. Zdroj: StockCo, Shutterstock

Ptáte se, jakou má taková budova životnost? Výrobci uvádějí, že může sloužit až sto let. Její plášť je tvořen čtyřiadvaceti vrstvami kartonu, jimiž je „obalena“ nosná konstrukce a které jsou díky povrchové úpravě voděodolné. Karton je vyroben ze skandinávských stromů a jednotlivé vrstvy drží pohromadě lepidlo šetrné k životnímu prostředí. Interiér i exteriér jsou obloženy dřevem, přední stěna, v níž jsou zasazeny vstupní dveře, může být buď prosklená, nebo dřevěná. Celý dům je tedy stoprocentně recyklovatelný. V současnosti ho lze pořídit zatím pouze v Německu, Belgii, Dánsku, Nizozemsku, Lucembursku, Francii a Británii.

Ručně zhotovené křeslo z kartonu. Zdroj: KYNA STUDIO, Shutterstock

Křeslo, lampa, budík

V souvislosti s ochranou životního prostředí je čím dál více zmiňován také kartonový nábytek. Na rozdíl od Wikkelhousu ho bez problémů seženete i v tuzemsku, kde se jeho výrobě věnuje například Kartoons Studio, Paketo.cz nebo společnost INLIVI provozující internetový obchod KartonovýNábytek.cz. Vedle stolů, židlí, a dokonce postelí najdete v nabídce rovněž svítidla, stojany na víno nebo všelijaké doplňky (třeba kartonový budík nebo stylovou kasičku ve tvaru prasátka). Možná vás při představě kartonového křesla nebo knihovny napadne, jak je to s jejich funkčností (přece jen se stále bavíme o papíru). Princip tkví ve speciálním vrstvení, díky němuž je dosaženo poměrně vysoké nosnosti. Některé kusy nábytku mohou být v případě potřeby vyztuženy dřevěnými pásky.

Jak stůl, tak sedací nábytek na obrázku jsou z kartonu. Zdroj: MikeDotta, Shutterstock

A jak se takový nábytek vyrábí? Odpověď přinesl Vojtěch Beránek v rozhovoru pro ZlínskýNočník.cz: „Nejdříve se vše odehrává v kartonárce, kde dochází za pomoci lisu k vyražení námi navržených tvarů. Takto připravené výseky musíme očistit od zbytků a vyloupat nepotřebné části. Poté přichází pálení laserem, do výseků pálíme vnitřní tvary, ať se už jedná o sedák, poličku, nebo stojan na víno. Potom vše mechanicky spojíme a nalepíme bočnice z dřevovláknité desky. Desky je ještě možné potáhnout grafikou, látkou, prostě vším, co si zákazník přeje.“ Nábytek je navíc natřen jakousi impregnací, takže vydrží i občasné polití. Určitě by ale neměl být vystaven dlouhodobé vlhkosti, určen je výhradně do vnitřních (a suchých) prostor.

Záběr na detail nábytku z kartonu. Zdroj: Cuevae7, Shutterstock

Říkáte si, proč dát kartonovému zařízení přednost před tím „klasickým“ dřevěným? Důvodů je několik. Zaprvé jeho lehkost, již ocení nejen ženy, zadruhé recyklovatelnost (až doslouží, můžete ho vyhodit do „modrého kontejneru“ nebo rovnou spálit). Mimo to vzniká při jeho výrobě minimum odpadu, který lze samozřejmě také recyklovat. Navíc karton, jež k výrobě nábytku používá již zmíněné Kartoons Studio, je ze dvou třetin z recyklovaného materiálu.

Třetím důvodem, proč si tento nábytek pořídit, je jeho vzhled. Rozhodně jde o designově zajímavé kousky, které jsou jednak kombinovatelné se všemi ostatními materiály, jednak je lze dotvořit podle vašeho vkusu (rozhodně nemusíte zůstávat u hnědé barvy). Nábytek bezesporu ocení i vaše ratolesti. Nejenže ho mohou pohodlně přenášet z místa na místo, ale mohou si ho rovněž pomalovat dle vlastní fantazie. Navíc až z něj dítě vyroste, jednoduše ho nahradíte novým.

Související články


Autor: Kristýna Brožová
Foto: Shutterstock