Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Kdo je připraven, toho budoucnost nezaskočí ...

V roce 2020 se ve stavebnictví leccos změní. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2010/31/EU o energetické náročnosti budov požaduje, aby nové budovy postavené po roce 2020 měly téměř nulovou spotřebu energie. A aby většina energetických výdajů byla zajištěna zdroji, které budou instalovány v budově.

Připravuje se i neratovická stavební společnost KASTEN. Jednatel společnosti Ing. Aleš Kocourek k tomu říká...

A. K.: Máme víc než dvacetiletou zkušenost. Hodně jsme se naučili, mimo jiné i to, že musíme předvídat na pár let dopředu. Trendy posledních let jednoznačně ukázaly, kudy nejspíš vývoj půjde. Takže to, co jsme očekávali, se stane realitou. Zatím ještě nízkoenergetické a pasivní budovy v centru českého trhu s novými nemovitostmi nestojí. Ale brzy budou. Až stavební úřady začnou, v souladu s evropskou legislativou, povolovat jen výstavbu ekologicky úsporných a šetrných staveb. Proto se už logicky, jako jeden z prvních developerů v České republice, na výstavbu nízkoenergetických bytových, rezidenčních i polyfunkčních domů zaměřujeme.

Co nulová spotřeba energie?

A. K.: Myslím, že je to zatím science fiction. Technicky, technologicky i cenově. A je otázkou, zda je to smysluplný cíl. Od schválení směrnice v roce 2010 jsou o naplnění těchto požadavků různé představy. Směrnice přesnou definici neuvádí. To Evropská unie spolu s nastavením konkrétních parametrů nechává na členských státech. Požadavkem je, aby spotřeba energie byla velmi nízká.

A to už science fiction není?

A. K.: Není. To už architekti umějí navrhnout, projektanti nakreslit a stavební firmy postavit. Myslím, že jde ještě o něco jiného. Ne jen o úsporu energií. Jde o to, aby se ti, kteří budou takto navržené a postavené budovy užívat, v nich dobře cítili. Ať půjde o kanceláře nebo o byty. Jde o komfort užívání. O fyzickou pohodu, o tvorbu užívaného prostoru, o zdravé prostředí, o ekologii budov, o jejich pozitivní působení na psychiku i fyzično člověka.

Co konkrétního děláte pro to, abyste byli i nadále úspěšní?

A. K.: Jak pro navrhování, tak pro realizaci budov je nutná odborná příprava, znalosti, zkušenosti. Jsme experti na zateplování, modernizace, rekonstrukce a revitalizace staveb, specializujeme se na výstavbu nízkoenergetických bytových domů. Proto se nebojíme nových energetických standardů. Díky tomu všemu jsme připravení stavět nízkoenergetické i pasivní domy. Naší filosofií je pečlivost a kvalita. Říkáme – za skvělou stavbou pečlivá firma. A chceme, aby se to o nás říkalo i v příštích letech.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: archiv Kasten spol. s. r. o.