Keramické obklady z Německa doplňují nabídku na českém trhu. Keramika od západních sousedů.

Když se řekne keramika z dovozu, většina českých zákazníků si vybaví italské nebo španělské dlaždice a obkládačky. V posledních letech však stále vážněji konkuruje tuzemské výrobě nabídka od našich severních a západních sousedů. Zatímco v Polsku došlo k rozvoji keramické výroby a vzniku nových firem až v posledním desetiletí, v případě Německa se jedná o nabídku od výrobců s více než stoletou tradicí. O tom, jak umí spojit dlouholetou zkušenost a nové technologie s požadavky současného trhu, svědčí i výrobky firem Ströher, Steuler a Osmose, které na českém a slovenském trhu zastupuje firma Kermat.

Řešení s jistotou – tažené výrobky Ströher

Přes obrovskou nabídku dlaždic a obkládaček je často problém pro laika i odborníka najít ideální řešení funkčního a zároveň estetického obkladu pro konkrétní použití. Jednou může být důvodem design, jindy protiskluznost nebo odolnost proti otěru, mrazuvzdornost či mechanické zatížení, případně řešení schodů apod. Zdánlivě jednoduchá povrchová úprava realizovaná převážně při termínovaném dokončování staveb se tak může stát při nesprávné volbě vážným problémem při jejím užívání.

Nejproblémovějšími místy, kde se na privátních i komerčních stavbách obvykle používají keramické obklady, jsou balkóny, lodžie, terasy, venkovní schody a fasády.


Schodiště a dlažba v interiéru z neglazovaných výrobků série Terra, barva 215, protiskluznost R11/B.

Společným znakem je použití v exteriéru, tzn. působení povětrnostních podmínek včetně mrazu.

Mnohaleté zkušenosti německých výrobců prokazují, že pro tyto účely jsou nejvhodnější tradiční tažené keramické výrobky. Jejich výhody nepřekonala dosud ani nejnovější technologie používaná při výrobě za sucha lisovaných keramických obkladů typu gres s téměř nulovou nasákavostí. Tento parametr je sice důležitý a zajišťuje absolutní mrazuvzdornost, není však zárukou, že nedojde vlivem mrazu k poškození dlažby v podobě „odskočení" dlaždic (přerušení spojení s lepidlem). Důvodem je opakovaný vliv mrazu na vlhkost, která se koncentruje na rubové straně nenasákavých dlaždic.


Kompletní řešení exteriérových obkladů neglazovanými výrobky série Terra, barva 215 a Keraprotect, barva 415 (fasáda).

Tomuto riziku a velkým potenciálním škodám se lze spolehlivě vyhnout použitím tažených výrobků Ströher. Jejich nasákavost 3 - 5 % umožní případnou vlhkost „odsát" a zajistit tak trvalé kvalitní spojení s podkladem. To vše s 25letou zárukou na mrazuvzdornost výrobků.

Další, neméně významnou výhodou tažených výrobků, je možnost výroby tvarových doplňků jako jsou schodové dlaždice s nosem, balkónové a rohové tvarovky, okapnice apod. V této oblasti představuje sortiment firmy Ströher nejširší nabídku na českém trhu. Bez použití jiných materiálů tak můžete keramikou řešit kompletně schody, balkony, lodžie i terasy. Zvláště pro nové i rekonstruované rodinné domy je zajímavá možnost realizovat tyto obklady včetně fasád ve stejném barevném i materiálovém provedení.

Pro komerční stavby nabízí firma Ströher kompletní sortiment průmyslových dlaždic, které je možno použít pro podlahy jak mechanicky, tak chemicky namáhané. K výběru jsou neglazované tažené dlaždice v 5 barvách do tloušťky 20 mm a glazované dlaždice v 8 barvách, 2 formátech a 4 stupních protiskluznosti.


Vstup do domu s dlažbou a schody série Roccia, barva 845, prostiskluznost R10/A.

Od začátku tohoto roku tuto nabídku doplňují a rozšiřují výrobky firmy Osmose, která se stala novým spolumajitelem firmy Ströher.

Buďte originální – koupelny od Steulera

Každý z nás má občas touhu vytvořit něco výjimečného, originálního, co ho bude denně těšit, dodávat energii a podněcovat fantazii. K tomu nás přímo vybízí intimní prostor koupelny. Ten již není jen místem fyzické očisty, ale celkové relaxace. Té nelze dosáhnout bez příjemného vizuálního požitku, který koupelně propůjčují hlavně keramické obklady. Přestože touto filozofií se řídí většina výrobců keramických obkladů, je obtížné najít srovnatelnou nabídku s firmou Steuler, která by splňovala tolik individuálních potřeb. To umožňuje firemní strategie založená na spolupráci se špičkovými designéry v kombinaci s moderní a flexibilní výrobou relativně malých sérií. Výsledkem je velmi široký sortiment ve formátech 15 x 15 až 40 x 70 cm v konzervativním až velmi avantgardním designu. Samozřejmostí je i účast firmy Steuler v designových programech s dalšími renomovanými dodavateli výrobků pro koupelny, jako je např. Joop! (Kludi, Koralle, Keramag) a Alessi (Laufen, Oras, Inda).


Vlny obkladů a svítících listel série Flow přináší harmonii a klid.

S obklady Living Colors budete mít jaro v koupelně po celý rok.

V jednoduchosti je krása – designový program Alessi tiles, dekor Traces.

Pokud chcete skutečně jednoduchou, elegantní a stylovou koupelnu, která bude vyhovovat všem vašim individuálním požadavkům, poohlédněte se po obkladech firmy Steuler.

1 Mgr. Jarmila Burešová děkuje za poskytnuté materiály a překlady Ing. Jaroslavu Syslovi
Autor:
Foto: Archiv firmy