KERASTUK zná, METAKAOLIN nezná…

Sedlecký kaolin a.s. vyrábí tenkovrstvé omítky Kerastuk K (vnitřní) [1] a Kerastuk V (venkovní) [2] určené jak pro profesionální práci, tak pro svépomocné opravy. Vlastní výzkum však přichází také s novými materiály perspektivními pro použití v různých odvětvích stavebního průmyslu pod názvem METAKAOLIN. Ten však patří do rukou odborníků.

KERASTUK

Chytrý páťák vám poradí hotovou omítkovou směs, jelikož ví, že tím ušetří spoustu práce s přípravou oproti sypkým materiálům. Kerastuk K i Kerastuk V jsou „naservírovány” kutilům i profesionálům. Koupíte si kyblík pastovité omítky, špachtli, zednickou lžíci nebo hladítko (zedník může použít i strojní omítačku), rozmícháte a můžete omítat. Z vlastní zkušenosti mohu pochválit jemný povrch stěn i stropů a šedobílý až bílý vzhled po zaschnutí, takže se můžete rozhodnout, zda budete za 4 týdny po vyzrátí povrchu ještě pokračovat v estetických úpravách malířským nátěrem – pro stoprocentní výsledek nejlépe materiálově sladěným Superlexem také od Sedleckého kaolinu (ale můžete zvolit i jiný nátěr). Dobrá rada: přípravu podkladu nepodceňujte, dodržte pečlivě jednoduchá pravidla zapsaná v příbalovém letáku.

Při souvislé tloušťce vrstvy cca 1,5 mm počítejte se spotřebou 2–3 kg/m2

METAKAOLIN

Výňatek: autor Ing. František Pticen [3]

Využití metakaolinu

V Sedleckém kaolinu a.s. Božičany je upřednostňováno použití jemně mletého metakaolinu ve vlastních výrobcích i pro potřeby odběratelů. Základní jemná frakce se využívá ve stavebním průmyslu (suché omítky, štuky, betonové směsi), nejjemnější frakce se využívají v geopolymerech (například umělý kámen, pískovec) a u protipožárních nátěrů, pěn a směsí. Další použití je v obkladových a stavebních prvcích, malířských nátěrech s vazbou přes alkalické hydroxidy a křemičitany, při výrobě upravených silikátových surovin, v tepelně upravovaných směsích a výrobcích ( žárovzdorné materiály, lehčiva). Perspektivní je využití metakaolinu také v přípravě vysoce hlinitých sloučenin a směsí, pro barviva, pigmenty a speciální plnidla.

Metakaolin lze využít jako aktivní příměs do betonu. Reaguje s Ca(OH)2 za vzniku hydratovaných kalciumsilikátů a aluminátů, které mají příznivý vliv na kvalitu betonu a zlepšují jeho mechanické a chemické vlastnosti. Dochází přitom ke zvýšení pevnosti, zlepšení nasákavosti a reologických vlastností betonu. Zároveň se snižuje pronikání škodlivých iontů do betonu (omezení tvorby výkvětů).

Metakaolin umožňuje náhradu cementu (např. do cca 10 hm.%), zvyšuje odolnost povrchu betonu proti působení vody a chemických rozmrazovacích látek, vůči průniku tlakové vody a vůči agresivnímu prostředí. V betonových směsích může nahrazovat používanou mikrosiliku.

Metakaolin je využitelný také jako příměs do vápenných malt (omítek), zlepšuje jejich mechanické vlastnosti a zvyšuje jejich odolnost proti zmrazovacím cyklům. Aplikací metakaolinu dochází ke zlepšení tepelných a někdy i vlhkostních vlastností omítek (zlepšuje se přenos vodní páry).

Výrobce má zaveden systém řízení dle ISO 9001:2000.


Fasáda s využitím metakaolinu

Literatura a zdroje:

[1] Burešová, Jarmila: Omítková směs Kerastuk K – hotová směs k okamžitému použití, Stavebnictví a interiér 3/2005, str. 30
[2] Burešová, Jarmila: Kerastuk V – hotová směs k okamžitému použití, Stavebnictví a interiér 9/2005, str. 8
[3] Pticen, František: Metakaolin, Stavebnictví a interiér 5/2007, str. 55

Autor:
Foto: Archiv firmy