Vodní park Čabárna – přírodní ekosystém na Týneckém potoce

Kladno chce v září spustit rozsáhlou modernizaci střediska ekologické výchovy

Kladno 23. února (ČTK) - Kladno chce v září spustit rozsáhlou modernizaci Naučného střediska ekologické výchovy Kladno - Čabárna. Vznikne zde budova, která bude vytvářet více energie, než spotřebuje, bude se tedy jednat o takzvanou energeticky plusovou stavbu. Měla by být první tohoto typu ve městě. Objekt poslouží k ekologickému vzdělávání jako ukázka udržitelného způsobu hospodaření s energiemi. Modernizací se také zvýší kapacita střediska pro školy i veřejnost. Na očekávané náklady téměř 26 milionů korun by mělo město dostat podle předpokladů 21 milionů korun evropských dotací, sdělil dnes na dotaz ČTK mluvčí kladenské radnice Vít Heral.

Hlavním cílem investice je podle Herala ukázat dětem a dalším návštěvníkům moderní přístupy a technologie a zvyšovat povědomí o přínosech šetrného provozu. "Nyní se k tomuto projektu dodělává projektová dokumentace, v průběhu dubna chceme vyhlásit veřejnou zakázku, začít s realizací bychom chtěli v září letošního roku a v průběhu roku 2025 ji dokončit," popsal Heral.

Výrobu a úsporu energie zajistí tepelné čerpadlo, solární ohřev vody, zadržování dešťové vody nebo využití takzvané šedé vody, což jsou splašky bez odpadu ze záchodů použitelné třeba pro splachování na záchodech. "Chybět nebude zelená střecha, fotovoltaický systém s baterií, systém vyspělé vzduchotechniky s rekuperací," doplnil Heral.

V okolí nové budovy město plánuje umístit zábavní vzdělávací prvky, jako jsou malá větrná elektrárna či meteorologická stanice. "Všechna zařízení na moderní chytré budově propojí jeden digitalizovaný systém energetického řízení, díky kterému bude možné sledovat efektivitu opatření, případně upravovat jejich nastavení," vysvětlil mluvčí.

Jako obecně prospěšnou společnost středisko založilo město Kladno. Nabízí mimo jiné přírodovědné programy pro mateřské, základní i střední školy, přírodovědné kroužky pro děti, příměstské tábory a organizuje tematické akce pro veřejnost.

Autor: ČTK
Foto: Cabarna, CC BY-SA 4.0, zdroj: www.wikipedia.org