Komfort v netradičním provedení

Automatické dveřní a vratové systémy se pro většinu z nás staly jakýmsi ne-nápadným společníkem, se kterým se setkáváme takřka denně na každém kroku při návštěvách nejrůznějších supermarketů, bank, benzinových stanic, ale i v soukromí, kde nám moderní dálkově ovládaná garážová vrata zpříjemňují stále se zvyšující komfort. Málokdo se dnes pozastaví nad tím, jak nám nejmodernější automatické systémy zjednodušují jinak uspěchané dny.

Trido s. r. o.

Na trhu působí řada výrobců a dodavatelů automatických systémů dveří a vrat, kteří nabízí na první pohled nepřeberné množství výrobků. Avšak ne všechny jsou vždy schopny vyhovět stále se zvyšujícím, a často velice netradičním požadavkům architektů. Jedním z mála výrobců, pro kterého jsou atypické konstrukce vždy výzvou, je firma Trido. Společnost zajišťuje dodávky vrat a dveří montážním firmám po celé republice.

Automatické dveřní systémy

Automatické dveře či vrata jsou zpravidla prvním kontaktem s budovou, do níž vstupujeme, proto velice záleží na jejich provedení a funkčnosti. Nevyplácí se šetřit náklady na úkor velikosti vstupních dveří.

Automatické dveře jsou proto vždy vyráběny na míru v mnoha typech. Nejčastěji používanými, a také nejdostupnějšími, jsou posuvné dveře dvoukřídlé a jednokřídlé. Do vyšší kategorie, určené zejména náročnějším uživatelům, se řadí dveře obloukové nebo kruhové. Stále častěji se také při návštěvách supermarketů a bank setkáváme s dveřmi typu turniket či karusel.

Precizní turnikety

Zajímavou zakázkou, kde firma Trido uplatnila svou všestrannost, bylo osazení turniketových dveří v České národní bance, které musely splňovat vysoké požadavky týkající se dokonalého zabezpečení a vzhledu. Z těchto požadavků vzešel technicky vysoce vyspělý výrobek s odpovídajícím designem. Celkem dva ze tří turniketů jsou určeny pouze ke vstupu zaměstnanců, neoprávněné osoby nejsou dveřmi do budovy vpuštěny. Tuto funkci zajišťuje elektronicky řízená jednotka turniketu, vyvinutá speciálné pro tuto zakázku. Masivní ocelová konstrukce dveří je obložena mosazí a všechny výplně opatřeny lepeným bezpečnostním sklem.
Na jedné straně dokonalé zabezpečovací funkce nesmí v případě ohrožení nijak znemožnit únikovou cestu, proto se v případě přepnutí do režimu panika dají křídla dveří sklopit a kompletně celý střed turniketu odsunout do strany.

Snadné ovládání

Standardním vybavením automatických dveří je unikátní francouzská pohonná řídící jednotka PORTALP. Tuto jednotku lze ovládat dálkovým ovladačem připomínajícím ovladač televize. Lze ovládat současně až devět automatických dveří. Ovladač je vybaven možností volby kódu, který znemožňuje ovládání dveří nepovolaným osobám. Doplňkem ovladače je tzv. infraklíčenka, která bezkontaktně uzamkne a odemkne dveře z exteriéru i interiéru.

Vratové systémy

Komplexní služby v oblasti vratové techniky zahrnují jak drobné investory, jimž jsou určena elegantní privátní garážová vrata, tak i rozsáhlé zakázky atypických průmyslových vrat. Ojedinělá proto nebyla ani zakázka nadrozměrných lamelových sekčních vrat 9 x 4,5 m s celkovou hmotností cca 650 kg, které v loňském roce firma Trido vyrobila.

Pro výrobu nadrozměrných průmyslových vrat využívá firma Trido osvědčený německý systém Tages Licht Tore. Originální hliníkový systém se pro své ojedinělé technické a konstrukční vlastnosti vyznačuje vysokou tuhostí, která umožňuje vyrobit nadrozměrná vrata. Vysoká tuhost systému umožňuje zasklívat vrata klasickým sklem, nikoliv polykarbonátem, který bývá používanější pro svou nízkou specifickou hmotnost. V současné době se například připravuje dodávka osmnácti atypických vrat zasklených podle speciálních požadavků architekta právě sklem, nikoliv polykarbonátem. Splnění těchto náročných podmínek staví firmu Trido na špičku mezi ostatními výrobci.

Autor: Šárka Tužilová
Foto: Archiv firmy