Komín není nadstandard

Komín musel být dříve součástí každé stavby. Móda centrálního vytápění v sedmdesátých letech vytlačila tuto povinnost ze zákona. Trend stavět domy bez komínů sice opadá, přesto se setkáváme s projekty, které komíny nemají. Vnímají i budoucí vlastníci a uživatelé domů komín jako nadstandard?

Jakou úlohu v domě hraje ta která součást, nedokážou všichni budoucí vlastníci či uživatelé domů vždy předem ohodnotit. Proto také přistupují k realizaci domů podle projektů, které slibují co nejnižší pořizovací náklady. Později pak zjistí, jakou odvrácenou tvář má podbízející se nízká cena. V případě chybějícího komínu se jedná o vysoké náklady na vytápění, nemožnost zvolit si podle momentální potřeby míru, režim nebo druh vytápění. Jaké jsou nevýhody nemovitostí bez komína?

Kdo by chtěl být závislý?

Napojení na energetické sítě nám přijde tak samozřejmé. Ale teprve, když je dodávka energie přerušena, si uvědomíme, jak moc je v životě potřebujeme a jak jsme na nich závislí. Proč se spoléhat i na externí dodávky tepla, když je tak jednoduché mít a ovládat svůj vlastní zdroj? V případě přerušení dodávek vody stojí cisterny v každé čtvrti, ale v případě tepla nepomůže nic než teplá přikrývka, horké nápoje nebo rodinné tulení. Právě v případě náhlých výpadků energií se můžete proti velkým problémům pojistit nezávislým zdrojem tepla, což jsou například kamna na dřevo připojená ke komínu.

Jednou tak a jednou tak

Můžete být připojeni na energetickou síť, a přitom si i zatopit, třeba jen když máte romantickou náladu a stýská se vám po příjemném sálavém teple. Kombinované vytápění se v současné době neustálého zdražování energií vyplatí, protože přináší možnost kdykoli si přitopit, a tak snížit spotřebu drahé energie. Vaše rozhodnutí pak není ničím omezováno a můžete ho kdykoli přizpůsobit aktuálním potřebám.

Není drahé komín pořídit, je drahé ho nemít

Větší komfort, který vyplývá z existence komína v rámci stavby, o mnoho víc nestojí. I ten nejlepší komínový systém stojí do dvou procent z rozpočtu hrubé stavby. Což je velmi málo ve srovnání s tím, o kolik se prodraží účty za jiný než individuální způsob vytápění, nehledě na jeho další nevýhody.

Neplatí „pozdě bycha honit”

Komín tvoří často jádro domu. Mohlo by se zdát, že pokud dům nemá komín, je navždy odsouzen na dodávku tepla zvenčí. Není. Výrobci komínů jsou připraveni na požadavky majitelů domů bez komínů a přišli s řešením – jmenuje se fasádní komín. Lze jej namontovat jednoduše na fasádu, takže není třeba velkých zásahů do konstrukcí domu. Takové řešení je navíc zajímavým doplňkem stavby.

Individuálně s využitím komínů lze vytápět i vícebytové domy

V domě s komínem si můžete sami stanovit délku topné sezóny i intenzitu vytápění přesně podle vašich individuálních potřeb. Komín dává možnost flexibilně reagovat na změny počasí. I v bytech můžete sami rychle ovlivňovat, kolik tepla doma chcete a kdy ho chcete. Pro vícebytové domy se ve většině případů využívají společné komíny, které slouží k odvodu spalin od připojených plynových spotřebičů do jednoho komína. Tyto komíny zároveň slouží i k přívodu vzduchu pro spalování, takže spotřebič je nezávislý na vzduchu v místě jeho instalace.

Profesionálové vám poradí

Jaký nejvhodnější komín zvolit pro vytápění vašeho domu s ohledem na vaši volbu paliva či spotřebiče nebo jak vytápění zefektivnit, vám rádi poradí ve společnosti Schiedel. Na českém trhu prodává Schiedel již víc jak deset let komínové systémy pro všechny účely.

Radu od firmy Schiedel získáte na telefonu 326 999 011 nebo na internetových stránkách www.schiedel.cz.

Autor: Hana Nováková
Foto: Archiv firmy