Komínové systémy IBF s keramickou vložkou

IBF CLASSIC a IBF UNIVERSAL jsou technicky špičkové skladebné komínové systémy s keramickou vložkou HART, minerální izolací a keramzitovými plášťovými tvarovkami. Pestrý výběr základních a doplňkových prvků umožní splnit takřka všechny požadavky. Komín je možné řešit společně s gravitační ventilací IBF AIRVENT v jediném tělese. Komíny i ventilace IBF jsou zhruba o 1/3 levnější než jiné srovnatelné výrobky, neobsahují však pohledové řešení.

Dodáváme komíny bez pohledového řešení, čímž vycházíme ze zkušeností v Dánsku a Polsku. Investoři většinou řeší vzhled komínu specificky. Chtějí, aby byl v souladu se vzhledem celé budovy zasazené do daného prostředí, ovšem každý investor a architekt tuto úlohu vnímá a řeší jinak. Než abychom vymýšleli a technicky a logisticky zajišťovali jeden či více vzhledů komínu, ponecháme investorovi svobodu a nabídneme nižší cenu. Když si pořídí finální obklad či omítkovinu v místních stavebninách podle sebe, výsledek bude vkusnější a levnější,” vysvětlil Petr Dvořáček, jednatel společnosti IBF Česká republika.

Značka IBF a stejnojmenná společnost jsou v České republice poměrně dobře známé jako značka, výrobce a prodejce betonové střešní krytiny, betonové dlažby a nyní i komínových systémů a gravitační ventilace. Firma se sídlem v dánském městě Ikast má dnes sedmnáct výrobních závodů, z toho dva v polských městech Torun a Boleslawiec, odkud pochází většina sortimentu značky IBF, který uvádí na náš trh společnost IBF Česká republika.

K základům firemní filozofie patří nejen spokojenost zákazníků a vysoká kvalita výrobků, ale i stálý vývoj nových produktů s originálním návrhem a technickým řešením spolu se zaváděním ještě dokonalejších a modernějších technologických postupů výroby.

Keramická vložka nejdůležitější

Základem komínových systémů obecně je vložka zajišťující odtah spalin. Jsou na ni kladeny nemalé požadavky. Spaliny, které vnikají různě dokonalým spalováním různých paliv v různých topidlech, bývají chemicky agresivní, nedýchatelné či dokonce zdravotně škodlivé. Při případné kondenzaci páry ve spalinách vznikají více či méně kyselé tekutiny stékající po stěnách vložky na dno komína. Vložka musí být chemicky odolná vůči působení spalin a dokonale těsná, aby agresivní spaliny nevnikaly do izolace či pláště. Musí odolávat kyselým kondenzátům, ve kterých je v malých koncentracích nejvíce zastoupena kyselina sírová a dusičná, kondenzát nesmí zatékat mimo vložku ani jí prosakovat.

Komínové systémy IBF používají keramickou vložku německého výrobce HART-KERAMIK, který sídlí necelou čtvrthodinu jízdy autem z Chebu v německém Waldsassenu. Důležité ale je, že tento výrobce komínových vložek, který je v Německu společně se Schiedelem největší, má vůbec nejdelší tradici a zkušenosti v oboru.

Komínové systémy IBF CLASSIC a IBF UNIVERSAL lze instalovat společně s ventilačním systémem IBF AIRVENU na jediném základě

IBF CLASSIC

Jak název tohoto komínového systému napovídá, IBF CLASSIC je určen pro odtah spalin od spotřebičů na tuhá, kapalná a plynná paliva, u nichž nedochází ke kondenzaci. Teplotní rozsah spalin je od 200 °C do 600 °C. Systém je ohnivzdorný, plynotěsný a má jednoduchou údržbu. Charakteristická je jednoduchá a rychlá montáž, kterou každý zvládne i sám. Dodává se s průměry keramických vložek 120, 140, 160, 180, 200, 225 a 250 mm. Je k dodání i odvětrávacím průduchem.

IBF UNIVERSAL

Tento komín lze použít na odvod spalin od spotřebičů na libovolná paliva včetně režimu spalování, kdy dochází ke kondenzaci. Teplotní rozsah spalin je od 60 °C do 600 °C. Systém je ohnivzdorný, plynotěsný, kyselinovzdorný, vodovzdorný a má jednoduchou údržbu. Charakteristická je jednoduchá a rychlá montáž, kterou každý zvládne i sám. Dodává se s průměry keramických vložek 120, 140, 160, 180, 200, 225 a 250 mm. Je k dodání i s odvětrávacím průduchem.

Prvky komínového systému IBF UNIVERSAL

IBF AIRVENT

Čím dál častěji se majitelé a uživatelé obytných i rodinných domů setkávají s problémem nedostatečného větrání, které je způsobeno instalací těsných oken a dveří. Tento problém může vyřešit systém přirozené (gravitační) ventilace bez elektrického pohonu. Samotížná, neboli gravitační ventilace je založena na rozdílu hustot teplého a studeného vzduchu, kdy teplý vzduch spontánně stoupá vzhůru.

IBF AIRVENT instalovaný v jediném tělese s komínem je určen především pro odvod spotřebovaného vnitřního vzduchu. Po většinu roku, kdy je venkovní teplota nižší než uvnitř, jsou pro toto větrání tedy ideální podmínky. V teplém období, kdy nám nečiní problém větrat otevřenými okny a dveřmi, může IBF AIRVENT odpočívat. Pokud bychom ho přesto potřebovali využívat, museli bychom oběh vzduchu zajistit ventilátory.

Nejčastější, ale také nejrychlejší a nejlevnější je způsob instalace systému IBF AIRVENT společně s komínovým systémem na jediných základech. Jak komínové plášťové tvarovky, tak skladebné tvarovky IBF AIRVENT jsou tomuto řešení plně přizpůsobeny. IBF AIRVENT lze instalovat i samostatně, v tom případě je možné ho využít i pro přívod čerstvého vzduchu.

Výstavba komínu

Velkou předností komínových systému IBF CLASSIC, IBF UNIVERSAL a systému větrání IBF AIRVENT je jejich jednoduchá montáž, kterou zvládne každý i bez přivolaného odborníka. Další výhodou je možnost spojování komínových i ventilačních tvárnic do společného celku na jediných komínových základech.

Autor:
Foto: Archiv firmy