Zlatá medaile IBF 2004: Komínový systém Schiedel KERASTAR

Aby komínové těleso tvořilo architektonický prvek interiéru či exteriéru stavby, interiér či exteriér domu zdobilo a ještě svou funkcí zlepšovalo pohodu bydlení, tak to už za ocenění stojí. Navíc může být komín Schiedel KERASTAR použit pro dodatečnou vestavbu tam, kde dosud komín nebyl nebo bylo odkouření vyvedeno například na fasádu.

Je koncipován jako vícevrstvý systémový komín se šamotovou vložkou, minerální izolací a nerezovým pláštěm. Je dodáván v dimenzích 140, 160, 180, 200 a 250 mm, výška jednotlivých prvků je 165, 330 a 665 mm. Součástí příslušenství jsou T-kusy, běžné roury, kondenzátní misky, průchodky.

Při vývoji komínu bylo klíčovým požadavkem především skloubení nejlepších vlastností nerezové oceli a keramiky při jejich využití v konstrukci odolávající agresivním spalinám, vnějšímu prostředí a současně vyhovující nejnáročnějším požadavkům architektů na vnitřní i vnější stavební prvky. V systémové kombinaci tak mohou být co nejlépe využity a zhodnoceny přednosti obou materiálů. Těsnost, odolnost proti korozi a dlouhodobá životnost keramiky a lehkost statické konstrukce a elegance nerezového pláště.

Odolnost šamotu vůči kyselinám umožňuje použít tento komín pro odvod spalin od spotřebičů, umístěných v místech, kde se nachází nebo používají chemické látky např. sloučeniny chloru nebo jiných halogenů, tj. v případech, kdy nelze použít kovové materiály.

Komínový systém Schiedel KERASTAR byl vyvinut především pro nezávislé vytápění rodinných domů jako univerzální systémový komín pro všechny typy spotřebičů (olejové, plynové závěsné i stacionární, na pevná paliva, s provozní teplotou do 400 °C), pracujících v podtlakovém provozu a pro všechny typy paliv (zemní plyn, propan, olej, dřevo, biomasa) od nízkých teplot spalin po vysoké.

Důležitou vlastností komínu Schiedel KERASTAR je jeho malá hmotnost, která umožňuje založení komína i bez základu a zároveň zaručuje rychlost výstavby bez mechanizace. Tenkostěnná keramická vložka zaručuje dlouhou životnost systému při zachování atraktivního vnějšího vzhledu. Díky tomu je možné systém použít v exteriérech či interiérech, aniž by bylo nutné provést dodatečné opláštění komínu např. sádrokartonem.

Šamotové profilované vložky (výrobce Schiedel Kaminwerke GmbH, Tonwerk Wiesau), se vyrábí vstřikováním ohnivzdorné hmoty pod vysokým tlakem do forem (isostatické lisování). Tato technologie zaručuje naprostou tvarovou přesnost, vysokou pevnost v tlaku, teplotní odolnost a nízkou hmotnost.

Šesticentimetrová tepelná izolace o objemové hmotnosti 110 kg.m-3 je provedena z vysoce jakostního minerálního vlákna s bodem tání vyšším než 1000 °C. Tím pádem si zachovává dobré izolační vlastnosti i při vyhoření sazí a tak zaručuje nízkou teplotu vnějšího povrchu komína. Díky tomu je dostačující standardní bezpečnostní odstup 5 cm od hořlavých stavebních materiálů. Izolace je provedena jako přímá bez podélných švů, tzn. je vyloučena možnost vzniku tepelných mostů, které vedou k nadměrnému ochlazování spalin a následnému snížení komínového tahu.

Spojovací tmel Schiedel RAPID (výrobce Schiedel Zliv ČR) je odolný do 1000 °C.

Vnější nerezový plášť je proveden z vysoce leštěné ušlechtilé nerez oceli 1.4301 o síle materiálu 0,4 mm. Je korozně odolný, garantuje bezpečnost a stabilitu a z pohledového hlediska je optickým i architektonickým obohacením stavby.

Testy použitelnosti komínového systému KERASTAR v rodinných domech bez dalšího opláštění byly provedeny v Institutu pro požární techniku v Linci.

Certifikát č. 030-025646 byl na komínový systém Schiedel KERASTAR vydán Technickým a zkušebním ústavem stavebním Praha s.p. jako autorizovanou osobou č.204 podle rozhodnutí ÚNMZ č.1/2003, pobočka 0300 Plzeň dne 29. 9. 2003. Prohlášení o shodě bylo vydáno dne 16. 2. 2004.

Systém Schiedel KERASTAR byl uveden na český trh k 1. 4. 2004. Dodávky zajišťuje Schiedel ČR a jejich součástí je i bezplatná technická podpora pro zákazníky, projektanty a stavební firmy od projekčních podkladů, pomoci při návrhu průměrů až po odbornou kontrolu na stavbě.

Autor: PhDr. Václav Chaloupecký
Foto: Archiv firmy