Komplexní ochrana proti vodě a radonu

Firma BETOSAN s.r.o. zahájila výrobu v roce 1992 s nabídkou 4 výrobků určených pro sanace železobetonových konstrukcí. Během následujících 10 let se z firmy BETOSAN s.r.o. stal jeden z největších tuzemských výrobců tzv. stavební chemie a nabízený sortiment v současnosti zahrnuje více než 70 výrobků nacházejících vedle sanací železobetonu uplatnění při opravách a zhotovení průmyslových podlah, sanaci a opravách zasoleného a vlhkého zdiva, v nabídce jsou rozpínavé a zálivkové hmoty, korozivzdorné malty, prostředky pro ochranu stavebních konstrukcí, materiály na bázi syntetických pryskyřic, velmi významnou součást nabízeného sortimentu v neposlední řadě tvoří hydroizolační materiály.

Za jeden z klíčových momentů v desetileté historii firmy lze nepochybně považovat zahájení spolupráce s kanadskou firmou XYPEX®Chemical Corp., největšího světového výrobce hydroizolačních krystalických materiálů. Licenční svolení pro zabudování přísad XYPEX ADMIX C-1000 a XYPEX DS-1 do prefabrikovaných směsí firmy BETOSAN s.r.o., (mimochodem první a doposud v celosvětovém měřítku jediné licenční svolení) umožnilo nabídnout unikátní hydroizolační maltové směsi, jejichž vlastnosti byly mimo jiné oceněny na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH 97. Úspěšná spolupráce vyústila v roce 1999 v rozhodnutí kanadské firmy XYPEX® Chemical Corp. zahájit licenční výroby veškerých svých produktů v České republice. Nositelem licenčního svolení se stala firma HYDROPROOF s.r.o., která ve spolupráci s firmou BETOSAN s.r.o. vyrábí a distribuuje produkty XYPEX® nejen v ČR, ale jako výhradní distributor i pro celou střední a východní Evropu. V současné době mají své obchodní zástupce ve dvanácti zemích.

Komplexní řešení ochrany spodní stavby

Spolupráce firem BETOSAN a HYDROPROOF se pochopitelně neomezuje pouze na oblast samotné výroby, ale obě firmy se především snaží spolupracovat v rámci technického a aplikačního servisu. Cílem takové spolupráce je obvykle snaha poskytnout našim partnerům optimální materiálové a technologické řešení ochrany spodní stavby proti vodě, agresivním médiím či při eliminaci radioaktivního rizika.

Ochrana spodních částí budov vůči vodě a eliminace (resp. omezení) průniku radonu z podloží budov patří nesporně mezi problematické etapy jak výstavby objektů nových, tak i rekonstrukcí objektů stávajících. Logickou snahou investorů i projektantů je najít takové řešení tohoto problému, které by bylo úsporné, dlouhodobě spolehlivé a především pak z hlediska realizace »jednoduché«. Posledně jmenovaný aspekt je významný pro eliminaci chyb a defektů, které se při provádění izolačních vrstev objevují velmi často, znehodnocují obvykle izolační opatření jako celek a co je nutno zdůraznit, velmi nesnadno se opravují.

Zkušenosti z většiny vyspělých států a ostatně i zkušenosti tuzemské ukazují přesvědčivě, že nejen z hlediska provádění, ale i z hlediska ekonomického je bezpečnější a úspornější řešit izolaci vůči vodě i radonu barierami nanášenými nátěrem či nástřikem, které jsou bezesparé. Zjednodušením technologie je možno docílit značného zkrácení doby výstavby. Při tomto postupu se především u novostaveb projeví významné finanční úspory na výkopových pracích, izolačních přizdívkách apod. Zároveň se tento postup prokazatelně jeví jako bezpečnější a spolehlivější z hlediska funkčnosti izolačních opatření a to především díky skutečnosti, že systém neobsahuje hlavní zdroj poruch - spáry.

U rekonstrukcí stávajících objektů je obvykle jakékoli opatření proti pronikání vody či radonu prováděné z vnější strany konstrukce technicky natolik komplikované, že nezbývá než volit postup izolace zevnitř.

Právě takové řešení, tedy řešení úsporné, snadno realizovatelné a prokazatelně spolehlivé, nabízí technologie tzv. krystalické izolace od kanadské firmy XYPEX Chemical Co. společně s trvale pružnou izolační hmotou tuzemské firmy BETOSAN s.r.o.

Co je krystalická izolace

Hydroizolace betonu pomocí tzv. krystalizace je založena na schopnosti specielní anorganické kompozice vytvářet uvnitř pórové struktury cementového kamene vláknité krystaly, které postupně vyplňují pórový systém cementového tmelu a následně beton trvale utěsňují nejen vůči vodě, ale i celé řadě dalších kapalných médií. Pro ilustraci propustnost betonu charakterizovaná pomocí tzv. Darcyho koeficientu filtrace klesá při jednonásobném nátěru hmotou XYPEX Concentrate na k = 10-11 ms-1 (tedy až o 3 řády v porovnání s betonem neošetřeným), při nátěru dvojnásobném pak na hodnoty nižší než k = 10-12 ms-1, tedy hodnoty srovnatelné s propustností (resp. nepropustností) žuly. Opakovaně prováděné zkoušky prokázaly, že beton ošetřený dvojnásobným nátěrem hmotou XYPEX Concentrate odolává trvale přetlaku vodního sloupce o výšce větší než 120 m, aniž by vodu propustil.

Krystaly potřebují ke svému růstu pouze vlhkost a teploty vyšší než +4 °C. Za těchto podmínek prorůstají až do hloubek přesahujících 350 mm. Nesporným kladem je, že krystaly odolávají trvale prostředí o pH od 3 do 12 , pro pH od 2 do 13 pak při zatížení občasném, což umožňuje chránit beton před účinky poměrně širokého spektra agresivních látek a roztoků. Další výhodou je, že krystalizační produkty narozdíl od klasických fóliových izolací odolávají celé řadě ropných látek, organických rozpouštědel a ředidel a účinně brání jejich průniku do podloží staveb a podzemních vod.

Příprava a aplikace krystalizačních hmot XYPEX je velmi jednoduchá. Xypex nevyžaduje žádnou speciální úpravu betonu. Aplikuje se na čistý betonový povrch stržený latí, nebo zatočeným dřevěným hladítkem. U základního produktu XYPEX Concentrate, který je, jako ostatně veškeré krystalizační výrobky XYPEX, zcela zdravotně nezávadný, se jedná o práškový materiál, který se smísí ve stanoveném poměru s vodou. Vzniklá kompozice se nanáší nátěrem či nástřikem na očištěný betonový podklad v celkové tloušťce cca 1,2 mm. K řádnému »zrání« materiálu je nutno zajistit pouze přiměřenou vlhkost prostředí a zabránit příliš rychlé ztrátě záměsové vody. Vedle jednoduché aplikace je nespornou výhodou, že takto provedená izolace je »nepoškoditelná«, nelze ji totiž ani perforovat či oslabit.

Přestože krystaly XYPEX postupně utěsňují beton v celém průřezu, schopnost bránit průniku plynů a tedy i radonu je na rozdíl od kapalin do jisté míry omezená.

Izolace proti radonu

Zde se mimořádně osvědčila kombinace krystalizační izolace s následným nátěrem povrchu ošetřeného betonu trvale pružnou polymercementovou hydroizolační a protiradonovou stěrkou WATERFIN PV, kterou vyrábí a dodává firma BETOSAN s.r.o.

WATERFIN PV je materiál vyvinutý primárně k povrchové ochraně betonu vůči působení agresivních složek prostředí a atmosféry, jako pojistná hydroizolace na betonové podklady, podlahy či omítkové povrchy a ošetření povrchů, které mají být exponovány pitné vodě. Krom toho se WATERFIN PV vyznačuje mimořádnou schopností bránit prostupu radonu. Tyto bariérové vlastnosti se obvykle charakterizují tzv. součinitelem difúze, jehož hodnota je u materiálu WATERFIN PV nižší než 10.10-12 m2/s. To řadí stěrku WATERFIN PV z hlediska schopnosti bránit prostupu radonu mezi špičkové materiály s účinností vyšší než u většiny hydroizolačních membrán na bázi asfaltu, nízkohustotního polyethylenu aj.

Přitom aplikace materiálu WATERFIN PV je technologicky velmi jednoduchá a nenáročná. Suchá prášková složka se smísí se složkou tekutou, které jsou dodávány výrobcem v optimálním poměru. Vzniklá řídká kašovitá hmota se nanáší obvykle ve dvou či třech vrstvách tak, aby výsledná vrstva měla tloušťku cca 1 až 2 mm. K nanášení lze použít podle povahy a velikosti ošetřované plochy štětců, asfaltérských košťat, u ploch velkého rozsahu lze kompozici stříkat vhodnou air-less aparaturou.

Výhodou stěrky WATERFIN PV je tažnost dosahující cca 30 %, která umožňuje překlenout případné trhliny v podkladu. Stěrka je vodotěsná a snáší trvale přetlak vyšší než 40 m vodního sloupce. Přímo na stěrku lze aplikovat veškeré disperzní krycí barevné nátěry, keramické či skleněné obklady, případně povrh finalizovat klasickou omítkou.

Z hlediska dlouhodobé funkčnosti je pochopitelně významná soudržnost stěrky WATERFIN PV k podkladu ošetřenému krystalizačním nátěrem. Zkoušky prováděné na KÚ ČVUT v Praze prokázaly, že po 28 dnech uložení zkušebních těles v suchém prostředí je přídržnost stěrky k betonovému podkladu ošetřenému dvojnásobným nátěrem XYPEX Concentrate vyšší než 1,2 MPa, tedy přídržnost překračující s rezervou požadavky na adhézní pevnost souvrství, na které má být aplikován keramický obklad apod.

Technická podpora, aplikační servis

Je nutno zdůraznit, že hydroizolace pomocí krystalizace, stejně jako izolace vůči radonu pomocí polymercementové stěrky WATERFIN PV, není omezena jen na objekty resp. části objektů realizovaných z betonu. Stejně dobře se tyto materiály uplatňují u staveb cihelných či ze smíšeného zdiva. Přísady XYPEX zabudované do prefabrikovaných suchých hydroizolačních malt firmy BETOSAN se v uplynulých letech jednoznačně osvědčily a nacházejí široké uplatnění při rekonstrukcích či opravách starších objektů s poškozenými či zcela chybějícími izolačními vrstvami.

Aplikace výše zmíněných materiálů je nenáročná. Pro úspěšný výsledek hydroizolačních a protiradonových opatření je ovšem nezbytné respektovat již ve fázi projektu určité zásady. V tomto ohledu je nepochybně významné, že výrobci obou hmot poskytují rozsáhlou technickou podporu pro správnou aplikaci materiálů a jsou připraveni poskytnout jak návrhy typových řešení, tak se podílet na řešení atypických problémů, které zejména u rekonstrukcí bývají velmi časté. Spolehlivost, relativní technologická jednoduchost a již zmíněné ekonomické i časové přednosti výše naznačeného řešení ochrany spodní stavby se setkávají se stále vzrůstajícím zájmem. O tom svědčí řada větších či menších realizací uskutečněných v posledních letech.

Jednou z významných realizací, kde se uplatňuje výhodná kombinace obou materiálů, je realizace pavilonu interních oborů probíhající v rámci I. etapy »Dostavby Fakultní nemocnice v Hradci Králové«. Celková výměra izolovaných partií činí více než 10 400 m2, generálním dodavatelem stavby je GEOSAN GROUP a.s. - závod Kolín, výhradním dodavatelem izolačních prací se stala specializovaná firma Ing. Petr Grác.

Velmi složité hydrogeologické poměry (vlastní spodní stavba je zakládána v bezprostřední blízkosti Labe na zvodnělých píscích cca 2,5 m pod hladinou spodní vody), přítomnost agresivní uhličitanové vody a střední radonové riziko vyústily v rozhodnutí řešit hydroizolační opatření pomocí polymercementové membrány z WATERFINU PV nanášené strojním nástřikem, jejímž primárním posláním je ochrana betonu vůči agresivním vodám a ochrana vůči průniku radonu z podloží a z následné aplikace krystalizačních materiálů XYPEX v různých modifikacích. Podlahové konstrukce jsou zhruba z 30 % řešeny strojním zapracováním hydroizolačního vsypu XYPEX DS-1, z cca 70 % jsou podlahové konstrukce utěsňovány plošnou aplikací XYPEX CONCENTRATE. Posledně jmenovaným postupem jsou realizovány i stěny podzemních partií budovaného objektu. Zvláštní pozornost je pochopitelně věnována pracovním spárám a dilatacím, kde se uplatňují vedle materiálu PATCH'nPLUG i elastické pružné pásy WATERFIN TP vkládané do hydroizolační stěrky WATERFIN PV.

Doposud dokončené partie (cca 25 % z celkové výměry spodní stavby) ukazují, že rozhodnutí řešit hydroizolaci spodní stavby pomocí krystalizace bylo uvážené a lze předpokládat, že ochrana zbývajících částí objektu bude provedena stejně spolehlivě a účinně jako izolace již dokončených částí nově budovaného pavilonu.

Autor:
Foto: Archiv firmy