Komunálním projektem roku 2020 je realizace Domu sociálních služeb Pacov

Šestý ročník celostátní soutěže Komunální projekt roku 2020 se opět konal pod záštitou ministryně pro místní rozvoj. Kvůli nouzovému stavu a opatřením vlády v souvislosti s pandemii nákazy covid-19 však vyhlašovatelé soutěže tentokrát museli zrušit slavnostní vyhlášení jejích výsledků původně naplánované do Českého muzea hudby v Praze.

Jednotlivým vítězům budou ceny „srdce na dlani“ z českého křišťálu spolu se symbolickými šeky na finanční odměnu a pamětními listy podepsanými ministryní Klárou Dostálovou za úspěch v soutěži doručeny.

Celkové vítězství si z letošní soutěže odnesl projekt Dům sociálních služeb Pacov, který první místo obsadil také v soutěžní kategorii Sociální projekt roku. Stal se také stavbou roku 2019 vyhlašovanou krajem Vysočina. V projektu šlo o rozšíření stávajícího objektu přístavbou o kapacitě 100 lůžek pro klienty s Alzheimerovou chorobu a dalšími intelektovými poruchami, kteří potřebují celodenní péči. V Pacově tak v rámci celého regionu účinně přispívají k řešení problému, který v souvislosti s demografickým vývojem bude do budoucna stále naléhavější a stane se i výzvou pro územní samosprávy.

Mezi vítězi je mimo jiné projekt Nová ZŠ Okrouhlice, na kterém se finančně podílel i Integrovaný regionální operační program. Byla vybudována přístavba základní školy k původnímu objektu mateřské školy. V případě projektu Regenerace centrální části obce Svojšín Ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo dotaci ve výši 2,3 milionu korun. Díky tomu došlo ke zvýšení bezpečnosti chodců, cyklistů a dalších účastníků provozu, jednoduše všech, kdo využívají veřejné komunikace na návsi Svojšína.

Soutěže se zúčastnily například také projekty vybudování komunitních center v Pacově či v Konici, centra sociálních a poradenských služeb v Jičíně, školního hřiště v Boršově, modernizace přestupního terminálu v Hrušovanech nad Jevišovkou, zóny aktivního odpočinku v Horním Chlístově u Okrouhlice, azylového domu pro ženy a rodiny s dětmi v Liberci či projektu dopravní telematiky v Kladně.

Přehled vítězů soutěže komunální projekt roku 2020:
 • Kategorie Děti a rodiče: Nová ZŠ v Okrouhlici (nositel projektu starosta Lubomír Pospíchal)
 • Kategorie Ekologický projekt roku: Stavba teplovodu a kotelny na biomasu Kněžice (nositel projektu starosta Milan Kazda)
 • Kategorie Energeticky úsporná obec: Stavební úpravy a rozšíření krytého bazénu v Šumperku (nositel projektu starosta Tomáš Spurný)
 • Kategorie Chytrá obec: Dohled a řízení energií v ZŠ, ZUŠ a sportovní hale ve Zruči nad Sázavou (nositel projektu starosta Martin Hujer)
 • Kategorie Kulturní a vzdělávací činnost: Dostavba školního areálu ZŠ Žižkova ve Zdicích (nositel projektu starosta Antonín Sklenář)
 • Kategorie Odpadové hospodářství: Je to čistě na nás – snižování spotřeby jednorázových plastů ve Vsetíně (nositelka projektu místostarostka Simona Hlaváčová)
 • Kategorie Sociální projekt roku: Dům sociálních služeb Pacov (nositel projektu starosta Lukáš Vlček)
 • Kategorie Sport a veřejné zdraví: Rekonstrukce venkovního koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně (nositelka projektu starostka Soňa Chalupová)
 • Kategorie Utváření veřejného prostoru: Regenerace centrální části obce Svojšín (nositel projektu starosta Karel Petráň)
 • Kategorie Veřejná zeleň: Lesopark Staré Lázně v Konstantinových Lázních (nositel projektu starosta Karel Týzl)
 • Zvláštní cena Hodnotitelské komise soutěže: Obnova zaniklého křížku a úprava jeho okolí v Pramenech (nositelka projektu starostka Michala Málková)
 • Celkové vítězství v soutěži Komunální projekt roku 2020: Dům sociálních služeb Pacov (nositel projektu starosta Lukáš Vlček)
Autor: tisková zpráva 1)
Foto: www.stavbavysociny.cz

1) Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, redakčně upraveno