Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Komunálním projektem roku 2020 je realizace Domu sociálních služeb Pacov

Šestý ročník celostátní soutěže Komunální projekt roku 2020 se opět konal pod záštitou ministryně pro místní rozvoj. Kvůli nouzovému stavu a opatřením vlády v souvislosti s pandemii nákazy covid-19 však vyhlašovatelé soutěže tentokrát museli zrušit slavnostní vyhlášení jejích výsledků původně naplánované do Českého muzea hudby v Praze.

Jednotlivým vítězům budou ceny „srdce na dlani“ z českého křišťálu spolu se symbolickými šeky na finanční odměnu a pamětními listy podepsanými ministryní Klárou Dostálovou za úspěch v soutěži doručeny.

Celkové vítězství si z letošní soutěže odnesl projekt Dům sociálních služeb Pacov, který první místo obsadil také v soutěžní kategorii Sociální projekt roku. Stal se také stavbou roku 2019 vyhlašovanou krajem Vysočina. V projektu šlo o rozšíření stávajícího objektu přístavbou o kapacitě 100 lůžek pro klienty s Alzheimerovou chorobu a dalšími intelektovými poruchami, kteří potřebují celodenní péči. V Pacově tak v rámci celého regionu účinně přispívají k řešení problému, který v souvislosti s demografickým vývojem bude do budoucna stále naléhavější a stane se i výzvou pro územní samosprávy.

Mezi vítězi je mimo jiné projekt Nová ZŠ Okrouhlice, na kterém se finančně podílel i Integrovaný regionální operační program. Byla vybudována přístavba základní školy k původnímu objektu mateřské školy. V případě projektu Regenerace centrální části obce Svojšín Ministerstvo pro místní rozvoj poskytlo dotaci ve výši 2,3 milionu korun. Díky tomu došlo ke zvýšení bezpečnosti chodců, cyklistů a dalších účastníků provozu, jednoduše všech, kdo využívají veřejné komunikace na návsi Svojšína.

Soutěže se zúčastnily například také projekty vybudování komunitních center v Pacově či v Konici, centra sociálních a poradenských služeb v Jičíně, školního hřiště v Boršově, modernizace přestupního terminálu v Hrušovanech nad Jevišovkou, zóny aktivního odpočinku v Horním Chlístově u Okrouhlice, azylového domu pro ženy a rodiny s dětmi v Liberci či projektu dopravní telematiky v Kladně.

Přehled vítězů soutěže komunální projekt roku 2020:
 • Kategorie Děti a rodiče: Nová ZŠ v Okrouhlici (nositel projektu starosta Lubomír Pospíchal)
 • Kategorie Ekologický projekt roku: Stavba teplovodu a kotelny na biomasu Kněžice (nositel projektu starosta Milan Kazda)
 • Kategorie Energeticky úsporná obec: Stavební úpravy a rozšíření krytého bazénu v Šumperku (nositel projektu starosta Tomáš Spurný)
 • Kategorie Chytrá obec: Dohled a řízení energií v ZŠ, ZUŠ a sportovní hale ve Zruči nad Sázavou (nositel projektu starosta Martin Hujer)
 • Kategorie Kulturní a vzdělávací činnost: Dostavba školního areálu ZŠ Žižkova ve Zdicích (nositel projektu starosta Antonín Sklenář)
 • Kategorie Odpadové hospodářství: Je to čistě na nás – snižování spotřeby jednorázových plastů ve Vsetíně (nositelka projektu místostarostka Simona Hlaváčová)
 • Kategorie Sociální projekt roku: Dům sociálních služeb Pacov (nositel projektu starosta Lukáš Vlček)
 • Kategorie Sport a veřejné zdraví: Rekonstrukce venkovního koupaliště na Velkém sídlišti v Berouně (nositelka projektu starostka Soňa Chalupová)
 • Kategorie Utváření veřejného prostoru: Regenerace centrální části obce Svojšín (nositel projektu starosta Karel Petráň)
 • Kategorie Veřejná zeleň: Lesopark Staré Lázně v Konstantinových Lázních (nositel projektu starosta Karel Týzl)
 • Zvláštní cena Hodnotitelské komise soutěže: Obnova zaniklého křížku a úprava jeho okolí v Pramenech (nositelka projektu starostka Michala Málková)
 • Celkové vítězství v soutěži Komunální projekt roku 2020: Dům sociálních služeb Pacov (nositel projektu starosta Lukáš Vlček)
Autor: tisková zpráva 1)
Foto: www.stavbavysociny.cz

1) Zdroj: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, redakčně upraveno