Konvektory – levný a elegantní způsob vytápění

Zvolit vhodný způsob vytápění bývá složité. Kromě pořizovací ceny a designu dnes zajímá zákazníky také ekonomika provozu. Důvod je zřejmý. Zatímco vývoj cen energií ovlivnit nemohou, výslednou spotřebu ano. Například díky výběru správného typu vytápění.

Jedním z rozhodně správných typů pro vytápění je například vytápění pomocí konvektorů. Oproti klasickým radiátorům potřebují jen zanedbatelné množství vody, čímž značně snižují spotřebu energie na její ohřátí. K dostání jsou navíc v různých designových úpravách.

Jak konvektory fungují?

Konvektory jsou topná tělesa, která nasávají studený vzduch, prouděním kolem topné vody ho ohřejí a následně ho vhání zpět do místnosti. Topná voda je obsažena pouze v trubkách výměníku. Nikoli v ploše, jak je tomu u klasických radiátorů. Výsledkem je, že k okamžitému vytápění je jí zapotřebí jen minimální množství. Špičkovému nástěnnému konvektoru tak stačí necelé 3 litry vody, aby vytopil místnost o ploše 35 m2. Na průměrný byt 3+kk o velikosti 70 m2 by tak teoreticky stačila pouze dvě otopná tělesa tohoto druhu.

Díky malému vodnímu objemu dokáže potom konvektor bleskově reagovat a tím nám umožnit rychlé ovládání a dodávku tepla pouze v čase, kdy to potřebujeme. Konvektor rovněž udrží konstantní teplotu v místnosti a jedním z dalších kladů může být i nízká povrchová teplota. Vzhledem ke způsobu sdílení tepla do místnosti se přední deska neohřeje na větší teplotu než 40 stupňů, a to i při teplotě topné vody 90 stupňů. Pouhým dotykem si tak nelze přivodit popálení, což ocení nejen obyvatelé dětských pokojů.

Interiér

Moderní konvektory se prodávají v rozličných designových úpravách. Lze tak zapomenout na časy, kdy topné těleso byl jakýsi nevzhledný předmět schovaný kdesi v rohu. Dnes jde o krásné kousky, které dokonale ladí s celým interiérem a mohou být zabudovány do podlahy, stěny, soklu nebo parapetu. Konvektory s principem sálání mohou být provedené například v barevném skle, hliníkovém kompozitu, granitu nebo žule. Různobarevné krycí mřížky lze navíc přizpůsobit jakémukoliv interiéru.

Klasické využití

Konvektor se používá zejména v blízkosti oken, kde vytváří tepelnou clonu mezi ohřátou místností a studeným sklem. Kromě ohřívání dokáže vzduch rovněž ochlazovat, což se hodí především v horkých letních měsících. Dají se tak ušetřit peníze za klimatizaci, kterou ne každý dobře snáší a která může způsobovat nachlazení.

Nástěnné designové konvektory

Unikátní a jedinečnou řadou jsou nástěnné designové konvektory. Vyvinuté byly společností MINIB a spojují přednosti klasického konvektoru s, pro nás nejbližším a nejpříjemnějším přenosem tepla, sáláním. To je způsobeno čelní deskou, na kterou je přilepen výměník, zvyšující mimo jiné topný výkon o zajímavých 6 až 8 %.

Pokud jde o materiál čelní desky, závisí plně na požadavcích zákazníka, kterému firma MINIB dokáže vyrobit řešení přímo na míru. Zákazník si může vybrat mezi různými druhy kamenných materiálů, skel a hliníkových kompozit. Povrchy mohou být upraveny podle jeho speciálního přání tak, aby harmonicky splynuly s jeho interiérem.

Shrnutí

Stylovými konvektory lze nahradit nejen starší typy radiátorů a tím zlepšit celkový dojem interiéru, ale díky minimální spotřebě vody i ušetřit značné množství energie. Zajímavý potom není jen klasický konvektor. Vybrat je možné i z nástěnných designových konvektorů a zvolit přesně ty úpravy, které se do místnosti hodí nejvíc. Některé umělecké varianty můžou dokonce působit jako dekorace samy o sobě. Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že designový konvektor společnosti MINIB vyhrál v letošním roce první místo v soutěži TOP DESIGN, která hodnotila designově nejzdařilejší otopná tělesa současnosti.

Autor: Pavel Kratina
Foto: Archiv firmy