Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Konvektory MINIB

Společnost MINIB se jako jedna z největších českých certifikovaných výrobců konvektorů dlouhodobě řadí k významným evropským pro- ducentům. Tato ryze česká společnost vyrábí své produkty z vysokojakostního materiálu s dlouholetou životností. Výrobní portfolio zahrnuje vice než sedmdesát typů konvektorů.

Produktová řada obsahuje nejrůznější druhy podlahových, samostojných a nástěnných konvektorů. Unikátní patentovou řadou jsou designové konvektory, které využívají pro vytápění vedle konvekce i princip sáláni. Tyto konvektory mají čelní desku z hliníkového kompozitu se širokou nabídkou moderních vzorů, z hladkého různě barevného skla nebo skla zdobeného pískováním. Společnost může nabídnout čelní desku také z granitu.

Často kladené dotazy

Kdy je vhodné zvolit konvektory MINIB?

Teplovodní konvektory MINIB jsou určeny a instalovány především pod větší prosklené okenní plochy, pod terasové dveře, do zimních zahrad a k bazénovým prostorům. Tělesa jsou vyráběna v mnoha standardních délkách, je ale také možno vyrobit libovolnou délku na zakázku. Jsou vhodné do všech typů interiérů, mohou být jako samostatný či doplňkový zdroj tepla ve vašem domově a rovněž poskytnou moderní a spolehlivé řešení vytápění kancelářských prostor.

Na co si dát při volbě konvektoru pozor?

Optimální využití má konvektor při střední teplotě vody 70 °C (teplotní spád 75/65 °C) a vyšší, při nižším teplotním spádu je nutno počítat s nižším výkonem a užít adekvátně delší konvektor a zejména s ventilátorem!

Co je třeba znát před výběrem konvektoru?

 • Skladbu podlahy (skladba podlahy určuje stavební výšku konvektoru),
 • tepelné ztráty místnosti (tepelné ztráty místnosti určují výběr typu konvektoru,
 • místo pro umístění termostatu a transformátoru, které jsou součástí elektrické regulace (konvektory s ventilátorem),
 • konečný druh podlahové krytiny a její barvu (volba mříže a okrasných rámečků).

Do jakého prostředí je možné výrobky MINIB použít?

Výrobky MINIB je možno umístit do suchého i mokrého prostředí (bazény, koupelny). Do mokrého prostředí je však určen pouze vybraný sortiment konvektorů s odtokem vody.

Kdy je vhodné použít konvektor s ventilátorem a kdy bez ventilátoru?

Konvektory s ventilátorem rychle reagují a mají vysoký výkon, jsou tedy určeny k běžnému vytápění. Konvektory bez ventilátoru použijeme v místnostech s menší potřebou tepla, nebo v případě podlahových konvektorů k vytvoření teplotní clony před chladnější prosklenou stěnou a tím k zajištění tepelné pohody v místnosti.

Čím je společnost MINIB jedinečná?

 • Standardně vysoká kvalita výrobků – použití pouze vysokojakostních materiálů,
 • nejširší nabídka konvektorů – neustálé rozšiřování sortimentu na základě poptávky zákazníků,
 • úspora energie – použití nízkoenergetických DC motorů,
 • zkušenosti s vlastním vývojem,
 • jedinečnost produktů – celá řada speciálních konvektorů (např. parapetní, soklový, elektrický, designové konvektory),
 • serióznost – otopné výkony měřeny ve schválené (akreditované) zkušební komoře dle EN 442-2,
 • flexibilita – možnost výroby atypických rozměrů, obloukových konvektorů a úhlového propojení žlabů, vše na základě konzultace,
 • bezpečnost – bezpečné napěti 12V.

Nemůže dojít k úrazu třeba zvídavých dětí?

Do konvektorů s ventilátorem je přivedeno pouze bezpečné napětí 12V. Ventilátory jsou chráněny mřížkou proti vniknutí cizího tělesa, tedy i prstu. I kdyby k tomu došlo, motorek je tak slabý, že ke zranění nemůže dojít.

Může konvektor v létě také chladit?

Ano, může. Nejsou to však všechny typy. Pro možnost dochlazování je třeba mít zdroj chladicí vody, umožňují to například tepelná čerpadla.

Je vhodné takovéto těleso i k vytápění prostoru bazénu?

Existují typy určené do mokrého prostředí, které to umožňují. Jsou obzvláště vhodné u prosklených ploch bazénů, aby se zabránilo jejich rosení a abychom teplotně odclonili sálání chladu od těchto skleněných stěn.

Jak se takový podlahový konvektor čistí. Není to příliš složité?

Naopak. Stačí mřížku, která je samozřejmě pochozí, z konvektoru sundat a vysavačem s kartáčovým nástavcem výměník vysát, případně ho lehce nadzvednout a dno konvektoru vytřít.

A co v případě, že nemám žádný prostor pro umístění otopného tělesa, třeba v kuchyni nebo předsíni. Můžete mi s touto situací poradit?

I na tohle máme řešení. Jsou to například konvektory, určené pro zabudování do soklů nábytkových skříněk do okenních parapetů, nebo přímo do stěny případně příčky.

Abych mohl použít konvektor, jaký zdroj tepla musím mít?

Mohou to být kotle na plyn, pevná paliva, elektrokotle, tepelná čerpadla, rozvody dálkového vytápění, tedy vše čemu říkáme ústřední vytápění. Použití konvektorů není vhodné do takzvaných samotížných systémů, kde není použito čerpadlo pro nucený oběh topné vody.

Můžeme konvektorem vždy nahradit běžný radiátor?

Ve většině případů ano. Při určování typu a velikosti se musíme řídit účelem, prostorem, který máme k dispozici, tepelnou ztrátou místnosti, teplotou topné vody a podobně.

Jak postupovat při výběru konvektoru?

Nejprve kontaktovat regionálního obchodního zástupce, popřípadě obchodní oddělení firmy MINIB, kontaktovat projektanta stavaře za účelem ověření skladby podlahy (volba stavební výšky konvektoru), dále kontaktovat projektanta topení za účelem zjištění tepelných ztrát vytápěných místností (volba typu konvektoru).

Pokud si nebudete vědět rady, kontaktujte naše obchodní oddělení, kde vám vždy ochotně poradí! Další informace najdete na www.minib.cz.

Autor: Ing. Renata Nováková
Foto: Archiv firmy