KOPOS Kolín otevřel novou administrativně výrobní halu

KOPOS Kolín a.s., plně česká společnost rodinného typu a zároveň největší tuzemský výrobce elektroinstalačního materiálu, který navázal na dlouholetou tradici bývalých podniků Kablo, završil v listopadu 2005 výrazný krok, když v areálu společnosti oficiálně spustil nový výrobně administrativní provoz za 300 mil. Kč. Nová kapacita vypovídá nejen o rostoucí poptávce po elektroinstalačním materiálu, ale také o upevňující se pozici firmy, která je založena na inovacích, kvalitě, rychlosti a spolehlivosti dodávek.

„Modernizace a dostavba výrobního a administrativního zázemí firmy byla financována z 80 % úvěrem a z 20 % z vlastních zdrojů," uvedl 3. listopadu 2005 na tiskové konferenci svolané u příležitosti slavnostního otevření modernizovaného objektu přímo v Kolíně v areálu společnosti Jiří Vavrouch, obchodní ředitel společnosti KOPOS Kolín a.s.

Vlastní stavba začala vloni na podzim. Společnost investovala do demoličních a stavebních prací spolu s technologickým vybavením budovy 300 miliónů korun. Důvodem výstavby byl hlavně nevyhovující stav dosavadních výrobních i kancelářských prostor. V nové hale zaměstnance čeká podstatně příjemnější pracovní prostředí; výrazně se také zlepší bezpečnost práce. V budově s rozšířeným výrobním zařízením a většími skladovacími prostorami bude tok materiálu mnohem plynulejší, což bude mít kladný vliv na produktivitu práce a úsporu režijních nákladů.

Realizace trvala celkem 12 měsíců a byla rozvržena do dvou fází. V první etapě od října 2004 do počátku dubna letošního roku byly zdemolovány starší, nevyhovující budovy a byla zahájena stavba první části nové haly. V následné polovině roku byla dobudována administrativní sekce a pokračovalo se ve výstavbě druhé části výrobních prostor. V moderní budově o rozloze 12 tisíc čtverečních metrů už dnes funguje 30 extruzních linek.


Obr. 1 Pohled na modernizovanou novou halu KOPOS Kolín

KOPOS Kolín – synonymum kvality a tradice v oboru elektroinstalace

Kopos Kolín je tradičním výrobcem elektroinstalačních trubek, krabiček, lišt a kanálů. Na trhu v České republice patří zároveň k největším inovátorům v oboru, což potvrzují instalované moderní výrobní technologie v novém provozu. Jako příklad velice inovativního řešení ve výrobě jmenujme např. chráničky kabelů, tzv. korugované trubky s dvojitou stěnou, které se vyrábějí během jediné výrobní operace, a to na unikátní výrobní lince, kterou ve světě vlastní jen další tři společnosti. Dalším příkladem je výroba parapetních kanálů s dvojitou stěnou pro modernizace stávajících budov bez nutnosti zasekávání kabelů do zdi. S rostoucí náročností spotřebitelů i bezpečnostních předpisů firma stále rozšiřuje i nabídku bezhalogenových elektroinstalačních materiálů, které jsou odolné proti šíření plamene a minimalizují zadýmení prostoru v případě požáru.


Obr. 2 Korugované trubky KOPOS - výrobek s vysokým inovativním vkladem

Vedle elektroinstalačního materiálu, který je hlavním oborem činnosti, se společnost řadu let však věnuje i výzkumu a vývoji v oblasti odstínění radiace v jaderných zařízeních. O významném postavení Koposu v tomto oboru nejen na českém, ale i mezinárodním poli svědčí i fakt, že společnost zvítězila v loňském roce v celosvětovém výběrovém řízení na dodávku unikátního odstiňovacího systému pro Evropskou organizaci pro jaderný výzkum CERN (Conseil Européen pour la recherche nucléaire).

Bohatá historie

Kořeny společnosti KOPOS Kolín a.s. sahají do roku 1926, kdy akciová společnost bratislavských kabeloven zakoupila od firmy na výrobu cukrovinek rozestavěný objekt v Kolíně, v němž prakticky okamžitě zahájila výrobu plášťových a pancéřových elektroinstalačních trubek, krabic a ostatního příslušenství. V období první republiky si společnost vydobyla prakticky monopolní postavení na trhu.


Obr. 3 Pohled na detail řešení elektrických rozvodů na povrchu stěn pomocí kanálů EKE

Kolínská pobočka bratislavské „Továrny na káble", kterou od roku 1939 vlastnila firma ISOLIT z Jablonného nad Orlicí, se po znárodnění v roce 1949 stala součástí národního podniku Kablo Bratislava, který se o tři roky později rozštěpil do několika samostatných podniků. Kolínská trubkárna se postupně stala základním závodem Elektroizoly a právě v Kolíně se vyráběla téměř veškerá domácí produkce elektroinstalačních úložných materiálů.

Elektroizola Kolín byla v roce 1958 zrušena a závod se přidružil k národnímu podniku Kablo Kladno. Se změnou vedení továrny se začal měnit i výrobní sortiment. V roce 1962 se podnik začal seznamovat s technologií zpracování plastů a s možností jejich využití ve výrobě elektroinstalačního materiálu. V následných letech pak lišty, ohebné trubky a další výrobky z plastů postupně nahradily původní výrobu kovových plášťových trubek a krabic. Zavedení nové technologie umožnilo rychlé zvýšení produktivity práce a podstatnou měrou přispělo ke zlepšení pracovního prostředí.


Obr. 4 Pohled na detail řešení zásuvkových rozvodů na povrchu stěn pomocí lišt LE

Po privatizaci v roce 1994 byl státní podnik Kablo Kolín zprivatizován pod obchodním názvem Kopos Kablo Kolín s.r.o. 1. ledna 1996 pak Ing. Josef Vavrouch založil akciovou společnost KOPOS Kolín a.s., kterou rodina Vavrouchových dodnes úspěšně řídí. Dokladem zdárného hospodaření je jak právě dostavěná administrativně výrobní hala, tak skutečnost, že KOPOS ročně vydá víc než tři čtvrtě miliónu korun na charitativní účely a sponzorské aktivity. Finančně přispívá na chod zdravotnických, vzdělávacích, kulturních a sportovních institucí převážně v regionu.

Firma, která se vždy specializovala na výrobu elektroinstalačního materiálu, v současné době v České republice zaměstnává 356 lidí. Věkový průměr zaměstnanců Kopos Kolín a.s. je 41 roků a průměrná délka pracovního poměru činí více než 11 let.


1 Zpracováno podle tiskových podkladů společnosti KOPOS Kolín a.s.
Autor:
Foto: Archiv firmy Kopos Kolín a.s.