Korkové taburetky KORKII jsou univerzálním kouskem vhodným do dětských pokojů. Disponují úložným prostorem, jsou lehké, bezpečné a jsou dostupné v několika provedeních (motivy zvířat).

Korek, bezpečí i půvab v dětském pokoji

Dětský pokoj, včetně nábytku a hraček, by měl být v ideálním případě složen z materiálů, které jsou bezpečné, nevyvolávají alergie a jsou nejlépe přírodního původu. Tolik oblíbené dřevo však tyto požadavky ne vždy plní. Jde o tvrdý materiál, který obzvláště v případě těch nejmenších členů rodiny přináší určitá rizika úrazu. Ostrým rohům a masivnímu tvrdému povrchu se lze však vyhnout. Zkuste dřevo alespoň zčásti nahradit korkem.

Ekologický původ a enormní životnost

Korek je ryze přírodní materiál těžený ve většině případů v Portugalsku, Španělsku a v severozápadní Africe, kde je olupován z kmene tzv. korkového dubu. Ten se dožívá v průměru asi 180 let. Jeho kůra přitom poměrně rychle dorůstá, k další těžbě může proto dojít hned za dalších 9 – 12 let, vždy v letních měsících. Jde tedy o materiál poměrně rychle obnovitelný. Až 50 % každé buňky korku sestává z plynu podobného vzduchu, což zajišťuje jeho lehkost a měkkost. Korek se mimo uvedenou plynovou část skládá též z dalších komponent, jako je suberin, který společně s ceroidy, celulózou a voskem přispívá k pružnosti materiálu, ale též jeho nenasákavosti. Při tom všem je korek odolný vůči mechanickému poškození, tvarově stálý a elastický. Při silném stlačení se ihned navrací zpět do původního tvaru. Životnost výrobků z něj tak přesahuje 45 let.

Pro dětské pokoje jako dělaný

Jedinečných vlastností korku využívají producenti podlahových krytin, fasád domů či specialisté na interiérovou akustiku. Uplatňují je i výrobci nábytku (včetně dětského) a hraček. A právě rodiče dětí tento materiál výrazně ocení. Korek svým charakterem (lehkostí a měkkostí) zamezí případným zraněním malých dětí při jejich spontánních, nekontrolovatelných hrách. Finální vlastnosti korku tvoří mimo jiné i pórovitá struktura materiálu. Zajišťuje v případě dětí velmi důležitou protismykovost nábytku a uspokojí potřebu rodičů zajistit i tuto bezpečnostní stránku hry. Dobré sousedské vztahy v bytových domech pak podpoří fakt, že padající korkové předměty vydávají minimum hluku.

Dětská židlička se vzorem berušky disponuje magnetickým opěradlem s posuvnými černými tečkami.

Zkušenost, nejlepší designér

Korek je díky svému přirozenému původu teplý a prodyšný materiál, který při doteku s lidskou pokožkou nestudí a je na dotek celkově velmi příjemný. Velkou roli při jeho výběru hraje často skutečnost, že se jedná o ryze přírodní surovinu s nulovým negativním vlivem na alergiky. Recyklovatelný korkový nábytek je v našich zemích nabízen pod obchodní značkou KORKII. Zakladatelka, paní Jana Troppová, se inspirovala nároky a touhami své vlastní malé dcery. Se svým zapáleným týmem se pustila do návrhu a výroby nábytku, hraček a dalších korkových produktů, na něž je radost pohledět. Specializují se na ekologické korkové výrobky, určené do dětských pokojů. Kromě výhodných fyzikálních vlastností materiálu využívají též jeho vysokou estetickou hodnotu.

Korkové nábytkové sety KORKII jsou zákazníkovi uzpůsobovány na míru. Výsledná velikost, tvar a zbarvení je odvislé od individuálních požadavků.

Taburet se zvířecími motivy

Celá současná kolekce, na které se podílela i cenami ověnčená designérka Mgr. art. Nikoleta Györe Čeligová, vzniká ruční výrobou a skládá se z několika modelů. Největší novinkou je taburetka s úložným prostorem. Lehkost korkového materiálu, z něhož je vyrobena, dovoluje nejen dospělým, ale především dětem snadné přemístění. Mohou ji použít ke hře, k sezení, podepření při prvních krůčcích, přelézání i k úschově oblíbených hraček. Ze čtyř barevných odstínů a zvířecích motivů (lev, liška, dinosaurus a medvídek) si vybere každý tak, aby stolička padla do vkusu právě jeho dítka. Velikost je uzpůsobena pro dítě 1 – 5 let (výška 28 cm). Povrchová úprava je tvořena čistě včelím voskem, který zabrání vniknutí nečistot do struktury nábytku. V případě nežádoucího pokreslení pastelkami lze pak malůvky snadno vyčistit vodou.

Pastelové barvy příjemně doplní každý dětský pokoj.

Korek v kombinaci se dřevem

Korek lze také kombinovat s dřevěnými prvky, zejména s nohama, které židli nebo stolu dodají vyšší stabilitu potřebnou zejména v případě o trochu starších dětí - ve věku 3 let a výše. KORKII je nabízí v nevtíravých a vlídných pastelových barvách. Některé typy jsou dostupné i ve výrazných a svěžích barvách duhy, nebo také se vzorem berušky. Poslední jmenovaný se vyznačuje také tím, že disponuje magnetickým opěradlem s přemístitelnými černými tečkami. V sortimentu značky KORKII jsou k nalezení též korkové stoly, ať už hranaté či kulaté. Disponují dřevěnou výztuží a šroubovanýma nohama. Jeden z modelů zahrnuje dokonce úložný prostor v podobě síťky uprostřed stolové korkové desky. Lze do ní uschovat třeba kostky a přikrýt je barevným korkovým poklopem.

Dětská stolička z přírodního korku s dřevěnýma nohama nabízí stabilitu a přitom lehkost umožňující manipulaci nejen dospělému, ale i malému dítěti.

Praktický i estetický

Korkový nábytek potěší děti svým tvarem, lehkostí a veselým barevným zpracováním. Rodiče zase uspokojí svým neutrálním vzhledem či 100% recyklovatelností. KORKII snoubí praktičnost s estetikou. Osvěžte dětský pokoj neobvyklými korkovými kousky a nebudete litovat.

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: archiv Levellyn, s. r. o.