Kotle na tuhá paliva a drtiče DH 10

Společnost ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. si vloni připomněla 85 let svého vzniku. Vedle tradičního sortimentu dřevoobráběcích strojů zavedla v posledních letech i výrobu teplovodních kotlů na tuhá paliva a drtičů na zpracování surové dřevní hmoty. V tomto příspěvku se zmíníme o univerzálních drtičích DH 10 a o připravovaném uzavřeném kotli na dřevo i uhlí.

Před třemi lety, kdy jsem měla možnost Mgr. Jiřího Rojka osobně navštívit v jeho domě, bylo chladné lednové ráno. V domě však příjemně praskalo v krbu (topilo se zde tzv. krátkým kusovým dřevem) a kolem nás se batolil malý vnouček pana Rojka. Paní domu nám uvařila čaj a pan Rojek se rozpovídal. Postupně jsme se dozvěděli, jak firma ROJEK vznikla, co vyráběla, co se s ní dělo po 50. letech minulého století a také to, co vedlo Mgr. Jiřího Rojka – tělem i duší kantora a milovníka přírody – k tomu, aby se po sametové revoluci vydal na cestu, která je mnohými dnešními pracujícími opovrhována – na cestu podnikatele. Jeho vyprávění bylo tak poutavé, že si mnohá fakta pamatuji dodnes a ráda bych se s nimi, v době kdy firma oslavila 85. výročí od svého vzniku, s vámi podělila.

Firma ROJEK slavila 85 let

Na konci roku 2006 si firma ROJEK připomněla 85 let od svého vzniku. Založena byla v roce 1921 panem Josefem Rojkem v obci Častolovice2. Od roku 1922 až do roku 1950 Josef Rojek navrhuje a staví vlastní profesionální dřevoobráběcí stroje. Postupně mu začínají pomáhat i jeho dva synové Otakar a Josef. Během 2. světové války se firma rozvíjí a v roce 1944 se začíná stavět v Kostelci nad Orlicí nový moderní výrobní závod. Po válce tak vzniká druhá rodinná firma ROKO – Rojek Kostelec. Ta též vyráběla dřevoobráběcí stroje, ale jiné typy, než se vyráběly v Častolovicích. Do čela této firmy se postavil Otakar Rojek. V roce 1948, kdy docházelo k postupnému znárodňování firem, společnost ROJEK byla v plném rozkvětu. V té době vyráběla jedny z nejmodernějších dřevoobráběcích strojů v Evropě. V tomto roce byla firma ROKO znárodněna, ale v Častolovicích zakládá Josef Rojek s Ing. Josefem (2. synem) družstvo Dřevostroj. Tak se jim podařilo do konce 50. let uniknout znárodnění. Potom je však Dřevostroj násilně začleněn do Kovodružstva Rychnov nad Kněžnou. Přichází rok 1990. Mgr. Jiří Rojek, syn Ing. Josefa Rojka, začíná s obnovou rodinné firmy. V roce 1991 vzniká soukromá firma ROJEK a začíná se téměř z ničeho. Navrácený podnik byl v žalostném stavu a bez jediného konkurenceschopného výrobku.

Vývojová řada frézek

V současnosti je společnost ROJEK třetím nejvýznamnějším světovým výrobcem ve svém oboru a má trvalé obchodní zastoupení ve více než šedesáti státech po celém světě. Se svými stroji se účastní významných světových veletrhů a zájem o její výrobky se neustále zvyšuje. Sortiment začíná u kombinovaných poloprofesionálních dřevoobráběcích strojů řady EURO5 a pokračuje klasickými profesionálními dřevoobráběcími stroji řady INDUSTRY až k zajišťování kompletních linek na speciální druhy obrábění dřeva. Patří sem srovnávací, tloušťkovací a spodní frézky, čtyřstranné frézky, formátovací pily, širokopásové brusky, pily, kombinované stroje atd.

Dnes firma ROJEK zaměstnává 200 zaměstnanců a zaujímá dominantní postavení na českém trhu v oblasti výroby a prodeje technologií na zpracování dřeva.

Mgr. Jiří Rojek a Evžen Rojek – otec se synem – při oslavách 85. výročí založení firmy ROJEK

Kotle na tuhá paliva a drtiče DH 10 od firmy ROJEK

Firma ROJEK se zabývá nejenom výrobou dřevoobráběcích strojů, ale rovněž sleduje neustálý růst cen za energii, jež je diktována několika monopoly. Nejdříve byli lidé nalákáni na tzv. přímotopy. Začali vytápět elektřinou. Očekávaný komfort se však nedostavil. 2 x za den je přímotop zhruba na 2 hodiny vypnut, byt či dům vychladne, cena za elektřinu roste. Lidé jsou tedy nalákáni na plyn. Města a vesnice se zadlužily, aby vybudovaly plynofikaci. Mezi tím se však plyn též zdražil a lidé o plyn přestávají mít zájem. Plyn je pro mnohé lidi příliš drahý (poplatky za vytápění řadového dumu za rok se pohybují, dle kvality plynového kotle, v ceně od 30 do 40 tis. Kč. Rozhodne-li se majitel pro kondenzační kotel, čeká ho investice kolem 150 tis. Kč). To je důvod, proč se lidé opět vracejí ke klasickému způsobu vytápění – topí dřevem a uhlím.

Firma ROJEK proto již před několika lety přišla na trh se svými kotli na dřevo, které jsou schopny využít odpadní dřevo. Zájem o tyto kotle je obrovský. Není divu, vždyť dřevo je nejlevnějším palivem. Palivového dřeva však ubývá, a tak se postupně přechází na nový druh pevných paliv – krátké kusové dřevo (KKD). Právě pro toto dřevo, včetně dalších druhů biomasy, jsou určeny kotle na tuhá paliva od firmy ROJEK.

KKD se v brzké době stane plnohodnotnou náhradou metrového palivového dřeva s tou výhodou, že u tohoto druhu paliva není nutné celoročně skladovat metrové palivové dřevo, aby vyschlo, a pak je řezat a připravovat pro použití do kotle. Surovina pro výrobu KKD se v našich lesích ročně obnovuje v milionech tun (podle údajů společnosti Lesy České republiky, a.s.) a dosud se málo využívá.

Kombinované kotle na tuhá paliva

V tomto roce se chystá firma ROJEK představit zcela nové kotle na tuhá paliva. Hlavní užitnou vlastností kotlů bude, že v nich bude možné topit nejen vlhkým dřevem a ostatní vlhkou biomasou, ale i uhlím o běžné atmosferické vlhkosti. Firma ROJEK dokončuje certifikaci těchto kotlů na palivo uhlí a dřevo. Tento kotel bude s vysokou účinností spalovat běžné uhlí na něž nebude kladen požadavek, jako tomu bývá u jiných výrobců, že uhlí nesmí mít vyšší vlhkost než 20 %. Je všeobecně známé, že dodávané uhlí mívá běžnou hmotnostní vlhkost 25 % a vyšší.

3 teplovodní kotle na dřevo typ KTP 20-49

Princip technologie spalování je pro tento typ kotlů zcela nový a v tomto časopise bude popsán později. V principu jde o uzavřenou technologii, která znemožňuje, aby se spaliny dostaly do místností a také vzduch ke spalování čerpá z venkovního prostoru. Těmito novými řešeními při vytápění pomocí klasických tuhých paliv chce firma ROJEK přispět k požadavku stále vyššího počtu spotřebitelů snížit náklady na vytápění a současně nabídnout vysoce účinný kotel s ekologickým spalováním uhlí o běžné vlhkosti.

Drtiče dřevní hmoty série DH 10

Firma ROJEK a.s. v době, kdy se píše tento příspěvek, dokončila vývoj další etapy nové technologie na zpracování zbytků dřeva po těžbě. Krátké kusové dřevo – nový významný druh paliva – se dosud v malé míře vyrábí především z větví. Psali jsme o tom už v [1], kde byly popsány drtiče DH 10 ve třech provedeních podle pohonu – na čtyřtaktní benzínový motor, elektromotor a náhon hřídelí traktoru. Drtič DH 10 zpracovává (seká) větve a tenkou kulatinu do průměru 9 cm na délku 5 – 8 cm. Drtiče DH 10 v novém provedení dokáží zpracovat dřevo až do průměru 12 cm. V tomto příspěvku o nich více.

Traktorový drtič s pytlováním

DH 10 E, T, S

Označení „E” znamená drtič dřevní hmoty s elektromotorem, „S” je jeho varianta se spalovacím motorem a „T” varianta s hřídelí poháněnou od náhonu traktoru.

Osvědčené drtiče dřevní hmoty DH 10 byly znovu uvedeny do provozu po rozsáhlých zkouškách. U těchto výrobků byly uplatněny důležité poznatky z praktického provozu drtičů - samostatně výměnné nože, zabezpečení strojů proti přetížení a při vniknutí nežádoucího předmětu. Drtiče dřevního odpadu DH 10 jsou určeny pro profesionální zpracování různého dřevního odpadu z truhlářské výroby, pilařských provozů, po těžbě dřeva, při úklidu lesa, zpracování odpadů z parků, zahrad, stromořadí, odpadového stavebního dřeva. Zpracováním těchto odpadů se získá kvalitní palivo, tzv. dlouhou štěpku o délce 5 až 7 cm, které je vhodné pro všechny druhy topidel určených ke spalování dřeva, především pro ekologické dřevozplynující kotle. V již zmíněných kotlích lze spalovat nejen čerstvou štěpku, ale i například mokré piliny s neuvěřitelnou účinností a čistotou spalin.

Pro koho je drtič určen

Pro majitele a správce lesů a parků, pro správy silnic a železnic. Všichni tito mohou přeměnit odpadové dřevo na peníze, ať už vytápěním svých objektů, nebo prodejem takto získaného paliva.

Pro majitele pil a truhlářských provozů, kterým drtič výrazně urychlí přeměnu odřezků na palivo.

Pro majitele rodinných domků, řadových domků a bytovek s vlastní kotelnou. Svojí kapacitou postačí jeden drtič pro několik desítek uživatelů, čímž se výrazně sníží prvotní investice.

Pro městské a obecní úřady, které v dnešní době musí řešit otázku likvidace dřevního odpadu z vlastních lesů a parků. Může vyjít vstříc i svým občanům a předejít tak neekologickému spalování. Navíc většina úřadů vlastní objekty, které lze vytápět takto získaným palivem a ušetřit tak finanční prostředky z městské či obecní pokladny.

Drtič dřevní hmoty DH 10 je chráněn patentem č. 278245.

Výrobní závod firmy ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. v Kostelci nad Orlicí
Prodejna firmy ROJEK v Častolovicích

Literatura a zdroje:

[1] Volf, P.: Palivové dřevo trochu jinak, Stavebnictví a interiér č. 1/2006, str. 44.

1 Dle tiskových materiálů, prospektů, webových stránek společnosti ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s. a rozhovoru s Mgr. Jiřím Rojkem zpracovala Mgr. Helena Hejhálková
2 Častolovice leží ve východních Čechách, 130 km severovýchodně od Prahy
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy ROJEK dřevoobráběcí stroje a.s.