Interiérový kotel VERNER 13/10 je nenáročný na obsluhu, s vyváženým výkonem a skvělými technickými parametry. Spojuje největší přednosti kotlů a krbových kamen.

Kotle VERNER. Nová česko-slovenská tradice

Kotel VERNER 25 vznikl v roce 1990. V té době se na trhu vyskytoval pod názvem Pyrotherm a jednalo se o první pyrolitický kotel na dřevo pocházející od českého výrobce. Byl, je a zůstane založen na robustní konstrukci tělesa i regulace. Pro tyto vlastnosti se stal velmi oblíbeným nejen u nás, ale i v mnoha dalších evropských zemích (Švédsko, Rakousko, Německo a Litva). Bez obalu jej lze nazvat „dokonalým dělníkem“.

Co to znamená? Je konstruován na půlmetrová polena o velikosti – co projde brankou. Na druhou stranu spálí i štěpku, piliny a hoblovačky; když ne samostatně, tak v kombinaci s pár poleny. Není „háklivý“ ani na nějaké to procento vlhkosti navíc. V takovémto případě si prostě spálí jen více paliva. Má regulaci, která umí kotel odstavit do teplé rezervy, což v provozu znamená, že vypne ventilátor. V okamžiku, kdy regulace dostane jakýkoliv signál pro opětovné spuštění, tak ventilátor zapne. Kotel se rozhoří i po 20 hodinách odstávky. Samozřejmostí je nastavování výstupní teploty vody, kterou udržuje.

Během 29 let, po které je kotel VERNER 25 na trhu, prošel produkt velkým vývojem. V současnosti jsou kotle tohoto typu řazeny do 5. emisní třídy.

Nepřetržitý vývoj

Za uvedených 29 let, co se kotel VERNER 25 vyskytuje na trhu, doznal mnoha konstrukčních změn. V první řadě šlo o náhradu materiálu, ze kterého sestává spalovací komora. Původní litina a žáruvzdorný plech byly během vývoje zaměněny za žárobeton (speciální směs), který vykazuje dlouhou životnost. Druhou změnou byla regulace - předešlý kapilárový termostat byl nahrazen jednoduchou, ale zároveň spolehlivou, elektronickou regulací. Třetí úprava zahrnovala vývoj tělesa z nerezových plechů, čímž se jeho životnost zvýšila z průměrných 10 let na téměř neomezenou dobu. A posledním krokem byla úprava výměníku, díky které se zvýšila účinnost. Kotel VERNER 25 byl poté zařazen do 5. emisní třídy a v současnosti je součástí programu tzv. kotlíkových dotací.

Kotle typu VERNER 25 tedy prošly dlouhým a úspěšným vývojem. Dokazuje to i dlouhá řada výrobků: P25, V25, V25V, V25C, V25N, VV25, VN25, V25D, VN25D. Dnes jsou v prodeji nejmodernější druhy: V25DD a VN25DD. Jako autor a otec tohoto kotle mohu prohlásit, že je „zlatým“ pokladem značky VERNER. Postupem let k němu přibyl i „bratříček“ kotel o výkonu 45 kW. Na těchto kotlích vyrostla značka VERNER.

Jak zkombinovat nízkoenergetický dům s krbem?

V článku o Stanském mlýně je též zmínka o harmonické atmosféře, kterou vytváří interiérové lokální topidlo, konkrétně kachlová kamna. Dovolíme si zde proto popsat i náš další výrobek: interiérový kotel. Tento produkt i pojem samotný se zrodily logickým vývojem oboru vytápění, zejména díky neustálému snižování energetické náročnosti budov, ať již zateplováním, nebo výstavbou nových domů. Při tom všem však zůstala patrná i touha investorů mít v bytě krb. Vznikl tak „interiérový kotel“. Co si pod pojmem představit?

Interiérový kotel

Jde o jakýsi univerzální topný systém kombinující vlastnosti kotle a pozitiva krbových kamen. Kotlem je produkt nazván proto, že ho lze v nemovitostech s tepelnou spotřebou do 12 kW použít jako jediný zdroj tepla. Může však být doplněn i jiným zdrojem (elektřinou, plynem) stejně jako je tomu u klasických kotlů na dřevo. Prostor, v němž dochází k hlavní obsluze kotle, tedy k manipulaci s palivem i popelem, je však umístěn mimo obývanou místnost. Pokud pak v tělese dřevo dohořívá, „schová si“ poslední zbytky uhlíků a příští den v něm není potřeba zatápět. V obývací místnosti navíc zařízení plní funkci krbu. Je součástí interiéru, který vyhřívá a zároveň poskytuje uživatelům pohled do ohně. Leč místnost nepřetápí, ani ji neznečišťuje popelem při manipulaci s palivem.

Komplexní sortiment

Při výčtu aktivit značky VERNER pro úplnost poznamenejme, že se v sortimentu nachází také automatické kotle na pelety, obilí, plevy, hořčici, řepku a podobně. Jde o kotle, s nimiž VERNER začal své působení před 15 lety. Na trh jich bylo dodáno tisíce. Získaly si oblibu hlavně u zemědělců, kteří jejich použití komentují slovy: „topím zadarmo a mám přitom pohodlí jako u plynu“. A nakonec uveďme i systém VERNER Spiro, otopné prvky, které jsou alternativou klasických radiátorů či podlahového vytápění. Jsou obzvláště praktické během rekonstrukcí otopných systémů, kdy značně šetří pracnost. U nových instalací pak poskytují rozmanité možnosti pohledového zabudování do interiéru.

Autor: Keltoš Radoslav, Ing.
Foto: VERNER SK, s. r. o.