Kování FSB - inspirace pro váš dům

Společnost EfB, s.r.o. provozuje již od počátku montážní a obchodní činnost. Svým zákazníkům nabízí komplexní dodávku garážových vrat, interiérových dveří, plastových oken a stavebního kování FSB. Všechny tyto prvky jsou nedílnou součástí našich domovů a je nutné si uvědomit, jak obrovský je vlastně jejich význam a tudíž i důležitý výběr a nakonec ta správná volba.

Nabízený sortiment čítá několik různých položek, nicméně v mnoha případech je společnost EfB přímým partnerem výrobce. Interiérové dveře a zárubně dodává německá firma Wirus, která se řadí mezi evropskou špičku producentů těchto prvků. Na českém trhu jsou nabízeny tyto dveře ve dvou typových řadách. V prvé řadě mohou být bytové v provedení jednokřídlé, dvoukřídlé a posuvné do stěny i před stěnu. Druhou variantou jsou dveře speciální v úpravě protipožární, protihlukové, s olověnou vložkou, bezpečnostní, apod.

Jednotlivé typy průmyslových garážových vrat jsou distribuovány německým výrobcem Hörmann a dle zákazníkova požadavku je firma EfB dodává v co nejkratších termínech.

Unikátní je ovšem nabídka kování FSB. Stavební kování vůbec má v současné době mnoho různých podob. Konečná volba je výsledkem opravdu důkladného zvažování. V mnohých případech již není rozhodujícím argumentem cena, ba naopak, nejvíce je dnes sledován design konkrétního výrobku. Sama značka prozrazuje, že tento typ kování uspokojí spíše náročnější zákazníky. Firmu FSB založil v roce 1881 Franz Schneider ve městě Iserhohn. Zpočátku se vyrábělo pouze mosazné kování pro nábytek. V roce 1909 se firma přestěhovala do města Brakel a zároveň rozšířila svoji nabídku o kování určené pro okna a dveře. Pro veškerou výrobu se až do počátku 80. let používal jako hlavní materiál hliník. Posléze se postupně přešlo i na ušlechtilou ocel, bronz a mosaz.

Podle použitého materiálu lze kování FSB rozdělit zhruba do třech skupin. Hliník může být v přírodní stříbrné, postříbřený nebo v barvě mosazné, bronzové, tmavě bronzové, černé, bílé nebo červené. Ušlechtilá ocel má povrch buď matný jemně hlazený, matný hrubší, leštěný nebo ve zlaté barvě. Mosaz lze upravovat do leštěné nebo lakované a leštěné podoby.

Kování FSB má rozmanitou podobu, proto se může stát součástí nejenom oken a dveří, ale i nábytku. Pro vchodové dveře se vyrábějí různá madla, koule, bezpečnostní kování nebo kování s protipožární úpravou. Pro interiérové dřevěné dveře lze navíc zvolit i mnohé druhy klik nebo bezpečnostní rozety. Vizitkou kovových a skleněných dveří mohou být v mnoha variantách upravené kliky, madla nebo koule.

Navíc FSB vyrábí i některé speciální druhy kování. Bezpečnostní kování může mít vnitřní výztuhu, lze zvolit i uzamykatelné kování okenní a nábytkové nebo i kování se zamezením možnosti vyndání vložkového zámku. Výrobce je schopen dodat i různá kování pro trezory, úschovny nebo různá speciální madla převážně pro skleněné dveře.

Firma EfB, s.r.o. běžně poskytuje záruku na všechny výrobky v délce 12 měsíců, nicméně v každém případě se lze dohodnout na speciální záruční době, a to individuálně v konkrétním případě.

Nespornou výhodou je především to, že úchytové mechanismy se v žádném případě nepoškodí opotřebením, klikový čtyřhran je proti poškození chráněn zabudovanou výměnnou planžetou.

Výrobky tohoto charakteru přicházejí od předních světových designerů, kteří garantují opravdu tu nejvyšší kvalitu. Důkazem je např. velice zdařilá realizace v kanceláři prezidenta ČR nebo přímo ve vzorkové prodejně v zákaznickém centru Škody Mladá Boleslav. Kování FSB bylo dále aplikováno např. v administrativní budově v Thámově ul. v Praze (Metrostav), v budově Českého rozhlasu na Praze 1, v Citibance též na Praze 1 a v současné době se dokončuje Slovanský dům.

Kování FSB lze zhruba rozdělit do čtyřech základních programů, jež se od sebe odlišují ve zdánlivě téměř shodných parametrech. Jednotlivé programy vytvářeli již zmínění přední světoví designéři a technici, jako Johannes Potente, Dieter Rams, Jasper Morrison, Philippe Starck, Franco Clivio, Hartmut Weise. Každý má tedy svá specifika. Ukázky kování jednotlivých designerů jisté odlišnosti zjevně odhalí.
Autor: Lenka Dvořáková
Foto: Archiv firmy