Kování MINIMAL/MAXIMAL aneb když klika splyne s dveřmi

Kůže, sklo, dýha, anebo broušený nerez... to vše na sobě může nést jediné české kování, které v loňském roce obdrželo designové ocenění Red Dot Design Award 2013, kování MINIMAL/MAXIMAL z dílny jediného českého výrobce dveřního a okenního kování, firmy M&T. Jak již ze samotného názvu vyplývá, klika by měla být minimalistická, aby na dveřích nebyla skoro vidět, ale zároveň by měla ukázat maximum toho, co jde dnes vymyslet.

Kování MINIMAL/MAXIMAL je zcela podřízeno univerzálnosti svého použití. „Kování vychází z dlouhodobého trendu minimalistických potřeb v interiéru. Kování MINIMAL/MAXIMAL na své ploše může nést zcela identický povrch, jaký mají dveře a díky tomu s nimi pohledově zcela splývat. Pokud se využije varianty kování bez spodní rozety, tedy bez potřeby zamykání, pak klika skutečně zcela splyne s designem dveřního křídla. To byl také hlavní důvod a kritérium při přípravě designu s tzv. neviditelnou klikou,” uvádí pan Roman Ulich, autor kování a zároveň designér společnosti M&T.

Klika MAXIMAL s bílým sklem

Jednoduše řečeno symbolicky platí: MINIMAL = neměla by být na dveřích vidět a MAXIMAL = ukazuje variabilitu a kreativitu tím, že do své plochy umožňuje vložit jakýkoliv materiál v nepřeberném množství barev a struktur.

Materiálovým základem kování je kvalitní materiál s trvalou hodnotou – masivní mosaz. „Kliky z tohoto materiálu v kombinaci s kvalitním galvanickým pokovením splňují veškeré požadavky na jejich dlouhodobou životnost, která může být od tří do 15 let,” vysvětluje pan Ulich.

Klika má hranatý tvar s mírným zaoblením rohů. „Z druhé strany je mírně zaoblená, aby padla výborně do ruky,” doplňuje pan Roman Ulich.

U kování MINIMAL/MAXIMAL si každý může vybrat ze sedmi různých variant povrchových úprav. A to matný nikl, matný nikl broušený a lesklý chrom. V nabídce je i nadstandardní napovlakovaná vrstva odolného titanu, kde je možné vybírat mezi titanem chrom mat, titanem mat černá a titanem mosaz mat. Jedinečnou variantou je také titan braun mat, který je možné nalézt pouze v nabídce českého výrobce designového kování, společnosti M&T.

Klika MINIMAL s titanovým povrchem

Moderní technologie, fyzikální naprašování nízkotlakým plazmovým výbojem, nám pomáhá zvýšit životnost klik s titanovým povrchem. Vyznačuje se i vysokou odolností proti oděru a poškrábání nebo korozi, ale také barevnou stálostí. Proto si můžeme dovolit na tyto kliky nabídnout záruku 15 let,” doplňuje pan Ulich.

Ve své pohledové ploše klika MAXIMAL může nést nepřeberné množství vkládaných materiálů a je možné vybírat z pravých dřevěných dýh, kůže různých barev a struktur, skla a kovu.

Klika MAXIMAL s dýhou 3D
Klika MAXIMAL se strukturální kůží

Kromě originálního designu a kvalitního materiálu se kování MINIMAL/MAXIMAL vyznačuje i vynikající funkčností. A přesně to byly důvody, proč toto kování v loňském roce získalo prestižní mezinárodní ocenění, tzv. „designérského Oskara”, cenu Red Dot Design Award 2013. Jde v historii vůbec poprvé o udělení této ceny českému produktu v segmentu okenního a dveřního kování. „Cenu Red Dot Design Award všichni vnímáme jako zadostiučinění naší snahy vytvářet opravdu originální a kvalitní výrobky. A je pro nás velkou ctí, že se jako malá rodinná česká firma můžeme hrdě postavit vedle špičkových světových výrobců,” dodává k ocenění pan Roman Ulich.

Klika MAXIMAL pro celoskleněné dveře v černém titanu mat a kůži
Dveřní zarážka MINIMAL v provedení matný nikl

Další podstatnou výhodou kování MINIMAL/MAXIMAL je jeho univerzálnost. Je totiž připraveno pro všechny typy dveří od otočných po posuvné či kyvné, od plných dřevěných po celoskleněné. A pozadu nezůstává ani okenní klička nebo zarážka dveří. Díky tomu může být váš interiér sladěný do posledního detailu.

S kováním MINIMAL/MAXIMAL lze sladit celý interier. Na obrázku mušle MINIMAL na posuvné dveře v provedení matný nikl (vlevo) a okenní klička MINIMAL v provedení lesklý chrom (vpravo)
Autor: Mgr. Martina Rychetská
Foto: Archiv firmy