Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním (TV) výměníkem jsou krbová kamna, která můžete napojit na rozvod ústředního topení. Kamna vám potom topí nejenom sáláním a cirkulací teplého vzduchu v jedné místnosti, jako běžná kamna, ale podle typu a velikosti vám mohou vytopit vedlejší místnosti nebo dokonce celý dům přes rozvod ústředního topení a radiátory.

Důvodů, proč se pro krbová kamna s teplovodním výměníkem rozhodnout, je mnoho. Jedním z nich může být skutečnost, že cena za elektřinu a plyn se každoročně zvyšuje. S ní roste DPH a příjmy do státní pokladny. Vy ze své kapsy platíte stále více. A jaký je výsledek „státního” zdražování? Pokladna státu zeje prázdnotou a stát žije na dluh. Když vidíte, že jediné, co vládní úředníci dovedou, je utahovat opasky druhým a sobě si svorně, nezávisle na stranické příslušnosti, každoročně zvedat platy, tak se vám je zkrátka již nechce sponzorovat. Nebo jenom toužíte po klidu domova a pohodě... Ať je důvod jakýkoli, vhodná krbová kamna s teplovodním výměníkem vám minimálně pomohou být v klidu pro případ, že v chladném období nepůjde plyn či elektřina. S nimi se nemusíte bát, že byste se doma třásli zimou.

Výrobci kamen s teplovodním výměníkem

Výrobců krbových kamen a krbových vložek s teplovodním výměníkem je řada. Rádi bychom však v tomto článku popsali obecně technické parametry a konstrukci TV výměníků a přímo některé z výrobků od evropského průkopníka a českého leadera, od společnosti ABX, spol. s r.o. Na vás je potom, abyste popřípadě porovnali s dalšími výrobci.

Technické parametry teplovodních (TV) výměníků

U těchto výrobků je nutné si uvědomit, že se jedná o tlakovou nádobu, která je konstruována na principu souproudého výměníku tepla. Konstrukce výměníků společnosti je koncipována na průchodu spalin konstrukcí výměníku, kde dochází k přechodu vzniklého tepla spalováním, přes plášť výměníku, do vody. A voda je topným médiem teplotního okruhu v budově. V praxi to znamená, že ohřátá voda z výměníku je pomocí vodního čerpadla, které je zapojené v systému, rozváděna do zapojených radiátorů.

Samotná konstrukce TV výměníků společnosti ABX

Samotná konstrukce TV výměníků společnosti ABX je vyvinuta s těmi nejpřísnějšími bezpečnostními parametry, u nových typů výměníků je její součástí vychlazovací (někdy se používá termín „dochlazovací”) smyčka, která brání přetopení výměníku při nečekaném výpadku elektřiny a jež pohání vodní čerpadlo. Zde je možné (z mého pohledu i velmi užitečné) do systému zapojit i další ochranu, a to záložní elektrický zdroj. Dalším bezpečnostním prvkem je regulace Honeywell, která při překročení vysoké teploty uzavírá přívod vzduchu, a tím pádem dochází k omezení intenzity spalování. Neméně důležité je pamatovat i na dostatečný přívod vzduchu do místnosti, kde se kamna nacházejí. Pokud máte kamna zabudovaná ve starém domě, kde netěsní okna ani dveře, tak je problém vyřešen. Máte-li však v domě nová těsná okna a dveře, potom je nutno vždy zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu a to alespoň průřezem 2 dm2 (více v technickém listu společnosti ABX, spol. s r.o.). Pokud se zapojí krbová kamna nebo krbová vložka s TV výměníkem, je zde nutné připomenout, že je potřeba v topné sezoně TV výměník občas vyčistit. Během provozu totiž dochází na plochách výměníku k tvorbě a usazování dehtu, který se zde tvoří při prudkém ochlazování spalin. Při zanášení stěn výměníku se samozřejmě snižuje účinnost přenosu tepla do otopné vody. Tento jev je znatelný například i u kotlů na uhlí. Postup na čištění TV výměníku naleznete v přiložené technické dokumentaci k danému typu pro krbová kamna.

Pohodlný a ekonomický provoz

Hlavní prioritou a výhodou těchto typů zdroje tepla je bezpochyby ekonomický provoz. Vezměme zde v úvahu, kolik peněz musíme vynaložit za zálohy plynu při plynovém zdroji tepla, nebo náklady na pořízení uhlí při zapojeném kotli na pevná paliva. Při porovnání pořizovacích cen dřeva pro krbová kamna zjistíte, že můžete ušetřit zajímavou částku peněz. Ta vás možná přesvědčí, že si výrobek zapojíte do stávajícího otopného systému. Zde je v současnosti výhoda, že krbová kamna můžeme zapojit do otopného systému paralelně se stávajícím zdrojem tepla, a pak už záleží jen na vás a na teplotních podmínkách, jestli zatopíme v kamnech nebo jestli např. zapnete plynový kotel. Další nespornou výhodou je, že krbová kamna s TV výměníkem v podstatě nepotřebují dohled obsluhy, konstrukce TV výměníků, jak již bylo zmíněno výše, je koncipována na přísné bezpečnostní parametry a při správném zapojení je teplotní okruh jištěn proti přetopení a roztržení výměníku.

Sortiment kamen s teplovodními (TV) výměníky

Ve výrobním programu společnosti ABX je několik typů krbových kamen i krbových vložek s TV výměníkem. A co je velmi důležité? Již od základních vývojových koncepcí se pamatuje na široký okruh konečných uživatelů, na jejich prostorové i interiérové požadavky. Navíc má firma velmi pěkně a přehledně zpracované internetové stránky. Na nich jsou všechny typy k dispozici včetně s jejich kompletní technickou dokumentací, která vám poskytne všechny potřebné informace pro výběr právě vámi požadovaného tepelného zdroje. Z typů krbových kamen určitě stojí za zmínku typy Island 7 Aqua, Astra Aqua, Polar 8 Aqua, z dalšího sortimentu stojí za zhlédnutí typy krbových kachlových kamen, které zaujmou svým designem a to především typy Karelie TV, Bavárie TV či Regina K.

Polar 8 Aqua

Polar 8 Aqua patří do krbových kamen s TV výměníkem. Při jejich vývoji byl kladen důraz nejen na designové zpracování proporcí, ale především na užitné vlastnosti výrobku. Základní prioritou bylo maximální využití tepelné energie a její přechod do teplovodního výměníku. Kamna díky svému klasickému vzhledu a svým vlastnostem zcela jistě osloví široké spektrum potenciálních zákazníků z řad uživatelů rodinných domů, pro které je tento typ navržený.

Přestože jsou kamna Polar 8 Aqua ve výrobním plánu společnosti již několik let, stále oslovují všechny evropské obchodní partnery. Výjimkou nejsou ani topenářské firmy a zákazníci z naší země, kde je výrobek z velké části využíván jako zdroj vytápění tím, že je zapojený do otopného okruhu paralelně např. s plynovým kotlem.

Polar 8 Aqua má na povrchu šedý plech a žulu paradiso, včetně horní desky (6,5 k W voda + 5,5 kW vzduch), jmenovitý tepelný výkon 8 kW a regulovatelný výkon 4–10 kW. Druh paliva je dřevo, dřevěné brikety a spotřeba paliva 3,3 kg/hod. Teplota spalin 311 °C, hmotnostní tok spalin 9,8 g/s, energetická účinnost 77 %, vnější průměr kouřovodu 150 mm, připojení kouřovodu horní/zadní, výška kouřovodu 1038 mm, minimální tah komínu 10 Pa. Ovládání primárního vzduchu a ovládání sekundárního vzduchu je velmi jednoduché. Rozměry topeniště [š × h] mm, maximální délka polen 400 mm, tepelný výkon do místnosti 10 kW, tepelný výkon do výměníku 8 kW, max. stat. přetlak 250 kPa, vodní objem výměníku 5 l, teplosměnná plocha výměníku 0,5 m2, výška 1235 mm, šířka 650 mm, hloubka 513 mm a hmotnost (včetně obalu) 190 kg.

Krbová kamna Polar 8 Aqua v provedení šedý plech + pískovec

Teplovodní krbová kamna Karelie

Kachlová krbová kamna Karelie jsou kamna na dřevo většího výkonu s teplovodním výměníkem a krásným keramickým obkladem. Jsou vhodná pro vytápění větších bytů i rekreačních objektů. Přenos tepla je hlavně do teplovodního systému, pak také konvekčním prouděním ohřátého vzduchu mezi pláštěm a topeništěm a sáláním. Jádro kamen tvoří krbová vložka Oxford s teplovodním výměníkem. Ocelový plášť kamen je obložen keramickými kachlemi v barvě zelené, hnědé nebo pískové. Ohniště vyloženo vermikulitem1), na dně litinový rošt s popelníkem, v horní části topeniště ocelový výměník pro ohřev vody, velká široká prosklená dvířka pro přikládání, terciární přívod vzduchu pro lepší spalování. Kamna se dodávají buď s omítaným soklem s úložným prostorem na dřevo nebo s kachlovým soklem.

Doporučené palivo: dřevo, dřevěné brikety.

Kamna Karelie s úložným prostorem na dřevo

Regina K – kachlová krbová kamna s teplovodním výměníkem

Kachlová krbová kamna Regina K středního výkonu s teplovodním výměníkem vhodná pro vytápění menších bytů i rekreačních objektů. Přenos tepla je jednak do teplovodního systému, jednak konvekčním prouděním ohřátého vzduchu mezi pláštěm a topeništěm a sáláním. Topeniště kamen je u varianty „K” ocelové. Obklad kamen je kachlový v barvě zelené, hnědé nebo pískové. Ohniště je vyloženo vermikulitem. Na dně je litinový rošt s popelníkem, v horní části topeniště se nachází ocelový výměník pro ohřev vody. Kamna se dodávají buď s omítaným soklem s úložným prostorem na dřevo nebo s kachlovým soklem.

Doporučené palivo: dřevo, dřevěné brikety.

Krbová kamna Regina K v provedení s kachlovým soklem

Závěr

Věříme, že vás informace zaujaly. A pokud se rozhodnete pro pořízení jakýchkoli krbových kamen s TV výměníkem ze sortimentu společnosti, jsme přesvědčeni, že budete spokojeni.

1 Vermikulit (Webb, 1814), chemický vzorec (Mg,Fe,Al)3(Al,Si)4O10(OH)2·4(H2O), je jednoklonný minerál.
Autor:
Foto: Archiv firmy