Kroměříž

Kroměříž připravuje modernizaci veřejného osvětlení, nové bude úspornější

Kroměříž 14. dubna (ČTK) - Kroměříž připravuje modernizaci veřejného osvětlení ve městě. V první etapě bude zahrnovat více než 300 svítidel. Ve městě je jich přes 4000. Kroměřížské technické služby (KTS), které veřejné osvětlení spravují, náklady vyčíslily zhruba na 3,5 milionu korun. Přibližně 2,7 milionu korun by měla pokrýt dotace od státu. Město vymění zastaralá sodíková světla, která nahradí moderní LED svítidla, řekl dnes novinářům místostarosta Jan Hebnar (ODS).

Hlavním cílem výměny světel je úspora energií, odhadovaná roční úspora nákladů je podle místostarosty ve statisících korun. "LED světla mají zhruba třetinovou spotřebu oproti klasickým sodíkovým výbojkám. Takže úspora je okamžitá a zcela jasně kalkulovatelná," řekl Hebnar, který je i jednatelem KTS.

Nová světla budou vybavena regulací příkonu, což umožní měnit intenzitu jejich svícení. Podle místostarosty a dalšího jednatele KTS Karla Holíka (ČSSD) bude příkon svítidel v noční době od 22:00 do 4:00 snížen o 40 procent. "Pak se vrátí zpět do plného výkonu," uvedl Holík.

Veřejné osvětlení město vymění v ulicích Gorkého, Bratří Šilerů, Talichova a ve vnitrobloku Moravské, Třasoňovy a Zeyerovy ulice. Nové bude osvětlení i v ulicích Alšova, Myslbekova, Štursova, Purkyňova, Tyršova, Boční, Fügnerova, K Terezovu, Třešňová, Jabloňová, Meruňková, Višňová, Broskvová, Švestková, Sadová a Ořechová a v místních částech Zlámanka a Drahlov. "Termín dokončení první etapy výměny veřejného osvětlení je stanoven na červen příštího roku," doplnil ředitel KTS Marian Vítek.

Kroměříž má včetně místních částí téměř 4200 světelných bodů veřejného osvětlení. Z nich 400 nechalo město v posledních letech nahradit LED svítidly nebo LED žárovkami.

Autor: ČTK
Foto: Michaela Jilkova, zdroj: Shutterstock