Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Krytina Ruukki Monterey zdobí Acrobat Park

Ruukki si u nás za své dvanáctileté působení vybudovala dobrou pozici nejen v prodeji ocelových hal, komponentů pro střešní, fasádové a okapové systémy, ale zejména jako spolehlivý partner – dodavatel ucelených řešení jak pro profesionální zákaznickou skupinu, což jsou investoři, developeři, stavební firmy, projektanti, architekti, atp., tak pro koncové drobné a svépomocné stavebníky.

Od svých tržních rivalů se odlišuje finskou kvalitou výrobků, kvalitním předprodejním poradenstvím a rychlou realizační koncovkou.

Není tedy divu, když se i akrobatický lyžař Aleš Valenta, držitel zlaté medaile ze zimních olympijských her v americkém Salt Lake City v roce 2002 za vůbec první skočené trojité salto s pěti vruty při oficiálních závodech a dnes také podnikatel a současně zakladatel unikátního Acrobat Parku, rozhodl pro jistotu nejlepší kvality – pro střechu z lehké kovové střešní krytiny značky Ruukki.

Celkový pohled na areál Acrobat Park. V popředí jsou odrazové plochy můstků, dále bazén, hřiště na plážový volejbal, v pozadí objekt s restaurací, ubytovací kapacitou, šatnami, technickým a administrativním zázemím. Objekt je vybaven střešní krytinou Ruukki

Podobně jako u zisku zlaté medaile, ani návrh a stavební realizace Acrobat Parku by se neobešly bez pevné vůle, jasného plánu, cílevědomosti a perfektní součinnosti s kvalitními partnery, včetně firmy Ruukki. Jedině tak bylo možné v červnu 2002 uvést do provozu tréninkové středisko pro letní přípravu jeho následovníků. Základem dnes už ve světě známého Acrobat Parku jsou tři skokanské můstky s bazénem, vše uprostřed krásné přírody pod lesnatým hřebenem, který zabíhá z jihozápadu do samotného centra horského městečka Štíty na Šumpersku.

Jméno Aleše Valenty je pojmem – dnes i v oblasti organizační a podnikatelské činorodosti. Pro společnost Ruukki je spolupráce s touto osobností zajímavá i tím, že v jedinečném sportovním centru návštěvníci přímo vidí praktickou krásu komplexního řešení střešního systému značky Ruukki.

Hlavní budova areálu Acrobat Parku je osazena střešní krytinou z profilu Ruukki Monterrey v tmavě hnědé barvě RR32 a slunečními kolektory

Střecha pro všechny

Výstavbu tréninkových můstků jsem původně nebral jako nějaký podnikatelský záměr. Prostě nebylo doma kde trénovat a cestování bylo nepraktické," popisuje Aleš Valenta prvotní pohnutky, které vedly k takto výjimečné stavbě. „Měl jsem i štěstí na lidi kolem sebe, takže je dnes Acrobat Park největší tréninkové centrum svého druhu na světě. Celkovou rozlohou i výškou můstků.”

K areálu postupně přibývalo další zázemí – šatny, restaurace, ubytování. To vše potřebovalo doslova zastřešit a ve výběrovém řízení nakonec zvítězila firma Ruukki, konkrétně – profil Monterrey v hnědé barvě RR32. S odvedenou prací byl Aleš Valenta tak spokojen, že spolupráce obou partnerů přetrvává dodnes.

Můstek Ruukki – výzva pro akrobatické skokany

Čelo odrazové plochy největšího můstku zdobí značka Ruukki, a tak si ji sportovci vzali za svou: „Skočil jsem Ruukki!” chlubí se domácí i zahraniční skokani. Tušíme, že za jejich výkonem stoji výjimečnost, tvrdá dřina, kvalita, spolehlivost, profesionální přístup, zodpovědnost a skvělý pocit z dobře odvedené práce. Předpoklady, které proslavily i značku a firmu Ruukki.

Dnes se Alešovi Valentovi po soutěžích prý ani nestýská. Jednak ještě skáče – například nedávno v Německu – na exhibicích, ale hlavně má dostatek aktivit mimo závodění. „Nikdy jsem vrcholový sport nebral jako to nejdůležitější a plynule jsem zaplul do normálního života. Rodina je priorita všeho, ale k tomu se musím starat o Acrobat Park – kde pracují i rodiče – a další činnosti” vysvětluje pětatřicetiletý Aleš.

Odraziště největšího ze tří můstků Acrobat Parku nese logo Ruukki

Spojení kvalitních partnerů

Moje seznámení s firmou začalo nenápadně," pokračuje Aleš. „Ale kdybych nebyl spokojen s výsledkem jejich práce u nás a osobně se o kvalitě střech a doplňků nepřesvědčil, nikdy bych s nimi nespojil své jméno – v tom jsem hodně nekompromisní. Když se s někým spojit, tak s kvalitním. Střecha se líbí každému, kdo přijede. Také se tu inspirovalo hodně místních stavebníků. Jezdí se k nám dívat i různí experti a redaktoři odborných časopisů.”

Středisko vyrůstalo postupně tak, aby sloužilo lidem. Na starém, zrušeném koupališti se zrenovoval bazén, postavily se můstky. Největší má začátek nájezdové dráhy dvacet devět metrů nad hladinou bazénu, což ho řadí na zatím nejvyšší můstek svého druhu na světě. A právě rozměry můstků prý byly hádankou zodpovězenou až při prvních skocích. V zimě se většinou na odrazovou plochu najíždí z přírodních svahů.

Nevěděl jsem, jestli na našich můstcích bude nájezdová rychlost dostatečná a úhel v místě odrazu správný. Svým způsobem jde o kopii profilů hotových můstků, ale vždy je to loterie. Šel jsem tou cestou, abychom se i při letních trénincích co nejvíce přiblížili parametrům skákání na sněhu. Takže rozměry můstků narůstaly a naše nájezdy jsou delší a strmější, aby byl odpovídající odraz na »kopáku«. Problém by byl, kdybychom prostavěli milióny a pak zjistili, že nedosáhnete rychlosti, kterou potřebujete.”

Pohled na střechu nad kruhovitou částí hlavní budovy

Ze dvou základních konstrukcí je vyvedeno šest nájezdových drah. Stranou nechybí ani malý můstek na první seznámení, kde mohou začínat i děti. Celková hmotnost ocelových konstrukcí je 71 500 kg.

Bezpečné dopadnutí do vody umožňuje velký bazén bývalého koupaliště o rozměrech 30 × 17 m. Je v něm 1 530 m3 vody. Hladinu na dopadu ještě čeří bubliny ze vzduchových trysek na dně bazénu.

Budeme-li mezi technické údaje počítat i schody vedoucí na velký můstek, tak těch je 161. Sportovci je vyšlápnou tak dvacetkrát za den.

Cesta k vítězství

Aleš Valenta se ani v době vrcholového závodění nezlobil, když se lépe než on umístil někdo, kdo trénoval na jeho můstcích. „Naopak, měl jsem z toho radost, protože to svědčilo i o kvalitě našeho centra."

Jeho výstavba začala v roce 2001 a v červnu 2002 byl otevřen, což bylo dobře načasované. „Na začátku jsem vůbec netušil, jak se rozvine spolupráce s firmou Ruukki. Dnes je ovšem už na co navazovat, což se týká jak fungujícího partnerství s Ruukki, tak i rozšiřování areálu. Ve Štítech pořád budujeme. I když je pro akrobatické skokany nejdůležitější právě letní příprava, provoz zázemí Acrobat Parku je celoroční.”

Pohled na detaily řešení střešní krytiny Ruukki, profil Monterrey, nad kruhovým vystoupením hlavní budovy s valbami a nárožími resp. úžlabími mezi střešními plochami

Brzy se totiž ukázalo, že sportovci, ale i náhodní návštěvníci areálu ve Štítech začali uvažovat, že by bylo hezké zde pobýt déle. Posedět v restauraci, přespat, dopřát si relaxační pobyt se sportovním vyžitím. Objekt tak přilákal vedle sportovců i výletníky či turisty a stal se také místem pro dojednávání kontraktů a pořádání firemních akcí. Areál byl postupně rozšířen o hřiště na plážový volejbal, pétanque a další.

Dnes k nám hodně jezdí pracovní kolektivy z celé republiky na různé semináře a firemní víkendy. K úspěchu jejich setkání napomáhá okolní příroda, zapomínají tu na starosti a taky si záměrně nechávají na pokojích mobilní telefony, aby si prostředí a pobyt opravdu užili. S tím jsem při prvních plánech vůbec nepočítal. Přispělo i to, že jsem v době výstavby centra vyhrál olympiádu. Ukázalo se to jako skvělý marketingový tah, přestože jsem ho samozřejmě neplánoval,” dodává na rozloučenou a pověstným úsměvem olympijský vítěz v akrobatických skocích na lyžích, zakladatel Acrobat Parku a podnikatel Aleš Valenta.

1 Redakčně upraveno z podkladů společnosti Ruukki CZ, s.r.o.
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv Ruukki