Kvalita pitné vody a vnitřní vodovodní instalace
Kvalitní pitná voda se stala pro mnoho z nás samozřejmostí. Zvykli jsme si otočit vodovodním kohoutkem a nabrat si do sklenice kvalitní a zdravotně nezávadnou pitnou vodu. To je však možné jen díky zajištění kvalitního zdroje pitné vody, úpravě vody ve speciálních úpravnách a v neposlední řadě i díky kvalitním venkovním rozvodům vody a vnitřním instalacím. Jaké jsou možnosti v oblasti materiálů vnitřních vodovodních potrubí?
Pro vnitřní vodovodní instalace můžeme použít celou řadu trubních systémů z různých materiálů, které mají různé druhy spojování a montáže. Každý z těchto systémů má své výhody a nevýhody a může jistým způsobem ovlivňovat kvalitu pitné vody. Vnitřní vodovodní rozvody můžeme rozdělit podle používaných materiálů na kovové, plastové nebo z vícevrstvých materiálů. Podle druhu spojování potrubí na svařované (pájené), lisované, lepené, spojované pomocí závitových spojů nebo kombinace jednotlivých metod.
Tab.: Technické parametry trubky
Složení | PP-RCT |
S (SDR) | S 3,2 (SDR 7,4) ø16 mm, S 4 (SDR 9) ø20–125 mm |
Teoretická přepravní kapacita: | 20 °C / 19,3 bar / 50 let |
70 °C / 8,5 bar / 50 let |
Vnitřní kovové vodovodní instalace
Z kovových materiálů se používají pro vodovodní instalace pozinkovaná ocel, měď anebo nerez.
Instalace z pozinkované oceli se v dnešní době již používají zřídka, před cca 30 lety to ale byl nejpoužívanější materiál pro vnitřní vodovody, a tak se s ním ještě poměrně často setkáváme, například při rekonstrukcích domů. Nevýhodou těchto instalací je značná pracnost při montáži (spojování pomocí závitových spojů), poměrně velké tlakové ztráty v rozvodech a usazování nečistot a inkrustů v potrubí. Toto vše může negativně ovlivňovat kvalitu pitné vody. Výhodou pozinkovaného potrubí je jeho nízká cena a požární odolnost. Z těchto důvodů se pozinkované potrubí používá v dnešní době hlavně pro požární vodovody.
Měděné vodovodní instalace částečně odstraňují nevýhody pozinkovaných instalací, jako je složitá montáž a velké tlakové ztráty, ale mají také některé negativní vlastnosti. V určitých případech mohou totiž měděné instalace negativně ovlivňovat kvalitu pitné vody a pořizovací cena měděných instalací patří k těm vyšším.
Nerezové vodovodní instalace patří k těm nejkvalitnějším. Splňují všechny požadavky, které na vodovodní instalace klademe a v žádném případě nezhoršují kvalitu pitné vody. Jejich hlavní nevýhodou je ale vysoká pořizovací cena.
Vnitřní plastové a vícevrstvé instalace
Z plastových a vícevrstvých instalací se nejčastěji používají svařované rozvody z polypropylenu a lisované systémy s trubkami PE-Xc (PB) a vícevrstvými trubkami PE-Xc/Al/ PE-HD.
Lisované vodovodní instalace s vícevrstvými trubkami (nebo jednovrstvými trubkami PE-Xc, PB) jsou montážně velice jednoduché. Tyto instalace nemají žádný negativní vliv na kvalitu vody, ovšem k jejich nevýhodám patří velká tlaková ztráta v tvarovkách a také vyšší pořizovací cena.
Vnitřní svařované instalace z polypropylenu vychází ze srovnání všech materiálů nejlépe – ideálně kombinují vysoké užitné vlastnosti, životnost, snadnou montáž a nízké pořizovací náklady. Díky své konstrukci mají malé tlakové ztráty. Hladká stěna navíc nedovoluje usazovaní nečistot v potrubí. Jedná se o celoplastové instalace, které nijak nezhoršují kvalitu pitné vody, naopak splňují ty nejpřísnější hygienické normy. Spojování plastových rozvodů z polypropylenu se provádí polyfůzním svařováním. Tato metoda patří k jednoduchým a velmi bezpečným způsobům spojování potrubí a tvarovek. Cenově jsou svařované systémy z polypropylenu také velice dostupné.
Toto vše zapříčinilo, že svařované systémy z polypropylenu patří jednoznačně k nejpoužívanějším systémům pro vnitřní vodovodní instalace.
Jedním z nejprodávanějších systémů na českém trhu je systém Ekoplastik. Je dodáván v dimenzích 16 až125 mm a kromě trubek a tvarovek z PPR jsou jeho součástí také nové jednovrstvé a vícevrstvé trubky z nového materiálu PP-RCT (označováno také jako polypropylen čtvrté generace). Tento materiál má výrazně větší tepelnou a tlakovou odolnost než standardní PPR. Vnitřní instalace z potrubí z PP-RCT mají proto ještě větší bezpečnost než rozvody z PPR.