Kvalitní a elegantní kování od EFB

Společnost EFB se zabývá dovozem a prodejem nadstandardního stavebního kování do ČR více než 20 let. Svůj sortiment stále doplňuje a v letošním roce nabízí řadu novinek. A to skryté panty pro celoskleněné dveře Tectus® Glass, FSB vložená okenní klika či luxusní kování Olivari.

Za zmínku však rozhodně stojí i osvědčené produkty, například dveřní kliky v objektech se zvýšeným provozem.

Tectus® Glass – skryté panty pro skleněné dveře

Společnost Simonswerk vyvinula estetické a funkční řešení pro montáž skleněných dveří – závěsný systém Tectus® Glass. Díky němu jsou panty v celoskleněných dveřích zapuštěny v jedné rovině se zárubní. Dveře tím působí minimalisticky, elegantně a transparentně.

Skryté panty z řady Tectus

Použití skleněných dveří, například v kancelářích nebo v soukromých obytných prostorech, slouží k akustické ochraně a oboustrannému průhledu dveřmi. Taková koncepce často jde ruku v ruce s touhou po minimalistickém designu. Systém Tectus Glass® dodává skleněným dveřím nebývalé světlo a průhlednost. Zapuštěná konstrukce dveřního křídla, rámu a závěsu vytváří fascinující estetický a technický detail. Celek dveřního křídla a zárubně tak plně odpovídá požadavkům kladeným na současné koncepce interiérového designu.

Systém Tectus Glass® dodává skleněným dveřím nebývalé světlo a průhlednost

Magnetické uzavření dveří

Uzavírací magnet KC 50/G na straně dveří umožňuje bezkontaktní a tichý uzavírací proces, který lze individuálně přizpůsobit požadovanému otevírání dveří. Kompletní řešení je doplněno o madélko, které je ve stejné povrchové úpravě jako závěs dveří.

Skryté panty lze použít pro zatížení do 60 kg – to odpovídá skleněným dveřím o rozměrech 10×100×2300 mm.

Systém Tectus Glass® dodává skleněným dveřím nebývalé světlo a průhlednost

FSB vložená okenní klika

Nová řada vložených okenních klik FSB, vhodná pro dřevěná a hliníková okna, vznikla pod heslem: Méně znamená více.

Vložené okenní kliky FSB mají nový mechanismus, který napomáhá správnému ovládání okna jak hmatovým, tak akustickým způsobem. Otevření, zavření i ventilace se polohují v rozmezí 90 °. Mechanika je konstruována tak, že nezáleží na typu vnitřního kování okna. Polohovač je nezávisle integrován v rukojeti.

Způsob montáže vložených okenních klik je na trhu zcela nový, ale díky speciálnímu adaptéru (030401 00000), který usnadňuje polohování, není vůbec složitý.

Všechny okenní kliky FSB jsou vybavené kuličkovými polohovači a tím i zásuvnými nástavci. Jsou navrženy tak, aby bez problémů vydržely 25 000 operací / 150 000 poloh (180° otočení a sklopení), což jim přineslo nejvyšší hodnocení kvality 5/180 podle DIN EN 13126-3. Tato norma definuje požadavky na okenní kliky, které jsou navrženy tak, aby zajistily stálou kvalitu a spolehlivost funkce po mnoho let. Přesněji řečeno – klika se kvalifikovala do pravidel RAL, což znamená, že musí vydržet 10 000 cyklů sklonu otáčení 180 °.

Vložené okenní kliky FSB mají nový mechanismus, který napomáhá správnému ovládání okna jak hmatovým, tak akustickým způsobem

Uzamykatelné okenní kliky

Nové řešení zahrnující integrované uzamykání, které lze pohodlně ovládat klíčem zepředu, je ideální řešení pro okna odolná proti vloupání. Uzamykatelné okenní kliky mohou být provedeny ve stejném stylu jako váš oblíbený model kliky na ostatních oknech.

FSB vložená okenní klika v kostce:

  • vhodná pro dřevěná a hliníková okna,
  • variabilní čtyřhran 24–38 mm,
  • kulatá rozeta,
  • montáž není závislá na mechanismu okna,
  • bezpečnostní polohovací mechanismus,
  • skryté upevnění,
  • testováno dle DIN EN 13126-3,
  • dodáváno ve všech materiálech FSB, dostupné v uzamykatelném provedení.

Luxusní kování Olivari

Pro náročnější klienty, kteří preferují luxus a krásu spojenou s autorským designem, přibylo kování Olivari od stejnojmenné firmy. Kování se vyznačuje klasickým italským designem, organickými tvary a velmi vysokou kvalitou povrchových úprav. Designéry kování jsou celosvětově známí architekti a designéři.

Luxusní kování Olivar se vyznačuje klasickým italským designem

Firma Olivari staví na historii a kvalitě. Vznikla již v roce 1929 a své produkty vyrábí výhradně ve svém italském závodě. Kvalita výroby je zajištěna nejmodernějšími výrobními postupy a moderním strojním vybavením. Certifikována dle ISO 9001 a ISO 14001.

Olivari nabízí celou řadu kování pro interiérové dveře, vybírat lze nejrůznější dveřní madla či okenní kličky.

Olivari nabízí celou řadu kování od celosvětově známých designérů

Dveřní kliky v objektech se zvýšeným provozem

Výběr správného kování pro dveře osazené ve veřejném objektu je často podceňován. Případně mu není přikládán takový důraz, jaký je kladen na výběr samotných dveří. Volba správné kliky je ale neméně důležitá jako výběr dveří. Vždyť jaký komponent na dveřích je pro jejich ovládání nejdůležitější a nejvíce zatěžovaný? Je to dveřní klika. Bez dveřní kliky by byly dveře jako automobil bez volantu.

U veřejných projektů se často setkáváme s faktem, že na prvním místě při rozhodování o výběru dveřní kliky je výhradně cena a částečně i design. Není ale brán zřetel na konstrukci daného kování. Stane se tak, že luxusní dveře z tropické dřeviny jsou osazeny levnou nebo naopak vysoce designovou drahou klikou, která ale po několika měsících provozu nedrží na dveřích, je povislá nebo zůstane v ruce, neboť konstrukce kování není určena pro tak vysoké zatížení. To není dobrá vizitka pro objekt, ve kterém jsou tyto dveře umístěny.

Levná klika se stane během provozu budovy velmi drahou

Při stavbě se většinou na dveřní kliky dostane až ve chvíli, kdy je již financí málo, a tak je vybrán levnější model kování, přestože v projektu bylo původně navrženo objektové kování.

Úspora na pořízení je však pouze při prvním nákupu. Nekvalitní kování, které konstrukcí neodpovídá předpokládanému zatížení v budově, bude časem způsobovat problémy a bude nutné jej vyměnit za nové. Každá tato výměna ale s sebou přináší nemalé dodatečné náklady, zejména v podobě odměny za provedenou práci spojenou s výměnou kování. U administrativní budovy s vysokým provozem, kde je více než několik desítek dveří, budou tyto náklady určitě nemalé.

Není lepším řešením pořídit kvalitní objektové kování ihned v době realizace stavby a tyto náklady uspořit pro jiné využití, než je dodatečná oprava dveřních klik?

Objektové kování FSB ASL pro nejnáročnější

Nová verze objektového kování ASL od firmy FSB stanovuje nový standard, a to bez nárůstu ceny s ohledem na skutečnost, že se jedná o 4. objektovou třídu s životností minimálně 1 milion otevíracích cyklů dveří. Je vhodná pro použití do vysoce namáhaných veřejných prostor jako hotely, kancelářské budovy nebo školy. Kování je certifikováno dle DIN EN 1906, 4. zátěžová třída.

Všechny produkty lze zakoupit na www.luxusnikovani.cz.

1 Zpracováno z podkladů společnosti E F B, spol. s r.o.
Autor: Mgr. Helena Hejhálková
Foto: Archiv firmy