Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Kvalitní a odolné zátěžové podlahoviny

Již patnáct let je firma E.A.M., spol. s r.o. výhradním dodavatelem podlah finského výrobce Upofloor Oy do České republiky a na Slovensko. Za tu dobu si vybudovala dobré jméno mezi investory, kterým nabízí odolné a snadno udržovatelné podlahoviny v mnoha barevných kombinacích. Novinkou, která se objevuje na našem trhu, je kolekce podlahovin LifeLineTM, vyrobená z materiálu EnomerTM bez obsahu PVC.

Podlahoviny LifeLine™ jsou velmi o dolné i při extrémně velké zátěži, velmi snadno se udržují, a navíc jsou ekologicky bezpečné. Nový produkt se vyvíjel téměř deset let a jedná se o první kolekci podlahovin vyrobenou ze zcela nového materiálu EnomerTM, který obsahuje 80 % přírodních minerálů (uhličitan vápenatý) a 20 % termoplastických polymerů s nášlapnou vrstvou impregnovanou ionomerem. Takto hloubkově impregnovaný povrch brání penetraci nečistot. Jedná se o stejný materiál, z jakého se vyrábějí golfové míčky, a stejně jako ony je také odolný proti velkému množství chemikálií (kyselin, alkalických sloučenin i rozpouštědel) a dále proti opotřebení a poškrábání. Díky ionomerové vrstvě je údržba nových podlahovin velmi snadná.

Vlastnosti a použití

Přírodní materiál, ze kterého jsou podlahoviny LifeLineTM vyrobeny, dosahuje vysoké odolnosti proti ohni (je také schválen zkušebnou pro použití na lodích), v případě spalování neprodukuje toxické plyny.

Díky velké odolnosti jsou tyto nové podlahoviny vhodné do škol, kanceláří, obchodních domů, středisek pečovatelské služby, domovů důchodců, nemocnic a podobně. Při pokládce se používají disperzní lepidla například Henkel K 188E nebo Uzin 2000S.

Tento druh podlahovin byl pečlivě a dlouhodobě testován a výsledky na vyžádání firma E.A.M., spol. s r.o poskytne k nahlédnutí.

Několik variant

Podle množství termoplastických po ly merů obsažených v podlahovinách a podle rozměrů a barevných odstínů se podlahoviny dělí do tří skupin označených LifeLineTM, LifelineTM CS a LifelineTM LT.

Vlastnosti produktu LifeLineTM
Vlastnost Zkušební metoda Výsledek
OhnivzdornostEN 13501-1 DIN 4102 ASTM E648-99 ASTM E662-97Bfl-s1 B1 Třída 1( >0,45 W/cm2) < 450
EmiseFLEC< 0,005 mg/m2/hod po 4 týdnech
Limit statického zatíženíASTM F970>250 psi
Rozměrová stálostEN 434 (6 hod. 50°C)< 0,1 %
Odolnost vůči nárazuASTM F 1265prošlo zkouškou
Účinek kolečkové židleEN 425vhodné
Účinek průmyslového kolaEN 1818vhodné
Odolnost proti abraziEN 660-2skupina T < 2,0 mm3
Stálost barvyEN 105-B027
Odpor proti kluzuEN 13893 DIN 51130 ASTM C 1028DS R9 0,8
FlexibilitaEN 435 ASTM F 130440 mm (flexibilní dlaždice) 1,6“
Elektrická náchylnostEN 1815< 2 kV (antistatická)
Topení pod podlahou
vhodné (max. teplota 28°C)
Chemická odolnost
výborná odolnost vůči kyselinám, alkáliím, rozpouštědlům
Bakteriální růst
nepůsobí jako substrát pro bakteriální růst

První z nich LifeLineTM obsahuje 80 % přírodních minerálů a 20 % termoplastických polymerů s nášlapnou vrstvou impregnovanou ionomerem. Podlahovina se vyrábí ve čtvercích s rozměry 50 × 50 cm ve dvaceti barevných odstínech.


Podlahovina LifeLineTM je vhodná na velmi frekventovaná místa

Další typ podlahoviny LifeLineTM CS, která se skládá z 60 % přírodních minerálů a 40 % termoplastických polymerů opět s nášlapnou vrstvou impregnovanou ionomerem, se vyrábí v pásech šíře 145 cm a délky až 25 m v padesáti barevných odstínech. Ke spojování jednotlivých pásů se používají svařovací dráty LifeLineTM, které dodáváme v 50ti barvách. Firma vyrábí 50 barev soklů G 70 PF ( 70 x 18 mm) také bez PVC a speciální sokly G100 PF S (100 x 38 x 2 mm) bez PVC, který se vytahuje na zeď.

Poslední skupinu tvoří podlahoviny LifeLineTM LT, jejichž složení se neliší od první skupiny (80 % přírodních minerá lů a 20 % termoplastických polymerů s nášlapnou vrstvou impregnovanou ionomerem), vyrábějí se však ve stylu selských prken s rozměry 914,4 × 101,6 mm. Tato kolekce obsahuje 12 atraktivních dřevěných designů – od exotického ořechu a mahagonu až k červenavé třešni a růžovému dřevu a klasické světlé dřevěné povrchové úpravě jako je javor, bříza a bílo-skvrnitý dub. Lifeline LT je balení po 30ti prknech, to je 2,78 m2. Prořez u všech Lifeline je do 3%.


Teplé dřevěné odstíny LifeLineTM LT vytvářejí velmi přívětivé prostředí

Výhody LifeLineTM

Podlahoviny se dají vzájemně kombinovat bez dilatačních lišt, protože mají stejnou tloušťku, LifeLineTM (čtverce 50 × 50) LifeLineTM CS (v pásech š 145 cm) a LifeLineTM LT (selská prkna).

Technická specifikace LifeLineTM (EN 685 21-43)
Vlastnost Zkušební metoda Výsledek
tloušťkaEN 4282,0 mm
hmotnostEN 4303600 g/m2
velikost dlaždiceEN 427500×500 mm
balení dodávky
5 m2 (20 dlaždic)

Neobsahují PVC, jedná se o přírodní minerál (uhličitan vápenatý) a termoplastické polymery. Jsou vhodné pro pod lahové vytápění, neboť neobsahují žádné látky typu plastifikátorů, stabilizátorů nebo těžkých kovů.


Na chodby a schodiště lze využít podlahovinu LifeLineTM

Díky ionomerové vrstvě, která zabraňuje hloubkovému znečištění, je údržba nenáročná a podlahoviny nevyžadují časté voskování a leštění. Jsou odolné vůči chemikáliím i vůči nadměrnému opotřebení. Odolnost LifeLine proti ohni předčí vinyl, linoleum i pryž. V případě požáru netvoří toxické spaliny (kyanovodík, kysličník siřičitý, chlorovodík atd.). Jako jediná podlahovina nereaguje na pryžové antioxidanty. Snadno se instaluje a splňuje požadavky odolnosti vůči skluzu. Je to antistatický materiál a neumožňuje růst baktérií.

Autor: Pavel Klamka
Foto: Archiv firmy