Kvalitní okna nejsou všude samozřejmostí

Ve společnosti Stavona však ano. Největší východočeský výrobce přesných plastových oken z Českých Libchav se i v časech odbytové stagnace spoléhá na nejvyšší kvalitu. Zákazník si odtud odnáší pouze okna ze špičkových profilů, zasklení a kování. Dlouhodobě tak získává bezvadnou funkčnost a vysokou tepelnou a zvukovou ochranu. V konečném výsledku i mnohem méně starostí a více peněz.

Dnešní, pro stavebnictví složitá doba, je zvláštní tím, že firmy i lidé vykládají, takříkajíc, karty. Na jedné straně vyplouvá nekoncepčnost části byznysu, zejména velkého korporátního s nejasnými, strnulými až bezradnými vlastníky. U jiných firem krize naopak vyvolává nápaditost, odvahu a předvídavost. Říká se, že zdravé a nápadité firmy krizi neznají, ta je naopak posiluje. To je i případ firmy rodinného typu Stavona spol. s r.o.

Kvalitní přesná česká okna

Vedení Stavony tvrdí, že když zákazník dostane špičkovou kvalitu, kterou rychle zjistí podle toho, že jeho okna nevyžadují žádné opravy a dlouhodobě slouží k plné spokojenosti, je to ta nejlepší reklama. Většinou si dobrou zkušenost nenechá pro sebe a jeho doporučení a často i praktická ukázka u sebe v bytě mají u nových zájemců obrovskou váhu.

Ne každý jde touto cestou. Někteří výrobci oken řeší malou poptávku použitím tenčích profilů třídy B, méně kvalitního kování z východu a často i nižší rozměrovou přesností vyráběných oken, u nichž nepřesnost 5 mm není „žádná míra”. Spojí-li se tato nepřesnost a snížená kvalita s nekvalitní montáží na stavbě, kde ani cm není „žádná míra”, nedá na sebe výsledek dlouho čekat. Vznikne problémové až nefunkční okno.

Stavona naopak používá systémové, tzn. vždy profily třídy A s nejsilnější obvodovou stěnou 3 mm, ze kterých vyrábí rány a křídla oken s přesností 0,5 mm. Používá špičkového kování s vysokou mechanickou odolností a povrchovou stálostí. Přesnost a kvalita nejsou vyhozené peníze. Jen kombinace přesných oken a stabilního kování zaručuje dlouhodobou a bezproblémovou funkčnost oken, zejména je-li doprovázena přesnou montáží na stavbě, kterou Stavona od montážních firem také důsledně požaduje. Jde o tyto základní věci, které zákazník získává:

  • přesná, funkční česká okna,
  • špičkové kování,
  • vysokou tepelnou izolaci,
  • špičkovou vzduchovou neprůzvučnost.

Přesné zhotovení okna, jeho přesné zabudování a kvalitní kování nemá jen vliv na životnost. Úzce souvisí i s vysokou tepelnou izolací a zejména schopností okna izolovat hluk, což vyjadřuje veličina vzduchová neprůzvučnost. Jen přesné a těsné okno dobře izoluje teplo a hluk. Naopak nepřesně zabudovaná a nepřesně vyrobená okna s nekvalitním kováním, které se brzy opotřebuje, nemohou nic izolovat.

Bezpečnost přesných oken

Na odborné úrovni ani v časopisech se příliš nekomunikuje, že kvalitní kování na přesných oknech přispívá k lepší bezpečnosti oken. Myslí se tím bezpečnost před otevřením či vypáčením okna z venku. Kování, které se po zabudování nepřesného okna musí často seřizovat a které bývá seřízeno až na samých okrajích řiditelných rozsahů, aby okno vůbec fungovalo, bývá pro lupiče snazším oříškem. Na rozdíl od přesného okna s kvalitním kováním s možností použití bezpečnostních uzavíracích bodů.

Venkovní rolety a žaluzie

I tento prvek odrazuje zloděje, kteří především hrají o čas a překonání rolety je může zdržet tak, že od plánu raději ustoupí.

Hlavním účelem těchto zařízení je ovšem ochrana před mocným přílivem tepla, které dodává do obydlí přímé slunce s viditelnou složkou záření, které prochází zasklením oken. To může dosahovat až 600 W na 1 m2 světlé okenní plochy při kolmém dopadu slunečních paprsků. Kvalitní venkovní roleta či žaluzie – ve staženém stavu – tuto dodávku tepla sníží zhruba na setinu.

Stažená předokenní roleta nebo žaluzie dobře funguje i v zimě, zvlášť v noci za extrémních mrazů. Její účinek se dá zhruba přiblížit tak, že zvýší tepelnou izolaci izolačního dvojskla na úroveň izolačního trojskla a významně vylepší i trojsklo.

Tato skutečnost sníží nejen tepelné ztráty, ale zvýší i povrchovou teploty na skle ze strany interiéru. Tím podstatně oddálíme nebo zcela odstraníme zimní rosení oken na vnitřní straně okna.

Další doplňky oken

Zmíněné venkovní rolety a žaluzie jsou součástí širší nadstavby okenních doplňku ve společnosti Stavona, která obsahuje i vnitřní žaluzie a protisluneční clony, sítě proti hmyzu a ovládací prvky.

Závěr

Říká se, že kvalitní výrobky si své zákazníky najdou sami. Nelze než souhlasit a s podobnou zkušeností se po 22 letech úspěšného působení na trhu netají ani Stavona spol. s r.o. Chystáte-li se stavět či modernizovat, vyhledejte česká přesná okna Stavona raději sami. Silný zážitek z kvality za to rozhodně stojí.

Autor:
Foto: Archiv firmy