Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Kvalitní osvětlení je tvořeno celou řadou detailů

Vhodné osvětlení má na člověka zásadní vliv. Umožňuje nám pracovat, snižuje riziko úrazů, ovlivňuje smysly a vytváří tak příjemnou atmosféru. Abychom se ale pod umělým, případně kombinovaným osvětlením cítili dobře, je třeba správně nastavit celou řadu kvalitativních a kvantitativní parametrů. Když se to povede, je výsledek dokonalý.

S nástupem LED osvětlení přišla celá řada dříve netušených možností, přibývají specializovaní projektanti a stále více realizací probíhá na základě podrobných osvětlovacích studií.

Zdravotní hledisko

Nejde totiž jen o lumeny, barevný odstín a watty, jak by se mohlo zdát po zhlédnutí krabičky od žárovky. Problematika je mnohem širší a požadavků mnoho viz například [1]: „Pro dobré vidění je třeba zajistit především dostatečnou intenzitu osvětlení, jas, přiměřený kontrast (poměr nejvíce a nejhůře osvětlených ploch v zorném poli), poměr jasů pozorovaných předmětů a jejich detailů, rozložení jasů a barvu světla. Velké kontrasty usnadňují rozeznávání detailů (černý tisk na bílém papíře), avšak jsou-li v celém zorném poli, urychlují nástup zrakové únavy. Malé kontrasty naopak činnost zhoršují až znemožňují (šití černé látky černou nití), příp. vyžadují vyšší intenzitu osvětlení a lokální přisvětlení. Výsledkem je opět vzestup zrakové únavy.” Doplním, že vše navíc ovlivňuje proměnné přírodní osvětlení a denní doba.

Nekonečné možnosti v oblasti designu

Moderní osvětlení současně otevírá nové možnosti v oblasti designu. Díky LED technologii můžeme zdůraznit architektonické detaily, vytvářet nejrůznější světelné scény s barevnými efekty nebo jen příjemně podbarvit atmosféru. Inteligentní systémy řízení osvětlení zároveň dovolují realizaci variabilních systémů, díky nimž lze v několika vteřinách celkový vjem úplně změnit.

Kuchyňská linka s integrovanými svítidly

Bydlení

Podsvícený strop navozuje pocit otevřeného prostoru. Díky svému rozptýlenému charakteru je světlo velmi příjemné a umožňuje vytvářet na prostorových stropních prvcích originální světelné motivy. Zvolte si barevnou teplotu světla pomocí CCT regulačního systému podle denní doby nebo podle vaší okamžité nálady. Pro chvíle odpočinku si nastavte libovolné barevné podání místnosti pomocí RGB pásku a dotykového dálkového ovladače. Zákoutí v bytě a lokální svítidla, například pod poličkami nebo skříňkami, snadno osvětlíte profily rohovými. Z kulatých profilů vytvoříte zajímavá designová svítidla zavěšená na ocelových lankách nebo připevněná na stěnu na odsazených držácich. Pro schodiště použijte osvětlené schodnice.

V prostorách kuchyně mohou být svítidla integrována přímo do jednotlivých kuchyňských dílů. Osvětlení pracovní plochy kuchyňské linky, stropu nad skříňkami, úložných prostorů na nádobí aj. je pro zafrézované LED osvětlovací profily hračka.

Ani koupelna nemusí zůstat stranou a lze jí vdechnout osobitý design. Při relaxaci ve vaně nebo ve sprše si nastavte libovolnou světelnou náladu pomocí barevných pásků RGB. Nechte si automaticky prolínat jednotlivé světelné scény, zavřete oči a dejte prostor vašim snům a představám.

Nasvícený hotelový pokoj každého návštěvníka ihned ohromí

Komerční prostory

Použitím LED profilů získáte zcela nová tvarově originální svítidla s vysokou svítivostí a nízkou spotřebou. Přilákejte pozornost zákazníků ke zboží efektním nasvícením výstavních ploch nebo ohromte elegantním designem svítidel v restauraci, recepci nebo prezentačních prostorách.

Spolehlivý český výrobek na míru

Jelikož se od LED osvětlení očekává dlouhá životnost, je dobré již při výběru dodavatele myslet na kvalitní zpracování, dostatek referencí a stabilní zázemí. V České republice se LED osvětlením jako celkem zabývá firma TRON ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY, která se, z čistě obchodní firmy založené v roce 1997, do dnešního dne rozrostla na společnost nabízející komplexní služby v oblasti LED osvětlovací technologie s vlastním vývojem a vlastní elektrotechnickou výrobou s více než padesáti zaměstnanci. Firma má rovněž vlastní měřící světelnou laboratoř, ve které své výrobky testuje.

I koupelna získá osvětlením osobitý design

Máte stavbu, kam navrhujete osvětlení? Stačí zaslat základní schéma osvětlovaného prostoru a nechat si navrhnout řešení na míru. Nejenom, že budete výsledkem ohromeni, potěší i budoucí úspory a návratnost investice. Návrhy jsou zpracovávány za použí simulačního software Relux a výstupem z nich je též vizualizace, luxová mapa, součinitele oslnění a krátká technická zpráva o zvoleném řešení. Vše je možné provést i v několika variantách.

Více informací naleznete na stránkách www.tron.cz.

Literatura:

[1] Ing. Henrietta PŘIBÁŤOVÁ, MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc.: Umělé osvětlení vnitřního prostředí, www.tzb-info.cz

¹) Čerpáno z materiálů společnosti TRON ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTK
Autor: RNDr. Jiří Hejhálek
Foto: Shutterstock