Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

LÄGLER – největší specializovaný výrobce parketových brusek na světě aneb zásadní milníky moderní historie broušení dřevěných podlah

Letos vstoupila německá firma EUGEN LÄGLER GmbH. do druhého půlstoletí své existence a může tak bilancovat bohatou a úspěšnou historii, která zcela zásadním způsobem ovlivnila technologii broušení dřevěných podlah. Tento, dnes největší světový výrobce parketových brusek, se může pochlubit i tím, že jeho parketová bruska Lägler HUMMEL se stala synonymem pro celou kategorii výrobků.

„Hummel” je mezi parketářskou veřejností obecným pojmenováním pro parketovou brusku jako takovou. Pásová bruska Hummel zároveň představuje jeden z mnoha milníků v padesátileté historii firmy Lägler. Z invenčních myšlenek a progresivních nápadů pana Eugena Läglera, zakladatele švábské firmy, která má své sídlo v malé obci Frauenzimmern (severní Baden-Württemberg, Německo), vzešla na světlo světa řada další revolučních novinek. Ale nepředbíhejme.

V malé dílně tohoto domku začínala historie Lägler (1956)

Koncem šedesátých let minulého století zkonstruoval švábský kutil a vynálezce v jedné osobě první pásovou parketovou brusku na světě. Zrodila se výše zmíněná bruska Hummel se svým charakteristickým bručivým zvukem čmeláka. Od té doby se z Frauenzimmern rozlétlo do světa přes 50 000 čmeláků. Hummel společně s okrajovou bruskou RANDMEISTER se staly základními kameny rychlé mezinárodní expanze značky Lägler do celého světa.

Moderní závod EUGEN LÄGLER GmbH dnes

V roce 1984 představuje Eugen Lägler poprvé svoji válcovou brusku PROFIT. Ve spojitosti s ní přichází s další revoluční novinkou a tou je odstředivý brusný válec. Tento válec je absolutním novum v technice broušení podlah. Velmi snadno ovladatelná technika nadchla nejenom profesionální parketáře, ale rovněž umožnila rozšíření špičkové techniky mezi domácí kutily, kteří pod heslem „Do-it-yourself” nastartovali rychlý rozvoj nového odvětví.

Zakladatel společnosti pan Eugen Lägler u svého soustruhu

Rok 1993 je rokem tříkotoučové parketové brusky TRIO s integrovaným senzorovým kontrolním systémem odsávání prachu. Bruska Trio byla vyvinuta a zkonstruována především pro mezibroušení laku a jemné broušení dřevěných podlah. Tato bruska je díky svému perfektnímu pracovnímu výkonu, velmi snadné obsluze a údržbě velmi oblíbena. Rovněž díky svému dokonalému systému odsávání i možnosti způsobu likvidace brusného prachu zaručuje prakticky bezprašné broušení (certifikované hodnoty prašnosti < 0,2 mg/m3).

Pásová bruska HUMMEL s výrobním číslem 1 (rok 1969)

V roce 2001 rozšiřuje společnost svoji nabídku o moderní okrajovou a rohovou parketovou brusku FLIP (vývojový následovník brusek Randmeister a Elan) a v roce 2003 následuje jednokotoučová bruska SINGLE. Rovněž okrajová bruska FLIP díky svému důmyslnému a přitom konstrukčně jednoduchému doplňkovému příslušenství splňuje nejpřísnější kriteria pro osvědčení bezprašnosti, tzn. limit prašnosti pod 0,2 mg/m3!

Pohled do výrobní haly

Poznámka: V roce 1987 byla v rámci kategorizace TRK (Technische Richtkonzentration) stanovena limitní hranice pro dřevný prach ve vzduchu na pracovišti na hodnotu 2 mg/m3, a to pro všechny nové stroje a pro stroje staršího data na hodnotu 5 mg/m3. Od roku 1993 však již platí hodnota 2 mg/m3 všeobecně pro všechny stroje. O to více potom vynikají certifikované hodnoty prašnosti 0,2 mg/m3 u brusek TRIO a FLIP (držitelé osvědčení „GS a BG Prüfzert Holzstaubgeprüpf”). Pochopitelně i veškeré ostatní stroje Lägler splňují s velkou rezervou limitní hranici prašnosti 2 mg/m3.

Výrobní program LÄGLER

V roce 2001 se stává obchodním zástupcem pro Českou a Slovenskou republiku firma Uzin s.r.o. se sídlem v Praze, která společně se společností Supellex Centrum s.r.o. a slovenskou společností HA-UZ market s.r.o. vytvořily rozsáhlou partnerskou obchodní síť regionálních prodejců, půjčoven a servisních organizací (www.laegler.cz).

Pásová bruska HUMMEL – legenda mezi parketovými bruskami

V roce 2005 byla dokončena – vracíme se opět do mateřské společnosti ve Frauenzimmern – velkorysá výstavba a přestavba celého výrobního závodu a na ploše 6 000 m2 vznikla nová moderní výrobní hala, skladové a administrativní prostory a školící středisko včetně arény pro praktickou prezentaci výrobků, které nesou označení nejvyšší kvality – značku LÄGLER.

Parketové brusky LÄGLER mají mezi naší odbornou veřejností své pevné postavení dané nejenom historickou tradicí, ale i svojí špičkovou kvalitou a dlouholetou spolehlivostí. Stejně je tomu v dalších více než 120 zemí světa, kam stroje této značky z malebné vesničky Frauenzimmern putují.


TRIO tříkotoučová bruska – výrazná mnohostrannost

TECHNICKÁ DATA:
jednofázový motor 230 V/ 1,8 kW; bezpečnostní jištění nulováním; tepelná pojistka proti přetížení; počet otáček motoru 2800/ min.; pojistka 16 A; počet brusných talířů/ kartáčů 3; průměr brusných talířů/ kartáčů 200 mm; počet otáček brusných talířů/ kartáčů ca. 600/ min.; pracovní šíře 460 mm; celková hmotnost 78 kg; hmotnost přídavného závaží 8 kg
Unikátní profesionální bruska pro opracování podlah a jejich sanování. Vynikající při broušení parketových, palubkových a korkových podlah. Vynikající rovněž pro čistící a leštící práce, jakož i pro suché opracování potěrů a podkladů. Prašnost < 0,2 mg/m3!

FLIP okrajová a rohová bruska – certifikovaná minimální prašnost

TECHNICKÁ DATA:
univerzální motor 230 V/ 1,35 kW; bezpečnostní jištění nulováním; pojistka proti tepelnému přetížení; pojistka 10 A; průměr brusného kotouče 150 mm; průměr rohového brusného kotouče 61 mm; počet otáček brusného kotouče ca. 3.100/ min.; počet otáček rohového brusného kotouče ca. 7.750/ min. (v zatížení); délka krátkého nástavce 155 mm; délka dlouhého nástavce 315 mm; délka rohového nástavce 225 mm; hmotnost 9,8 kg
Jediná okrajová a rohová bruska na světě, která díky mimořádně výkonnému odsávání a speciálnímu umělohmotnému rámu na sací pytel zajišťuje prakticky zcela bezprašné broušení a likvidaci brusného prachu. Prašnost < 0,2 mg/m3!


SINGLE jednokotoučová bruska – nekompromisně dobrý víceúčelový stroj

TECHNICKÁ DATA:
jednofázový motor 230 V/ 1,2 kW; bezpečnostní jištění nulováním; tepelná pojistka proti přetížení; pojistka 16 A; průměr brusného talíře 406 mm; počet otáček talíře 180/ min.; hmotnost ca. 45 kg
Bruska pro dokonalé jemné broušení a mezibroušení laku, stejně jako pro náročné opracování podkladu s využitím doplňků v podobě přídavného závaží a frézovacího talíře.

PROFIT válcová bruska – mimořádně snadná ovladatelnost

TECHNICKÁ DATA:
jednofázový motor 230 V/ 1.8 kW; bezpečnostní jištění nulováním; tepelná pojistka proti přetížení; pojistka 10 A; šířka brusného válce 200 mm; počet otáček brusného válce ca. 2.800/ min.; hmotnost 44 kg
Bruska PROFIT představuje kompaktní stroj, který je určen především do půjčoven. Je mimořádně snadno ovladatelná a bezpečná. Prašnost < 2 mg/m3.
1 Ing. Vladimír Kouba, UZIN s.r.o.
Autor: Ing. Vladimír Kouba
Foto: Archiv firmy