Laserová technika na veletrhu IBF 2002 BRNO

Ve dnech 23. - 27. dubna 2002 proběhla na brněnském výstavišti tradiční největší přehlídka stavebnictví ve střední a východní Evropě – Stavební veletrhy Brno 2002. Z rozsáhlé přehlídky stavebních výrobků a služeb vybíráme přístroje využívající laserové techniky.

Firma BOSCH, známá jako výrobce nářadí, představila řadu miniaturních laserových souprav určených pro interiéry staveb. Jedná se o typy BL100 VHR s automatickým urovnáváním, BL50 R, BL40 VHR a BL20 SLM/BL20. Jejich technické údaje jsou uvedeny v publikaci [1]. Zajímavý byl laserový měřič vzdáleností DLE 60 [1] a DLE 30 plus s rozsahem měření do 30 m s přesností ±3 mm. Pro určení polohy armovacího železa, neželezných kovů a elektrického vedení pod napětím slouží detektor kovů DMO 10. 

Firma GEFOS, výhradní zástupce firmy LEICA Geosystems, kromě přesných dálkoměrů systému DISTO Lite, Classic a Pro 4/Pro4a [1], nabízela laserové systémy firmy LASER ALIGNMENT. 

obr.1

Novinkou je typ RUGBY 100 (obr. 1) s automatickým urovnáním (± 3°) ve viditelném spektru (l= 635 nm) s možností ručního nastavení sklonu do ±10 %. Přesnost přístroje 2,6 mm na 30 m. Bezpečnostní třída 2 podle IEC 825-1 a EN 60825-1[1]. Lze volit dvě rychlosti rozmítání svazku (300 a 600 ot/min). Rozměr přístroje je 197×248×175 mm (vך×d) a hmotnost 2,95 kg. Přístroj je doplněn laserovými detektory RE-pro, RE-mini a RE-basic. Liší se svým určením (exteriér či interiér) citlivost detekce, typem displeje a možností připevnění na nivelační lať. Zařízení je určeno pro laserovou nivelaci i pro řízení strojů. Firma GEFOS představila nejnovější laserový skenovací systém Cyrax 2500 LEICA Geosystems [2]. Tento systém otvírá nový prostor bezkontaktního měření a 3D modelování [4]. Systém slouží k pořizování prostorových informací pro projektování, zaměřování skutečného stavu objektů, výpočet kubatur, zaměřování těžko přístupných a nebezpečných ploch a získání podkladů pro 3D simulaci. Laserový skener Cyrax 2500 (obr. 2) je konstruovaný americkou firmou CYRA Technologies Inc. Rozměr přístroje odpovídá velkému monitoru počítače (úhlopříčka 46 cm) s hmotností 20 kg. Přístroj lze umístit na stativ s obsluhou jedné osoby. 3D skenovací systém Cyrax je založen na použití pulsního laseru, který vysílá až 1000 pulsů v jednom sloupci a pro získání vzdáleností měří transitní čas průchodu laserovéhoo svazku od přístroje k objektu a zpět.

obr.2

Laserový skener snímá v určitém zorném poli tzv. »mračno bodů«. Systém kombinuje nejmodernější pulsní laserovou technologii, která detekuje přirozený povrch na vzdálenost až 100 m s optikou, která umožňuje statisíce 3D měření v několika minutách [6]. Při pracovní vzdálenosti 50 m je dosaženo přesnosti 6mm na jeden měřený bod nebo 2 mm pro modelovou plochu. Software Cyclone 3.1 dovoluje pozorovat objekt z libovolné perspektivy a měřit vzdálenost mezi jednotlivými body. Aplikace systému Cyrax je velmi široká. Od zaměřování složitých technologických celků a konstrukcí, zaměření reálného stavu budov nebo mostů přes topografické mapování povrchu, tunelů a skalních stěn, po oblast architektury a archeologie. Ukázky využívání systému jsou v publikaci [4]. 

Firma GEODIS, exklusivní distributor firmy TOPCON nabízela široký sortiment laserových systémů pro stavebnictví, geodetických přístrojů (totálních stanic a systémů GPS). V nedávné době proběhlo zdařilé předvedení automatických systémů řízení 3D MC LPS (Machine Control Local Positioning Systém) a MC GPS (Machine Control Global Positioning Systém) pro stavební stroje v Řeži u Prahy a v pískovně Klíčany [5]. Tam jsme měli možnost se prakticky seznámit přímo v terénu s řízením grejdru CATERPILAR. Na brněnském veletrhu byl představen nový integrovaný GNSS přijímač HiPer (obr. 3). Jedná se o nový 40-ti kanálový GNSS přijímač/anténa s vestavěným MINTER interface [6]. Tento systém označovaný 3DMC GNSS umožňuje při automatickém řízení strojů se systémem GPS využívat jak amerických družic (systému NAVSTAR) tak i ruských družic (systému GLONASS). 

obr.3

Firma GEOPEN, distributor dánské firmy MIKROFYN představila sadu víceúčelových laserů s rozmítaným svazkem ML2H pro vodorovnou rovinu, ML3 pro vodorovnou a skloněnou rovinu (0 až 10 %), ML4 ve dvou sklonech (0 až ±10 %). Dosah je 400 m, automatické urovnání v rozsahu (10°, dioda pracuje v infračervené oblasti (l=780 nm) [1]. Jako novinka je uveden interiérový laser ML14 (obr. 4) pracující ve viditelné oblasti a vytvářející vodorovnou, svislou rovinu a laserovou olovnici [6]. Zajímavý je rovněž nový typ laseru pro pokládku potrubí MLP 120C. Na rozdíl od původního typu MLP 120, jehož technické údaje jsou uvedeny v [1], nový model MLP 120C umožnil zaostřit bod na konci svazku. Při stejném výkonu laserové diody má zařízení větší dosah s lepším určením středu stopy. Firma nabízí též zařízení pro určování inklinace rypadla XC-1, systém řízení mikrogrejdru CB-4 a mikrofinišeru CB-1 s detektory MD1, MD2, MD3 pro řízení s využitím laseru a ultrazvuku. Mají k dispozici 3D GPS systém pro automatické řízení stavebních strojů [6]. 

obr.4

Firma HILTI, předváděla automatický nivelační laser s rozmítaným infračerveným svazkem PR60 s kapalinovým kompenzátorem [1]. V oblasti laserové techniky připravují nové typy přístrojů. Zajímavý je též přenosný skenovací systém PS 20 Handyscan (obr. 5) k určení polohy armovací výztuže, neželezných kovů (měděné vodovodní potrubí) a elektrických vedení pod napětím uložené v krycí betonové kostře. Zařízení získalo zlatou medaili Stavebního veletrhu Brno 2002.

Firma HRDLIČKA, exklusivní distributor geodetických přístrojů japonské firmy NIKON pro ČR, nabízí laserové přístroje firmy NIKON, LASER ALIGNMENT, AGATEC a přenosné laserové dálkoměry [1].

 Firma PROTEC, výhradní zástupce firmy STABILA, dováží miniaturní laserové přístroje včetně laserových libel. K novinkám patří víceúčelový laser LU a LU-DP s dělícím hranolem, laser s rozmítaným svazkem LMR. Technické údaje jsou v [1]. Firma nabízí i přenosný laserový dálkoměr LE s dosahem 100 m s reflexním terčíkem. V Informačním centru České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) byla mimo jiné presentována 85. publikace ČKAIT [1], která vyšla v I. čtvrtletí 2002 a je zájemcům k dispozici v prodejnách ČKAIT (obr. 6). Laserová technika přinesla na Stavebním veletrhu řadu novinek, které stojí za povšimnutí. Očekáváme další avizované novinky na připravovaných akcích v České republice i v zahraničí. V rámci doprovodného programu proběhl seminář »Aktuální problémy inženýské geodezie 2002« pořádaný Českým svazem geodetů a kartografů, Odbornou skupinou inženýrské geodezie. Odborným garantem semináře byl Ing. Jaromír Procházka, CSc. z katedry speciální geodezie FSv ČVUT v Praze, předseda této odborné skupiny. Na semináři odeznělo 5 zajímavých příspěvků odborníků z České republiky. Semináře se zúčastnilo celkem 60 geodetů. Ing. Petr Polák předseda Svazu geodetů a kartografů v úvodním referátu nastínil směr inženýrské geodezie. 

obr.5

Ing. Václav Šanda (Gefos Praha) hovořil o změnách v legislativě a v ČSN. Na závěr podal přehled platných předpisů pro oblast zeměměřictví. 

Ing. Petr Polák v prvém referátu se zmínil o novele zákona o zeměměřictví a o prováděcích vyhláškách. Ve druhém uvedl podrobnosti novely stavebního zákona. V dalším referátu se zabýval budoucností inženýrské geodezie a doporučil zvážit úsilí o vstup do České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) jako samostatný obor nebo se nadále snažit o vybudování vlastní samosprávné organizace. Autor se přitom kloní k prvé variantě. 

ing. Václav Čada, CSc. (Katedra matematiky, oddělení geomatiky a geometrie Západočeské University v Plzni, Fakulta aplikovaných věd) se zmínil ve svém referátu o úloze zeměměřictví, o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci. V obsáhlém příspěvku uvedl, že významným přínosem je vytváření jediného zdroje identifikačních údajů, které by byly společné celé široké množině Informačních systémů veřejné správy (ISVS) i dalším informačním systémům mimo oblast veřejné správy. Upozornil, že je nezbytné zajistit, aby tato legislativní norma našla odpovídající reflexi v tak významných novelách zákonů jakými je např. Katastrální zákon nebo Stavební zákon. Součástí semináře byla výstavka moderní geodetické přístrojové techniky. Účastníci semináře získali kromě sborníků referátů též publikace Ing. P. Poláka »Zeměměřické výkony – specifikace, ceny, předpisy, normy« pro rok 2002. Závěrem byla konstatována prospěšnost semináře pro geodetickou veřejnost a byl vysloven požadavek uspořádání semináře s aktuální problematikou v oblasti inženýrské geodezii v roce 2003, při již 8. mezinárodním stavebním veletrhu v Brně. 

Literatura: 

[1] KAŠPAR,M.-VOŠTOVÁ, V.: Lasery ve stavebnictví a navigace strojů. Vydavatelství Informační centrum ČKAIT, Praha 2001, 148 str., ISBN 80-86364-61-5. 

[2] KAŠPAR, M.: Novinky v přístrojové technice na veletrhu BAUMA 2001, Stavebnictví a interiér 9, 2001, č.5, s. 68-70. 

[3] KAŠPAR, M.: Moderní laserová technika na mezinárodních stavebních veletrzích. Stavební + zemní stroje 6, 2002, č. 1. s. 26-27. 

[4] KAŠPAR, M. – ŠTRONER, M.: Laserový skenovací systém Cyrax. Stavebnictví a interiér 9, 2001, č. 11., s. 62-63. 

[5] KAŠPAR, M. – KŘEMEN, T.: Automatické systémy řízení stavebních strojů. České stavebnictví 1, 2002, (v tisku). [6] Firemní literatura [7] Aktuální problémy inženýrské geodezie 2002. Sborník přednášek z doprovodného semináře 7. mezinárodního stavebního veletrhu IBF 2002. Český svaz geodetů a kartografů.

Zpracováno v rámci grantového projektu 103/02/0357 Grantové agentury ČR.

Autor:
Foto: Archiv firmy