Lehká ocelová krytina firmy Plannja

Střešní krytina RAPID nebo ROYAL je moderní materiál pro krytí šikmých střech. Jedná se o kvalitní výrobky švédské společnosti Plannja založené na bázi povrchově upraveného plechu vylisovaného do tvaru elegantní střešní krytiny. Tyto výrobky prošly náročnou zkouškou v klimaticky drsných severských podmínkách, kde byly prokázány jejich přednosti, dlouhá životnost a stálý vzhled.

Rapid se vyrábí z ocelového plechu tl. 0,50 mm, Royal z plechu o tl. 0,55 mm. Plech je žárově pozinkovaný s hmotností zinku 275 g/m2. Takto připravený plech se postupně opatřuje ochrannými vrstvami a finální povrchovou ochranou, která může být tří základních typů - matný polyester 35 mm, plastisol 180 mm nebo PVF 25 mm. Krytina se dodává v několika základních rozměrech, jejichž kombinací lze vyskládat jakoukoli plochu od okapu k hřebeni. Standardní šířka pro Rapid je 1,08 m, resp. 1,0 m pro Royal. Výška šablony je 460 mm pro Rapid, resp. 400 mm pro Royal; výškám šablon odpovídá také rozteč laťování. Rapid resp. Royal se dodává v povrchové úpravě matný polyester a to v barvách cihlově červené, tmavě červené, tmavě hnědé, tmavě zelené, černé a nově tmavě šedé. 

Ke krytině také samozřejmě patří také kompletní sortiment příslušenství ve stejné barvě i povrchové úpravě. Mimo to se dodávají tabulové plechy, ze kterých je možné klempířsky vyrobit veškeré prvky. Obě krytiny se hodí pro krytí téměř všech šikmých střech. Použití je možné již od velmi malého spádu 14° až po svislé konstrukce, např. mansardových střech nebo opláštění stěn. Díky velmi nízké hmotnosti necelých 5 kg/m2 je výborným materiálem pro starší krovy, které již nesnesou zatížení těžkou krytinou nebo v případech, kdy se stavebník rozhodne pro využití půdního prostoru pro výstavbu obytného podkroví, které stávající krov také zatíží. Další častou aplikací jsou rekonstrukce eternitových střech. Objekty s touto dosluhující střešní krytinou mají většinou slabší krovy a při výměně krytiny je velmi výhodné použít právě střešní krytiny Rapid a Royal, které střešní konstrukci ještě odlehčí. Velmizajímavým a atraktivním způsobem je zvláště v poslední době použití při rekonstrukcích panelových a jiných bytových domů. Zde je v jednom kroku vyřešen dvojí problém: Vytvoří se nové možnosti bydlení a zároveň se odstraní problémy s plochou střechou. Výhodné je použití sbíjených vaznicových soustav, které usnadňují a urychlují montáž a snižují celkové náklady. I pro střešní krytinu Rapid i Royal platí, že celkové fungování střechy nezávisí pouze na krytině, ale vhodně navržené a správně provedené skladbě celého střešního souvrství. 

Technické údaje: 

Krytina ROYAL a RAPID se vyrábí z ocelového plechu tl. 0,55 resp. 0,50 mm, který je žárově pozinkován vrstvou o hmotnosti 275 g/m2. Na pokovený plech se dále složitým a precizním způsobem nanášejí ochranné vrstvy zaručující dlouhodobou životnost a vzhled. Vrstvy jdou v pořadí od pohledové strany takto:

 • matný polyester 35 mm nebo plastisol 180 mm,
 • základní barva,
 • pasivace, 
 • zinek, 
 • ocel, 
 • pasivace,
 • spodní ochranný lak.

 Po aplikaci povrchových úprav se plech navíjí do svitků a poté s pomocí speciálních lisů profiluje do požadovaných tvarů a následně střihá do šablon.

 Studená střecha

 Pokládka se provádí na střešní latě. Je výhodné použití pojistné podstřešní fólie. V případě bednění je možná pokládka na bednění s pojistnou hydroizolací, např. nepískovaná lepenka. 

Zateplená střecha 

Zde je několik možností řešení. V zásadě platí tatáž pravidla jako u klasických krytin. Pro systém kontralatí a latí se doporučuje používat speciální pojistnou hydroizolaci pro plechové střešní krytiny, u kterých je větší riziko vzniku kondenzátu na spodní straně. Tato fólie musí být odvětrávána z horní i spodní strany a musí být zajištěn přívod vzduchu u okapu i jeho odvod u hřebene nebo nároží. Výhodné je použití také pojistné hydroizolace membránového typu, která může být kladena i přímo na bednění, stejně tak se může dotýkat horního líce tepelné izolace, umístěné mezi krokvemi. 

Základní montážní pravidla Laťování 

V zásadě platí, že se krytiny montují na střešní latě 60×40 mm v osové vzdálenosti 460 mm, pro ROYAL a RAPID 400 mm. Osová vzdálenost prvních dvou latí se zkracuje o 10 mm, tj. na 450 mm resp. 390 mm. Pokládka je možná i přímo na bednění z prken tloušťky 24 mm, ale jen v případě, že studenou a větranou střechu. Pokud je na krovu již bednění a uvažuje se s obývatelným podkrovím, je třeba provést systém kontralatí a latí pro vytvoření odvětrávací mezery.

 Instalace 

Střechu je před montáží nutné zaměřit a vyrovnat do pravého úhlu, je-li to možné. Kontrola pravoúhlosti se provádí úhlopříčným změřením střechy a porovnáním údajů. Mírná odchylka není na závadu. Toto měření je prováděno hlavně z důvodů bočního oplechování střechy, tzv. závětrné lišty. Pokud by ale střecha »letěla« více, použijí se závětrné lišty podle klempířských pravidel, tj. pod krytinu. Montáž krytiny začíná z pravého spodního rohu a pokračuje se vlevo, následně se začíná osazovat další řada a to vždy tak, aby spodní řada měla o jeden pás více než horní. Před montáží musí být osazené žlábkové háky a »okapová hrana«, která má ústit do jedné třetiny žlabu. Okapová hrana zároveň slouží jako pravítko při kladení krytiny. Stejně tak musí být osazeno úžlabí a další klempířské výrobky. Připevňování krytiny se provádí pomocí samovrtných šroubů, které se umisťují do nejnižšího místa ve spodní části vlny a těsně za prolis. Střešní krytinu je zakázáno řezat pomocí rozbrušovacích kotoučů nebo brusek. Dělení se provádí ručními nebo elektrickými prostřihovacími nůžkami, které neporušují povrchovou úpravu ani ocelový plech. I zde je nutné po práci veškerý odpad opatrně odstranit z povrchu krytiny, aby zde nekorodoval a nekazil vzhled. Rapid a Royal jsou střešní krytiny, které elegantně dotváří celkový vzhled budovy, nevyžadují zvláštní údržbu a při správné instalaci a správném složení střešního souvrství poskytují dlouhodobou a spolehlivou ochranu před nepřízní počasí.

 Pojistné izolace 

Pro kovové střešní krytiny je doporučeno použít speciální fólie, např. JUTACON, nebo mikrovláknité fólie typu TYVEK.

Autor:
Foto: Archiv firmy