Letní horka nemusí znamenat nesnesitelné vedro v domě!

V létě slunce pálí tak, že se nemáme před žhavými paprsky kam schovat. Potíme se jako příslovečné dveře od chlíva a ani klimatizace často nestačí, nehledě na negativní vliv střídání horka a chladného foukajícího vzduchu. Ke slovu přichází chladivý nápoj nebo stín v lese či parku. Přes den to ještě jde, ale co večer a v noci?

Ani doma často nenajdeme kýžený chládek. Alespoň v noci bychom rádi nabrali síly do nového dne. V domech se však nedá kvůli vedru spát. Slunce rozžhavilo střechu, zejména v ložnicích v podkroví se nedá vydržet. Když už usneme, budíme se zpocení. Máme propocené povlečení, díky neustálému vstávání kvůli žízni se ráno probouzíme ještě unavenější než večer.

Co je příčinou? Teplo z rozpálené střechy prostutuje stropem do domu. Víte, že teplota pod krytinou zejména u plochých střech nebo u střech se sklonem menším než 5 stupňů dosahuje více jak 80 stupňů?

Když je z ložnice sauna

Jistě, budujeme si doma sauny pro svůj vlastní relax. Nebylo by skvělé mít tento komfort v ložnici? Jenomže není sauna jako sauna. To letní tropické vedro v ložnici, které brání zdravému osvěžujícímu spánku, způsobuje špatně izolovaný strop v posledním podlaží. Otevřená okna nic neřeší. Vedro je i venku a ani chladnější vzduch by sálání stropu příliš nezmírnil.

Existuje nějaké východisko? Ano. Nejlepším řešením je zateplit střechu, to znamená kvalitně tepelně izolovat strop posledního patra.

Střešní izolace

Tepelná izolace složitých nepřístupných střech je často tvrdým odborným oříškem. Je třeba minimálně zasahovat do konstrukce a zároveň zajistit dostatečnou vrstvu izolace i v nepřístupných místech. Mezi konstrukce lehčí patří vazníkové střechy. Zde není možné účinně rozprostřít vrstvu tepelné izolace z rohoží kvůli špatnému přístupu a složitosti dřevěných prvků. Jestliže ale užijeme systém foukané minerální vlny MAGMARELAX®, jsme schopni i takto složitou střechu účinně zateplit během několika hodin práce.

Jestliže užijeme systém foukané minerální vlny MAGMARELAX®, jsme schopni i členité prostory účinně zateplit během několika hodin práce

Střechy bytových domů mají zpravidla konstrukce vhodné k dodatečnému zateplení. Lze tak s úspěchem využít nízkonákladového opatření – dodatečné izolace minerální vlnou MAGMARELAX®. To zajistí výrazné snížení nákladů za vytápění, a to rychle, bez velkých zásahů do konstrukce. Návratnost zateplení stropu domu je rychlá a je jedním z nejvýhodnějších kroků v úspoře energie.

Jestliže máte nepřístupnou plochou střechu s vyšším sklonem, tzv. pultovou střechu, doporučujeme vytvořit do ní vstupní otvor. Jedná se o osazení vi kýře a tím zajištění revizního vstupu do prostoru střechy. Pokud si majitel toto zajistí, jednak může kdykoli izolovat, a navíc může v prostoru provést opravy nebo kontroly a zásahy, se kterými by byl bez možnosti vstupu problém (třeba uhnízdění ptactva, vos, sršňů a podobně).

Mezi opravdu nepřístupné konstrukce patří dvouplášťové střechy panelových domů. Tady bývá nutno vytvořit vstupní otvory do prostoru střechy. Často přijde ke slovu i diamantový brusný kotouč. To když je třeba vyříznout otvor v betonovém panelu. Řešení pneumatickou foukanou izolací MAGMARELAX® je často jediná účinná možnost jak prostor zateplit. Pokud bychom totiž izolovali horní plášť, hrozí riziko, že izolace nebude fungovat, protože teplo uteče prázdnou dutinou ještě dříve, než narazí na novou vrstvu izolace.

Izolace stropu

Izolace stropu se nejčastěji provádí foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin. Tudy totiž z obytných místností uniká třetina tepla. Teplý vzduch je lehčí než studený a stoupá ke stropu vytápěných místností. Většinou si najde skulinky a proudí bez užitku na půdu. Nafoukáním izolace se utěsní i ty nejmenší skuliny a otvory. Vlastní aplikace čedičové vaty MAGMARELAX®je velmi jednoduchá. Hadicí se ze speciálního přístroje, který je umístěn na nákladním voze, žene materiál do izolovaného prostoru. To vše za běžného provozu domácnosti. Není ani třeba příliš vyklízet půdu. Pracovníci nenadělají nepořádek a jsou s prací hotovi během několika hodin.

Izolace stropu se nejčastěji provádí foukáním do půdních meziprostor nebo do dutin

Izolace podlahy

Stropní systém MAGMARELAX® je ideálním způsobem izolace podlahy na půdách rodinných i bytových domů. Systém je především lehký, přesný, variabilní a vysoce únosný.

To zajišťuje nášlapná vrstva z OSB desek na pero a drážku. Má skvělé tepelně izolační vlastnosti a vyhoví tak požadavkům na žádost o dotace. Je také rychle dostupný, konstrukce je hotová za jeden den. A konečně je tato izolace podlahy finančně nenáročná.

Díky nové zateplené podlaze půdy můžete podkroví využívat k tradičním i netradičním účelům, např. k umístění nového pokoje.

Na nic nečekejte!

Objednejte si ještě dnes nezávaznou schůzku s naším obchodním poradcem a zjistěte, co můžete udělat pro váš dům. Komfort bydlení oceníte v létě i v zimě. S foukanou minerální izolací MAGMARELAX® v létě zamezíte pronikání tepla z rozpálených střech dovnitř domu a v zimě si pěkně udržíte teplo. Ročně ušetříte i desítky tisíc korun.

Více informací najdete na stránkách www.mojeizolace.cz nebo na telefonu 800 100 533.

Fotogalerie

Autor: Bc. Šárka Vaňková
Foto: