Kulturní centrum v Letohradu

Letohrad otevřel po dvou letech zmodernizovaný dům kultury

Letohrad (Orlickoústecko) 8. září (ČTK) - Dokončená modernizace domu kultury v Letohradě na Orlickoústecku umožní proměnit a rozšířit kulturní nabídku pro diváky, nově je tam například 3D kino. ČTK to řekla ředitelka organizace Dagmar Bednářová. Po dvou letech skončily stavební práce a dnes se uskutečnilo slavnostní otevření budovy.

"Díky novým technologiím můžeme dělat častější promítání. Předtím jsme neměli ani digitální kino. Budou v nabídce abonentky na divadelní představení. Koncertní sál se bude dál využívat i na taneční kurzy a na besedy, koncerty na stání," řekla Bednářová.

Diváci v sále podle ředitelky ocení pohodlnější sedačky. I zákulisí pro vystupující je přívětivější. "Šatny byly dříve ve druhém patře a nebyly moc moderně vybavené. Teď je mají herci hned u jeviště. V nejbližší době nás čeká představení Milionový údržbář s Petrem Nárožným a Veronikou Freimanovou, na podzim tady bude koncert Moniky Absolonové," uvedla Bednářová.

Stavební firma si přebírala budovu na podzim 2021. Modernizace město stála 250 milionů korun. Náklady nakonec byly asi o 20 milionů korun vyšší, než se předpokládalo. "Vstoupil do toho covid, vstoupil do toho válečný konflikt na Ukrajině. S tím jsme se museli v průběhu stavby vypořádat. Nakonec jsme vše odevzdali v dohodnutém termínu a kvalitě," řekl ČTK mluvčí skupiny VCES Vladimír Ujec.

Dům kultury v Letohradě se začal stavět v roce 1959 a dokončen byl v 60. letech. Od roku 2019 byl kvůli špatnému technickému stavu zavřený. Rozsah modernizace a finanční náročnost město řešilo delší dobu. Opozice nechtěla vydat přes 200 milionů, konalo se i referendum. Dvě třetiny z hlasujících v roce 2016 ale podpořily rekonstrukci v plném rozsahu.

V budově je teď rozšířené jeviště. Odstupňovaná sedla zůstala, je jich ale méně a jsou pohodlnější. Přistaven je taneční sál. Zůstal provoz kavárny a posezení venku. K budově stavební firma přistavěla sál pro základní uměleckou školu, která se tam stěhuje ze zámku. V zámeckých interiérech se tak uvolňuje místo pro knihovnu.

"Sály jsou vybavené moderní technikou. Nejvýraznější proměnou prošel vstup do budovy, který teď nabízí plnohodnotný taneční sál," řekl Ujec.

Autor: ČTK
Foto: Mgr. Zuzana Fajfrová