Ilustrační foto

Letohrad rozšiřuje mateřskou školu, bude to největší letošní investice

Letohrad (Orlickoústecko) 31. ledna (ČTK) - Letohrad na Orlickoústecku v červnu dokončí přístavbu mateřské školy, bude to největší letošní investice města. Letohrad má na kapitálové výdaje v rozpočtu připraveno přes 98 milionů korun. Přímo na investice půjde zhruba polovina. ČTK to řekl starosta Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko).

Na přístavbu Mateřské školy Taušlova je v letošním rozpočtu vyhrazeno 33 milionů korun, dotace přispěje 19 milionů korun. "Mateřskou školu jsme začali dělat loni, kdy jsme proinvestovali 18 milionů korun. Chceme ji mít do konce června hotovou a v září otevřít. Budou v ní tři nové třídy, dvě třídy přesuneme ze staré budovy, která je téměř v havarijním stavu. Děti budou mít větší komfort," řekl Fiala.

Další velkou investicí budou ve městě energetické úspory dvou základních škol za 18 milionů korun. V tom je zahrnutá i rekonstrukce školní budovy na Orlici. Město na projekt získalo dotaci kolem osm milionů korun. "Téměř 17 milionů korun půjde do opravy místních komunikací a chodníků. Rekonstruovat se bude například Tyršova ulice od Distance po železniční přejezd u Dietfurtu včetně nového chodníku a veřejného osvětlení," řekl starosta.

Mezi méně nákladné investice patří oprava střechy zámku a parkoviště u kostela na Orlici, město bude pokračovat v modernizaci veřejného osvětlení nebo opravách dětských hřišť. Do participativního rozpočtu dá radnice opět 750.000 korun. Lidé navrhnou projekty a obyvatelé pak o nich hlasují.

Letohrad má na letošek přebytkový rozpočet, příjmy ve výši 253 milionů korun a výdaje 248 milionů korun. Město také splácí dům kultury, který otevřelo loni. Roční splátka je deset milionů korun. Modernizace domu stála 250 milionů korun.

Autor: ČTK
Foto: M-Production, zdroj: Shutterstock