Přidat na Seznam.cz Přidat na Google News

Lícové cihly od společnosti Wienerberger

Ostře páleným lícovým cihlám (cihlám páleným při vysokých teplotách) se často lidově říká zvonivky či klinkery. Toto označení je dáno tím, že při poklepu jasně „zvoní“. Přestože lícovky mohou na první pohled vypadat pouze jako „okrasa“ venkovní fasády, jejich možnosti i využití jsou mnohem širší. K nejznámějším značkám u nás patří TERCA od společnosti Wienerberger cihlářský průmysl.

Lícové cihly (a pásky) se dobře uplatní nejen při řešení fasád, ale i při dotváření prvků zahradní architektury, lze je také dobře využít v interiérech. Kromě estetické funkce umožňují u vrstveného zdiva dosáhnout velmi dobrých tepelněizolačních vlastností, proto se mnohdy používají i při zateplení budov.

fasáda z lícových cihel

Variace lícových cihel nejen v červených tónech

Klinkery se pálí ze speciální hlíny při vysoké teplotě (cca 1 100 °C) až do slinutí (spečení). Dobře odolávají povětrnostním vlivům, zaručují stálou krásu po mnoho let a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Jsou málo porézní, mají vysokou objemovou hmotnost a pevnost a díky tomu dobře snášejí mechanickou i chemickou zátěž.

V rámci sortimentu TERCA si lze vybrat z mnoha variant lícových cihel. Nejběžněji jsou však lícovky využívány ve třech základních rozměrech (nabízejí se varianty cihly plné a děrované, reliéf, různé tvarovky a také pásek a rohový pásek) v několika barevných možnostech. Řezáním těchto cihel na poloviny a jejich použitím s celými cihlami je možné dosáhnout širokou škálu zajímavých a architektonicky působivých vazeb. Lícová cihla českého formátu s rozměry 140x290x65 mm nabízí barevnost tmavě a světle červená a červená melír. Německý formát 115x240x71 mm (v barvách tmavě a světle červené, červené melír a hnědé) svými rozměry přitom navazuje na formát cihel POROTHERM, jejichž výška 238 mm se přibližně rovná výšce tří řad lícovek a dvou ložných spár výšky 12 mm. Rakouský formát (120x250x65 mm) v barevnosti tmavá, světlá červená a melír poskytuje také variantu lícovek antique, tvarovky překladu a také pásky klasické a rohové.

Kromě „klasiky” je možný i nadstandard. Vždy je přitom zaručeno spojení špičkové kvality i zajímavého designu. Sáhnout lze po rustikálních, ručně tvarovaných lícových cihlách s přírodním vzhledem, ale rovněž po široké nabídce hladkých ražených lícovek a pásků. V nabídce se přitom nachází jak designově klasické výrobky, tak stylová avantgarda.

Sortiment lícových cihel doplňují speciální minerální malty, které zaručují dokonalý výsledný efekt. V každém případě tak lze říci, že použitím lícových cihel získává dům nejen po estetické stránce, ale také po užitné hodnotě.

Kam nejde cihla, pomůže pásek!

V případě rekonstrukcí domů byla většina majitelů až donedávna odkázána jenom na provedení nové omítky, neboť realizaci lícového zdiva jim neumožňoval dostatečně široký základ.

Dnes je možné běžně vidět i rekonstruované domy s fasádou z lícovek. V tomto případě se však nevyužívají lícové cihly, ale pouze obklad ve formě lícových pásků. Jejich výhodou je zejména to, že není nutné rozšiřovat základový pás kolem domu.

Pásky na venkovní fasády nebo na vnitřní stěny stačí pouze nalepit, protože nemají nosnou funkci. Nabízejí atraktivní design a stejně jako lícové cihly nevyžadují údržbu. Lícové pásky se vyrábějí dvojím řezáním z lícových cihel a díky tomu jsou od klasických lícovek k nerozeznání. Stejně jako cihly, i pásky umožňují lepení v různých vazbách. Jedinou podmínkou pro práci s tímto materiálem je dokonale očištěný a rovný podklad.

Lícové cihly i pásky nabízejí bydlení v jedinečném a naprosto osobitém stylu. Realizace lícového zdiva však není jednoduchá záležitost, a proto se vyplatí dbát na rady odborníků a pro dokonalý výsledek raději svěřit práci profesionálům. Více informací lze získat na www.porotherm.cz nebo v záhlaví článku.

Autor: Mgr. Lidmila Kábrtová
Foto: Archiv WCP