Lidé kolem Sluneční věže

Informace o zajímavých stavbách a rekonstrukcích, pod kterými je podepsaná akciová společnost UNISTAV a její zaměstnanci, jste si mohli přečíst již v několika článcích v našem časopise. Nedílnou součástí firmy je také divize Development Praha (DVLP).

DVLP se zaměřuje především na výjimečné a originální stavby po celé naší republice a má za sebou již desítky významných projektů, které si získaly pozornost mnoha VIP klientů. Patří sem například rezidenční areál Panorama Strahov, rekonstruovaný Palác Beethoven v centru Prahy, Dům pánů z Lipé v Brně a mnoho dalších.

Podporujeme vytvoření nové urbanistické formy, která dodává projektům osobitou atmosféru, vlastní hrdost a nadčasovost”, říká generální ředitel Ing. Miroslav Friš a pokračuje: „Zakládáme si na precizní práci a osobním vztahu s klientem.”

Nové projekty

Mezi výjimečné a originální projekty, které plánuje či již realizuje divize Development Praha patři bezesporu apartmány na Vltavě (AboardCity), rezidenční bydlení Na Mýtce v Mladé Boleslavi či bytový dům v Praze 8 v Karlíně, nazvaný Sluneční věž. Posledně jmenované stavbě se budeme věnovat podrobněji, ostatní projekty představíme v některém z dalších čísel.

Spolupráce a vzájemná informovanost je nezbytná – Ing. Karel Sommer (vlevo) a Ing. Milan Uher

I přes to, že divize Development Praha má jen deset zaměstnanců, jsou její aktivity opravdu velmi rozsáhlé a zajímavé. Ze zaměstnanců jmenujme jejího ředitele Ing. Karla Sommera a akvizičního manažera Ing. Milana Uhra, kteří patří opravdu mezi „lidi na svém místě.”

Detail fasády – hliníkové lamely slunolamu s komaxitovou povrchovou úpravou

Bytový dům v Karlíně

Dalo by se říci, že povodně roku 2002 pražskému Karlínu pomohly k nevídanému rozkvětu. V současné době je zajímavou lokalitou pro mnoho developerů a stavebních firem. Také DVLP realizuje v této lokalitě (poblíž hotelu Olympic) neobvyklý bytový dům s luxusními apartmány, nazvaný Sluneční věž.

Bytový dům o dvou podzemních a dvaceti nadzemních podlažích je stavebně velmi náročným projektem. Celkem bude postaveno 30 bytů o velikosti 56 až 235 m2, pro které jsou architektem Bořkem Šípkem připraveny úpravy interiérů. Z většiny bytů budou panoramatické pohledy na Prahu, poslední (21 podlaží) bude využíváno jako zahradní terasa se zastřešeným bazénem.

Vizualizace projektu Sluneční věž (pohled SZ)

Současný stav

Objekt je založen na plošné základové desce tl. 500 mm, osazené přes náběhy na zhlaví velkoprůměrových pilot a se zesílením na 1000 mm u dojezdu výtahů. V současné době již probíhá výstavba podzemních podlaží, ale bourací a vrtací práce a příprava staveniště byly tvrdým oříškem. Stejně tak umístění např. jeřábu se stalo velmi složitou záležitostí.

Parcela se totiž nachází mezi budovou hotelu na jedné straně a činžovním domem na straně druhé. Také volný prostor kolem staveniště není příliš rozsáhlý. Jednalo se proto o velmi přesnou a časově omezenou práci (aby nebyli rušeni obyvatelé okolních domů a hotelu, mohly práce probíhat pouze mez 9. až 20. hod.). O to, že vše proběhlo i probíhá bez větších problémů a že funguje spolupráce s vedením hotelu i zástupci sousedního domu, se zasloužili především hlavní stavbyvedoucí Ing. Adam Koňařík a jeho zástupce Miroslav Záhradník.

Detail balkonu se skleněným zábradlím, které slouží jako vodorovné slunolamy

Neobvyklý objekt

Projekt Sluneční věže je společným dílem tří architektonických ateliérů (VMS projekt s.r.o., interiéry – Ing. arch. Bořek Šípek, exteriéry – Ing. arch. Karel Scheib a Tomáš Velínský). Skloubit jejich práci nebylo vždy snadné. Že se to ale podařilo, je vidět na fotografiích.

Pozornost upoutá především prosklený fasádní hliníkový plášť s výklopnými a otevíravými okny a vstupy na balkony a ochozy. Na zábradlí z lepeného kaleného skla s dřevěným profilovaným madlem jsou ukotveny hliníkové lamely slunolamu s komaxitovou povrchovou úpravou, tvořící tubus s jedinečným dynamickým vzhledem.

Půdorys 17. NP

Jak je uvedeno výše, rozměry a tvary jednotlivých bytů se v různých podlažích liší. V nižších podlažích najdeme byty 2+1, ve vyšších podlažích to jsou byty 4+1 a 5+1. Od 3. NP jsou po volném obvodu domu zřízeny ochozy široké 1200 mm s keramickým povrchem a skleněným zábradlím, které slouží jako vodorovné slunolamy. Na balkony jsou zavěšeny vertikální lamely, které zdvojují stínění fasády objektu.

Hlavní stavbyvedoucí Ing. Adam Koňařík

Provoz a zabezpečení

Zabezpečení domu je věnována maximální pozornost. Základ bude tvořit recepce s nepřetržitým provozem, kde se budou shromažďovat data a informace o provozu domu. Bude propojena domácími telefony s jednotlivými byty. Zabezpečovací systém se bude skládat z nejmodernějších bezpečnostních prvků spojených do jednoho celku.

Zástupce hlavního stavbyvedoucího Miroslav Záhradník

Celý objekt bude propojen komunikačním jádrem, ve kterém bude umístěno schodiště a dva osobní výtahy, podzemní prostory propojí dva autovýtahy. Výtahy pro auta jsou navrženy hydraulické, osobní výtahy lanové s 22 stanicemi. Větší z osobních výtahů bude sloužit jako požární a evakuační. Ve vyšších patrech pak bude přímý vstup z výtahu do bytu. (Podrobné informace a další zajímavosti o projektu najdete na www.slunecnivez.cz).

Bytový dům v Karlíně má být dokončen v únoru 2010. Zda se to podaří, to teď závisí především na lidech ze společnosti UNISTAV.

Vizualizace interiéru v jednom z vyšších pater objektu
Autor: Ing. Hana Solařová
Foto: Archiv firmy